اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹

آمریکا 8 مقام بلاروس را تحریم کرد

آمریکا 8 مقام بلاروس را تحریم کرد

وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه 8 مقام بلاروس را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

از جمله مقاماتی که تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند «یوری کارایف» وزیر کشور بلاروس، «الکساندر بارسوکوف» معاون وی، «خازالبک آتابکف» معاون فرماندهی نیروهای داخلی وزارت کشور و «دمیتری بالابا» فرمانده پلیس ضد شورش منیسک است.

وزارت خارجه بلاروس روز جمعه اعلام کرد که در واکنش به تحریم‌های اعلام شده توسط اتحادیه اروپا علیه این کشور، لیستی از افرادی را تهیه کرده که ورود آنها به بلاروس را ممنوع می‌کند.

وزارت خارجه بلاروس گفت که این لیست را به صورت عمومی منتشر نخواهد کرد.

شورای اروپا بامداد امروز (جمعه) در جلسه‌ای ضمن محکوم کردن خشونت‌های غیر قابل قبول علیه معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور، تحریم‌هایی را علیه حدود ۴۰ مقام این کشور اعمال کرد.

«چارلز میشل» رئیس شورای اروپا پس از اتمام این جلسه در جمع خبرنگاران گفت: «امروز تصمیم گرفتیم که تحریم‌ها را اعمال کنیم. بسیار مهم است درخصوص آنچه چند هفته پیش تصمیم گرفتیم دست به عمل بزنیم».

پیش‌تر «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده بود این نهاد، ریاست جمهوری «الکساندر لوکاشنکو» در بلاروس را به رسمیت نمی شناسد.

به دنبال برگزاری انتخابات ماه گذشته در بلاروس که به پیروزی لوکاشنکو با کسب هشتاد درصد آرا منتج شد موجی از اعتراضات در این کشور در اعتراض به نتیجه انتخابات به راه افتاده است که همچنان ادامه دارد.

لوکاشنکو اخیراً با اشاره به اعتراضات در بلاروس تاکید کرده که منشا این اعتراضات از خارج از کشور است و به منظور ایجاد یک منطقه حائل بین روسیه و دیگر نقاط اروپا انجام می‌گیرد.

لوکاشنکو از زمان استقلال بلاروس از شوروی پنج دوره متوالی به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب شده است. /فارس

کپی