اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹
ضربه بزرگ کووید 19 به کمپین انتخاباتی جمهوریخواهان

«ترامپ» کرونا گرفت

«ترامپ» کرونا گرفت
بنفشه غلامی

رئیس جمهوری امریکا صبح دیروز ساعتی پس از انتشار نتایج نظرسنجی‌های انتخاباتی که از برتری 13 درصدی «جو بایدن» حکایت می‌کرد، در توئیتی از ابتلای خود و همسرش، «ملانیا» به کووید19 خبر داد. در پی انتشار این خبر، بورس امریکا کاهشی قابل توجه را تجربه کرد و بهای نفت در جهان پایین آمد و انتخابات امریکا که درست یک ماه دیگر برگزار می‌شود، در پرده‌ای از ابهام فرو رفت.


«دونالد ترامپ» در حالی در توئیتی نوشت: «تست کرونای من و ملانیا مثبت اعلام شد. ما در کنارهم قرنطینه را شروع می‌کنیم و از این مرحله عبور می‌کنیم» که تنها دو روز پیش از آن در مناظره با «جو بایدن»، نوع ماسک زدن او را به تمسخر گرفت و گفت، «او حتی وقتی 200 قدمی اش هستید، ماسک می‌زند. ولی من به رعایت فاصله اجتماعی معتقدم.» اما اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد که او این ویروس را از «هوپ هیکس»، یکی از مشاوران خود که در روزهای اخیر همه جا در کنار رئیس جمهوری امریکا دیده شده گرفته است. به گزارش سایت شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، آخرین باری که «ترامپ» در ملأعام دیده شد، عصر پنجشنبه بود، هنگامی که از کمپینی در نیوجرسی به کاخ سفید بازگشت. اما در گفت‌و‌گو با خبرنگاران بیمار نشان نمی‌داد. دیروز هم پزشک مخصوص کاخ سفید، پس از انتشار خبر کووید19 رئیس جمهوری امریکا، در توئیتی نوشت که «حال ترامپ و همسرش خوب است و رئیس جمهوری امریکا قادر است، امورات کشور را انجام دهد.» با این حال «مایک پنس»، معاون ترامپ که اعلام کرده تست کرونای او منفی بوده، خود را آماده کرده است تا در صورت لزوم سکان هدایت امریکا را در دست بگیرد.
«دونالد ترامپ» پس از «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس و «ژایر بولسونارو»، رئیس جمهوری برزیل، سومین مقام عالی رتبه کشوری در جهان است که ویروس کرونا را کوچک می‌شمرد اما به کووید19 مبتلا شد. «ترامپ» تا همین چند روز پیش نیز کرونا را یک نوع حقه‌بازی می‌دانست. همین باعث شده بود، کرونا ضربه بزرگی به کمپین‌های انتخاباتی «ترامپ» بزند و دستمایه دموکرات‌ها برای حمله به او شود. اکنون کرونا ضربه بزرگتر را به او زده و یک ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری امریکا، وی را مجبور کرده در قرنطینه بماند.
بیماری «ترامپ» می‌تواند تأثیر زیادی بر روند انتخابات داشته باشد. زیرا مشخص نیست وی بتواند در موعد مقرر مناظره دوم با «جو بایدن» را برگزار کند. همان طور که کمپین امروز خود در فلوریدا را هم لغو کرد. این در حالی است که تحلیلگران «سی‌ان‌ان» هم وضعیت «ترامپ» در مواجهه با کرونا را به‌دلیل سن بالای وی و اضافه وزن او خطرناک توصیف کردند. در همین حال بسیاری معتقدند «بایدن» نیز باید همچون دیگر کسانی که در شب نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری امریکا در کنار «ترامپ» حضور داشتند، تست کرونا بدهد. «بایدن» دیروز برای رقیب انتخاباتی اش آرزوی سلامتی کرد.
واکنش مردم و بازارها به کرونای‌ترامپ
انتشار خبر «کرونا»ی رئیس جمهوری امریکا بلافاصله با واکنش‌های داخلی و جهانی مواجه شد. هشتگ «ترامپ کووید گرفته» تا ساعت‌ها ترند اول توئیتر بود. مضمون اغلب توئیت‌ها چه در امریکا و چه در سطح جهان، تمسخر رئیس جمهوری بود که به مردم توصیه می‌کرد، مواد ضدعفونی کننده تزریق کنند تا از کرونا در امان بمانند و مقابل نور خورشید بنشینند تا زودتر درمان شوند. اما بازارها پاسخی جدی به انتشار خبر بیماری «دونالد ترامپ» دادند. به گزارش «بلومبرگ»، شاخص داوجونز در ساعات اولیه انتشار خبر بیماری «دونالد ترامپ» 500واحد سقوط کرد. بهای نفت برنت هم یک دلار و 47 سنت و نفت امریکا یک دلار و 40 سنت کاهش یافتند. بورس‌های آسیایی هم کاهش‌هایی را نشان دادند. این در حالی است که تحلیلگران اقتصادی معتقدند این شوک ابتدایی بازارها به‌چنین اخباری است و خیلی زود بازارها به شرایط عادی باز می‌گردند.انستیتو تحقیقاتی گامالیا در روسیه هم که مدعی است نخستین واکسن کرونا را ساخته، اعلام کرده، اگر رئیس جمهوری امریکا بخواهد، آنها حاضرند به او کمک کنند تا با کووید 19 بجنگد.
واکنش سران جهان
«بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس نخستین رهبر جهانی بود که به بیماری «ترامپ» واکنش نشان داد و در توئیتی برای او آرزوی سلامتی کرد. پس‌ از او «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه هم در پیامی خواستار شفای همتای امریکایی اش شد. «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و «شارل میشل»، رئیس شورای اروپا نیز در پیام‌هایی به «ترامپ» خواهان سلامتی او شدند.


 

کپی