اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹

جنبش «بازگرداندن رخ به زندگی» در عصر همه‌گیری کرونا

تفاوت حتی زیر نقاب!

تفاوت حتی زیر نقاب!
حامد کیا‌ پژوهشگر مطالعات فرهنگی

در روزهایی که ویروس کووید19 سرتاسر جهان را درنوردیده و بدن انسان‌ها را در معرض شدید‌ترین بحران قرار داده است ما شاهد حجمِ قابلِ توجهِ «ازدست‌دادگی‌ها» هستیم.

 از دست دادن شغل، از دست‌دادن شهر، از دست دادن روابط اجتماعی، از دست دادن سلامتی و از دست دادن زندگی امن. اما در این میان، یکی از ازدست‌دادنی‌ها پوشاندن رخ در زیر لایه‌ای از پارچه محافظتی است. از دست دادن رخ خود، نه در خلوت بلکه در زمان‌های در جمع قرار گرفتن، شوک بزرگی‌ است. در زمانه کرونا، وقتی یک نفر می‌شود دو نفر، دیگر حفظ رخ عریان بدون ماسک، موقعیت امنی نیست و باید آن را پوشاند. اما رخ به‌مثابه اساسی‌ترین نقطه بدن برای برقراری روابط اجتماعی، که بیشترین حجم زیبایی را نیز به خود اختصاص داده، در دوران اپیدمی ویروس کووید19، یک از دست رفته جزئی اما همواره حسرت برانگیز است. حسرت رخ آزاد در روابط جمعی، تنفس کردن امن، دیدن چهره دیگری، احساس کردن دیگری بواسطه خوانش تغییرات چهره او و داشتن قدرت تأثیرگذاری بواسطه حالات چهره، از موارد حسرت از دست دادن رخ در روابط اجتماعی است. بدین ترتیب، پرسش این است که چگونه می‌توان دوباره رخ را به موقعیت قدرتمند تأثیرگذارش، در زمانه‌ای که تمامی رخ‌های دیگر یکسان و همانند پوشانده شده‌اند، بازگرداند؟ پاسخ به این پرسش تولید طرح‌های پوشش متفاوت برای پوشاندن رخ نسبت به تمام طرح‌های یکسان پوشش است. رخی که با پوشش‌های متنوع، متفاوت و با طرحی خلاقانه پوشانده می‌شود، تفاوت تأثیرگذاری را در میان رخ‌های یکسان پوشانده شده، به‌وجود می‌آورد. رخ‌ها اصلی‌ترین نقطه تمایز یک فرد با دیگر افراد بودند، اما با از بین‌رفتن نقاط تمایزشان در زیر پوشش محافظتی؛ پس حالا چه چیز بهتر از تولید پوشش‌های متفاوت، تا اصل تمایز را به رخ بازگرداندیم.
ایده «رخ زیبا»، حتی وقتی دیده نمی‌شود، قدرت مطلق تطبیق با رخدادها به منظور امکان حفظ و امتداد احساساتی است که داشتند تا پیش از رخدادی مانند کووید19، حس بشر را به زندگی عادت می‌دادند.
پوشاندن رخ، حس تنظیم تمایز، زیبایی، قدرت و هویت را به یکباره از بین برد و امکان شبیه‌سازی این ویژگی‌ها بر عهده پوشش‌های محافظتی مختلف با برندها و طرح‌های گوناگون گذاشته شد تا حتی زیر نقاب هم بتوان متفاوت بود. بدین‌سان، من تولید پوشش‌های محافظتی رنگارنگ را جنبش «بازگرداندن رخ به زندگی» می‌نامم. رخ‌هایی که با پوشش‌های متفاوت به زندگی باز می‌گردند و در برابر رخ‌هایی با پوشش یکسان وضعیت گوناگونی زندگی را در شرایط همه‌گیری مشترک نشان می‌دهند./ایران جمعه

کپی