اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

تحقق رؤیای دموکراسی خواهی «خاشقچی»

تحقق رؤیای دموکراسی خواهی «خاشقچی»

گروه جهان/ پروژه نیمه تمام «جمال خاشقچی» برای راه‌اندازی سازمان حقوق بشری جهان عرب در واشنگتن، پس از دو سال از قتل فجیع این روزنامه‌نگار منتقد سعودی، توسط دوستان و همکاران قدیمی‌اش به بهره‌برداری رسید.


به گزارش «نیویورک تایمز»، «خاشقچی» یک ماه پیش از مرگش در سال 2018 سازمانی به نام «دموکراسی برای جهان عرب امروز» (Democracy for Arab World Now) که با نام اختصاری «داون» معرفی شده است را در واشنگتن به ثبت رساند اما توطئه ولیعهد سعودی برای ساکت کردن همیشگی صدای انتقاد او، فرصت راه‌اندازی این سازمان را به او نداد. بنا بر اعلام نزدیکان «خاشقچی»، این سازمان که مقر آن در واشنگتن است در قالب اندیشکده و دیده‌بان حقوق بشر، انتشار مقالات تبعید‌شدگان، فعالان و کارشناسان سیاسی کشورهای عرب خاورمیانه با محور سیاست‌های خصمانه هم‌پیمانان عرب امریکا در منطقه را در دستور کار خواهد داشت.
«سارا لی ویتسون»، مدیر اجرایی سازمان «داون» گفت: «رسالت این سازمان بر پایه اصول دموکراسی و حقوق بشر به عنوان تنها راهکار ایجاد ثبات و امنیت است که هدف اصلی خاشقچی را دنبال می‌کند. این سازمان با هدف رسوا کردن مقامات میان‌رده‌ای که قوانین حقوق بشری را نقض کرده و براحتی از مجازات قسر درمی‌روند، کارش را شروع خواهد کرد. آنها بر این باورند که مردم همواره باید تاوان سوءاستفاده‌ها را بدهند.»
این سازمان که قرار است با 10 نیرو و با بودجه دوستان «خاشقچی» در امریکا کارش را شروع کند، مقالات را به زبان‌های انگلیسی و عربی منتشر خواهد کرد. با وجود این تبلیغات اما همچنان «حسین ایبیش»، از کارشناسان تراز اول اندیشکده امریکایی کشورهای حوزه خلیج (فارس) چندان امیدوار به آن نیست: «بدون شک مخاطبان اولیه این سازمان سیاستگذاران امریکایی خواهند بود و با توجه به اینکه اصول این مجموعه مغایر با منافع ملی و منافع هم پیمانان آنها است، به نظر نمی‌رسد موفقیتی در این راه داشته باشند.»

کپی