اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

تحقق رؤیای «خاشقچی» پس از مرگ
شماری از دوستان و همکاران قدیمی «جمال خاشقچی»، دو سال پس از ماجرای قتل فجیع این روزنامه نگار منتقد عربستانی رؤیای او برای تأسیس سازمان دیده بان حقوق بشر جهان عرب در واشنگتن را محقق کردند. این روزنامه نگار در سال 2018، یک ماه قبل از اینکه با فرآیندی مرموز و هولناک در سفارت عربستان در استانبول کشته شود، اقدامات خود برای تأسیس این سازمان را آغاز کرده بود اما توطئه سعودی‌ها پروژه او را ناتمام گذاشت. سازمان «داون» که مخفف دموکراسی برای جهان عرب امروز است، چاپ مقالات روزنامه نگاران تبعید شده در سراسر خاورمیانه را در دستور کار خواهد داشت.
 
 
---
 
کرونا؛ تهدید یا فرصت انتخابات 2020
«دونالد ترامپ» جمهوریخواه و رقیب دموکراتش «جو بایدن» در حالی رقابت مناظراتی خود را از امروز آغاز می‌کنند که امریکا به‌دلیل شیوع کرونا با بحران اقتصادی و بهداشتی جدی روبه‌رو است. رئیس جمهوری فعلی امریکا که به‌دلیل مدیریت ناکارآمد این ویروس و آمار هولناک و صعودی ابتلا و مرگ و میر در کشورش سیبل انتقادات فراوان قرار دارد در آستانه نخستین مناظره، با ژستی پوپولیستی، از ورود محموله 150 میلیون کیت تشخیصی سریع به امریکا خبر داد و از آنها خواست از افزایش آمار کرونا مثبت‌ها شوک زده نشوند.
این در حالی است که دو تن از مقامات ارشد وزارت بهداشت امریکا هشدار داده‌اند که مشاوران جدید کاخ سفید اطلاعات نادرستی درباره ویروس کرونا به رئیس‌جمهوری می‌دهند.
 
 
---
 
 
کیت‌های تشخیصی WHO برای فقرا
سازمان بهداشت جهانی (WHO) خبر داد در نظر دارد به کشورهای فقیر و یا متوسط که توانایی خرید تست‌های کرونا را ندارند، 120 میلیون کیت تشخیصی صادر کند. این در حالی است که حتی شماری از کشورهای ثروتمند اعلام کرده‌اند دسترسی به این کیت‌های تشخیصی برایشان آسان نیست. برنامه‌ریزان این طرح پیش‌تر پیشنهاد داده بودند، به این کشورها کمکی نزدیک به 514 میلیون پوند اهدا شود.
 
---
 
 
مرگ 50 زندانی آزادشده طالبان
50 زندانی طالبان که به تازگی آزاد شده بودند، در صحنه نبردها با ارتش افغانستان کشته شدند. دولت افغانستان اخیراً به خاطر پیش شرطی که طالبان برای آغاز مذاکرات صلح گذاشته بود، هزاران زندانی این گروه را آزاد کرد. افرادی که خبر مرگ آنها منتشر شده است نیز کسانی بودند که در همین ایام آزاد شده بودند.
 
 
 
---
 
یک میلیون قربانی کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 33 میلیون و 602 هزار و 729 نفر رسید. آمار قربانیان نیز یک میلیون و 7 هزار و 367 نفر بود.  امریکا همچنان رکورددار کرونا است و 7 میلیون و 362 هزار و 934 نفر در این کشور به کووید 19 مبتلا شده و 209 هزار و 821 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، هند با 6 میلیون و 148 هزار و 640 مبتلا و 96 هزار و 378 قربانی در جایگاه دوم کرونایی‌ها قرار دارد. برزیل هم با 4 میلیون و 748 هزار و 327 نفر مبتلا و 142 هزار و 161 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه یک میلیون و 167 هزار و 805 مبتلا و 20 هزار و 545 قربانی کووید 19 دارد. کلمبیا هم با 818 هزار و 203 مورد ابتلا و 25 هزار و 641 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.
کپی