اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

عفو بین الملل خواستار توقف سرکوب معترضین در مصر شد

عفو بین الملل خواستار توقف سرکوب معترضین در مصر شد

با گسترش اعتراضات مردم مصر علیه عبدالفتاح السیسی و در پی دستگیری بسیاری از معترضان و کشته شدن تعدادی از شهروندان مصری توسط نیروهای پلیس ، سازمان عفو بین لملل خواستار توقف اقدامات سرکوبگرانه نیروهای امنیتی در این کشور شد.

به گزارش امروز (شنبه) خبرگزاری عربی«۲۱»، «فیلیپ لوتر» مدیر بخش پژوهش‌ها و امور حقوقی عفو بین‌الملل خاورمیانه و آفریقا  با انتشار بیانیه ای گفت: ما از مقامات مصر می خواهیم  تا صدها نفر را که به جرم آزادی بیان و اجتماعات مسالمت آمیز بازداشت شده اند ، فوراً و بدون قید و شرط آزاد کنند.

وی  افزود: تظاهرکنندگان با آگاهی از خطر جدی که جان و امنیت آنها را تهدید می کند به خیابان ها آمدند و نشان دادند که تا چه حد به حقوق اقتصادی و اجتماعی خود نیازمندند.

طبق گزارش جدید منتشر شده توسط سازمان عفو بین الملل، پلیس ضد شورش مصر تظاهرات محدودی را که در هفته های گذشته در بسیاری از روستاهای فقیرنشین آغاز شده بود با گاز اشک آور و شلیک گلوله متفرق کرد.

این سازمان با اشاره به اینکه هنوز ۵۰۰ نفر در زندان به سر می برند اعلام کرد که دو نفر در این تظاهرات کشته شدند و خواستار تحقیق در مورد چگونگی  قتل آنها شد.

شهر الاقصر در جنوب مصر پنجشنبه گذشته پس از کشته شدن یک جوان روستایی توسط نیروهای امنیتی شاهد درگیری شدید بین نیروهای امنیتی و معترضان خشمگین بود.

منابع محلی در منطقه العوامیه در الاقصر گزارش دادند که نیروهای ویژه پلیس طی حملاتی که سحرگاه روز چهارشنبه صورت گرفت «عویس الراوی»  شهروند مصری را با شلیک گلوله به سر او به قتل رساندند.

به دنبال این اقدام، مردم خشمگین العوامیه اعتراضات گسترده ای را برپا کردند که تعداد زیادی از نیروهای نظامی برای مقابله با آنها تجمع کردند.

هزاران مصری به تازگی در قاهره و دیگر شهرهای این کشور پس از انتشار ویدیوهای افشاگرانه علیه السیسی و فساد دولت وی و برخی رهبران مصر در شبکه های مجازی، موجی از راهپیمایی های اعتراض آمیز را در سراسر مصر به راه انداختند و با سردادن شعارهایی خواستار برکناری رییس جمهوری مصر از قدرت شدند.
بر اساس همین اساس و با آغاز تظاهرات در مناطق مختلف مصر، دولت این کشور محدودیت هایی را در خصوص فعالیت رسانه های خارجی و خبرنگاران برای پوشش تجمعات اعمال کرد و بر اساس گزارش عفو بین الملل بیش از دو هزار نفر در این اعتراضات دستگیر شدند.

این تظاهرات، نخستین حرکت اعتراضی ضد دولتی در میدان التحریر قاهره پس از سال ۲۰۱۱  است که به حکومت سی ساله "حسنی مبارک" دیکتاتور پیشین مصر پایان داد.  / ایرنا

کپی