اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

احتمال نامزدی نجیب میقاتی برای نخست‌وزیری لبنان

احتمال نامزدی نجیب میقاتی برای نخست‌وزیری لبنان

منابع لبنانی از احتمال کاندید شدن نجیب میقاتی برای نخست‌وزیری جدید این کشور خبر دادند که محافل سیاسی منتظر موافقت سعد حریری هستند.

روزنامه الجمهوریه لبنان گزارش داد که برخلاف روال معمول انتخاب نخست‌وزیر در لبنان تاکنون هیچ یک از گزینه‌های سنی جرات نداشته‌اند نام خود راعلنا اعلام و در باشگاه نخست‌وزیران سابق ثبت کنند. این امر به دلیل ترس آنها از رد شدن و سپس سوختن نامشان است. اما در این میان برخی منابع نام «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر اسبق لبنان را با استناد به حضور متوالی وی در تلویزیون در روزهای اخیر و ارائه ابتکاری که برای تشکیل دولت داشت ( تشکیل دولتی تکنوسیاسی با حضور 14 متخصص و 6 سیاستمدار) به عنوان گزینه احتمالی برای نامزدی نخست وزیری مطرح می‌کنند.

دولت تکنوسیاسی از یک سو مورد خواست و پذیرش اکثیرت (جریان آزاد ملی و جنبش امل و حزب‌الله) است؛ اما از سوی دیگر کابینه مورد نظر «سعد حریری» نخست‌وزیر سابق که به دنبال روی کار آوردن دولت تکنوکرات است٬ نیست؛ همان دولتی که در دوره استعفای خود به دنبال آن بوده و با انتخاب «مصطفی ادیب» نیز قصد داشت چنین دولتی تشکیل دهد.

با وجود اینکه شخص نجیب میقاتی تاکنون حرفی از جدی بودن نامزدی خود برای نخست‌وزیری جدید لبنان نزده؛ اما رایزنی‌های جاری در محافل سیاسی لبنان حاکی از مطرح شدن نام وی است که البته منتظر نظر سعد حریری هستند.

بنابراین اگر سعد حریری با این ابتکار موافقت کند شانس میقاتی برای نامزدی نخست‌وزیری تقویت خواهد شد که این امر در روزهای آینده مشخص می شود.  / تسنیم

کپی