اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

افزایش چشمگیر نرخ بیکاری در عربستان

افزایش چشمگیر نرخ بیکاری در عربستان

اداره کل آمار عربستان سعودی روز چهارشنبه اعلام کرد؛ در سایه شیوع کرونا در این کشور، نرخ بیکاری در میان سعودی‌ها افزایش یافته است.

به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، نرخ بیکاری در عربستان در پایان سه ماهه دوم سال جاری (۲۰۲۰) به ۱۵.۴ درصد افزایش یافته و این در حالی است که در پایان سه ماهه نخست همین سال ۱۱.۸ درصد بود.

وزارت اقتصاد عربستان سعودی پیش‌تر، نرخ بیکاری در سال ۲۰۲۰ کشور را حدود ۱۰ درصد و در چشم انداز ۲۰۳۰ حدود ۷ درصد پیش بینی کرده بود.

بر اساس گزارش اداره کل آمار عربستان، نرخ رشد اقتصادی در بخش خصوصی ۱۰.۱ درصد و در بخش دولتی ۳.۵ درصد کاهش یافته است.

این گزارش می‌افزاید؛ رشد اقتصادی در بخش غیر نفتی عربستان در سه ماهه دوم سال جاری میلادی ۸.۲ درصد و بخش نفتی نیز ۵.۳ درصد کاهش یافته است.

شیوع کرونا و کاهش درخواست ها جهانی برای نفت بر اقتصاد عربستان سعودی تأثیرات بسیار منفی گذاشته است.

داده های رسمی در عربستان حاکی است که ارزش صادرات نفت این کشور در ماه آوریل (فروردین/اردیبهشت) در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته میلادی بالغ بر ۶۵ درصد به ارزش ۱۲ میلیارد دلار افت داشته است.

بر اساس گزارش رویترز، به دنبال افت شدید بهای نفت در بازارهای جهانی، ارزش صادرات نفت عربستان در سه ماهه نخست سال جاری میلادی به ۴۰ میلیارد دلار رسیده که این رقم ۲۱.۹ درصد (معادل ۱۱ میلیارد دلار) کمتر از ارزش آن در مدت زمان مشابه در سال گذشته میلادی است.

خبرگزاری رویترز به نقل از اداره کل آمار عربستان همچنین اعلام کرده است که در مقایسه با ماه مارس سال جاری میلادی (اسفند/ فروردین) نیز، ارزش مجموع صادرات این کشور در ماه آوریل از جمله صادرات کالاهای غیر نفتی از قبیل مواد شیمیایی و پلاستیک، به میزان ۲۳.۵ درصد یعنی نزدیک به سه میلیارد دلار کاهش یافته است.

صندوق بین المللی پول نیز پیش بینی کرده است که عربستان به عنوان بزرگ ترین صادرکننده نفت در جهان، ممکن است در سال جاری میلادی شاهد کاهش ۶.۸ درصدی رشد اقتصاد خود باشد.  / ایرنا

کپی