اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

5G میانبر رسیدن به ایران هوشمند

5G میانبر رسیدن به ایران هوشمند
مرتضی حاجی‌زین‌العابدینی کارشناس فناوری

تا همین چند وقت گذشته صحبت از ایران هوشمند و بهره‌مندی از تکنولوژی‌های نوین در کشور شاید در دسته آرزوهای دست نیافتنی قرار می گرفت ،اما با اقدامات اساسی و تلاش نخبگان حوزه فناوری اطلاعات این موضوع در مسیر تحقق قرار گرفته است.

از ابتدای تاریخ بشر زمان همواره در گذر بوده و هیچ شخص و قومی نتوانسته است در مقابل این موضوع مقاومت کند. فناوری‌های نوین هم از این قاعده خارج نبوده و با سرعتی بسیار بیشتر از تمامی دستاوردهای بشر به سمت توسعه پیش می رود، جامعه‌ای موفق خواهد بود که با تطبیق خود و همراهی با قطار توسعه از منافع این فناوری‌ها خود را منتفع کند. مدتی است که از راه‌اندازی 5G در کشور صحبت شده است، نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G)، یا دقیق‌تر، نسل پنجم ارتباطات سیار سلولی، هم‌اکنون جدیدترین نسل سیستم‌های ارتباطات سیار سلولی است که پس از نسل چهارم (4G) فعلی ارائه شده‌است. 5G فقط افزایش کانال ارتباطی، افزایش سرعت اینترنت و افزایش پهنای باند نیست بلکه یک تکنولوژی جدید با کاربردهای تأثیر‌گذار بر ابعاد مختلف زندگی روزمره است. فناوری نسل پنجم اینترنت به معنی این است که افراد حالا می‌توانند گجت‌ها و دستگاه‌های بیشتری را همواره به اینترنت متصل نگه دارند. یک خانه هوشمند و یک اتومبیل خودران از مواردی هستند که با استفاده از فناوری 5G می‌توانند به‌طور مدام به اینترنت وصل باشند.
5G فراهم کننده زیست بومی است که در آن آموزش، مدیریت شهری در تمامی ابعاد آن، مدیریت منابع، منازل هوشمند، فرآیند درمان از ویزیت تا جراحی از راه دور، پخش تصاویر با کیفیت 4k، بازی با کیفیت بالا و تأخیرکم، تحقق شهر هوشمند و موارد دیگر با استفاده از این تکنولوژی به سمت تکامل با سرعت بیشتر خواهد رفت.
از دیگر مزایای 5G می‌توان به واقعیت مجازی و واقعیت افزوده اشاره کرد. واقعیت افزوده این امکان را به کاربران می‌دهد تا به اطلاعات بسیاری دست یابند؛ برای مثال، به سادگی مسیر خود را تشخیص دهند؛ برچسب‌های قیمت روی محصولات و بارکد‌ها را شناسایی کنند و... از سوی دیگر، واقعیت مجازی، منظره‌ای کاملاً مصنوعی را به ارمغان خواهد آورد. ورود دانشگاه‌های کشور همچون شریف و تهران در قالب تفاهمنامه‌های همکاری با اپراتورهای همراه و بخش‌های پژوهشی وزارت ارتباطات کمک خواهد کرد تا با بهره‌گیری از منابع لازم و استفاده از دانش جوانان نخبه ایرانی پیاده‌سازی 5G در کشور با سرعت ادامه پیدا کند. زمانی که از فناوری‌های نوین صحبت می‌شود یکی از اجزای بسیار مهم آن اقتصاد دیجیتال و نقش آن در اقتصاد کشور خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود با بهره‌مندی از کاربست‌های 5G، این حوزه سرعت رشد بیشتری به خود گرفته و بتواند در حوزه اقتصاد کلان تأثیر بیشتری داشته باشد. مواردی که لازم است بسرعت در کشور رخ بدهد تا استقرار زیست بوم نوآورانه با کیفیت بهتر و تسریع بیشتر انجام شود:
آگاه‌سازی و همراهی همه ارکان کشور در زمینه 5G و بهره‌مندی از کاربردهایش
قوانین موجود با شرایط زندگی سنتی تطابق داشته و مناسب رخدادهای روز نیست لذا به روزرسانی قوانین موجود همچون قوانین بیمه، مالیات، دعاوی حقوقی، مالکیت معنوی و نظام بانکی در راستای همگرایی با تکنولوژی‌های جدید باید در اولویت قانونگذاران قرار گیرد.
تبیین درست موضوع برای فعالان بخش خصوصی و ایجاد فضای مناسب برای سرمایه‌گذاری در این حوزه؛ بنابراین دولت در این زمینه باید با رفتاری تسهیلگرانه نسبت به احصای نیاز‌ها و موانع موجود در مسیر بخش خصوصی اقدام کرده و با رفع مشکلات سعی در افزایش مشارکت این گروه در جهت توسعه کاربردهای 5G در جامعه داشته باشد.
بهره‌گیری از ظرفیت دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها در جهت تولید قطعات در کشور همچون مودم‌هایی که با همین شیوه تولید شد.
در آخر باید گفت که این فناوری در کنار سرعت بخشیدن به زندگی روزمره انسان، آن را بیشتر به سمت فناوری می‌کشاند و اینترنت اشیا موج جدیدی از توسعه را به خود خواهد دید. این فناوری و کاربست‌های آن براحتی می‌تواند در تمامی عرصه‌های زندگی جای خود را باز کرده و بسیاری از مشکلات را رفع کند.‌‌

کپی