اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹
«آینده سیاه انقلاب سفید، همه‌پرسی اصلاحات ارضی»

چند پاسخ تاریخی

چند پاسخ تاریخی

در صفحه قرن برای نیمه دوم 1341 شماره 7442 در تاریخ 22/6/99 روزنامه ایران مطلبی با عنوان «آینده سیاه انقلاب سفید، همه‌پرسی اصلاحات ارضی» منتشر شد.

 اشاره شده: «شاه از آبان 1329 با واگذاری سند املاک سلطنتی به کشاورزان و صدور فرمانی مبنی بر تقسیم املاک سلطنتی میان آنها به تعبیر خود، اصلاحات ارضی را آغاز کرده بود.» در آن سال بحثی از اصلاحات ارضی نبود. شاه تحت فشار افکار عمومی در نهضت ملی شدن نفت که منجر به ملی شدن صنعت نفت شد، مجبور بود اعلام کند املاک مردم و روستاییان را که با زور قلدری زمان رضاشاه از آنها غصب کرده بودند، به صاحبان آنها و مردم بازگرداند. ولی شاه، این برنامه را در واگذاری املاک به عهده دیگری، آن هم بخشی از املاک را شروع کرد که پول این زمین‌ها را در جای دیگر به سودجویی هزینه نماید و مسأله اصولاً اصلاحات ارضی نبود. اشاره شده: «شاه در نخستین کنگره شرکت‌های تعاونی روستایی که با حضور بیش از 4 هزار و 800 کشاورز از سراسر کشور برگزار شد، اصول پیشنهادی خود (لوایح ششگانه) را اعلام کرد. کشاورزان حاضر از سخنان او استقبال کردند و شاه، مردم را به حضور در رفراندومی در همین رابطه تشویق کرد.»
این کنگره، حزبی نبود، تجمعی بود که شاه نام آن را کنگره آزاد زنان و آزادمردان گذاشت، کنگره کشاورزان نبود، تعدادی از کشاورزان توسط ساواک همراه با کارکنان برخی دستگاه‌ها در این تجمع مشارکت داده شدند.
اصل این برنامه پس از شکست شاه، براندازی اسلام که نقشه امریکایی‌ها و اجبار جان اف. کندی رئیس جمهوری امریکا به شاه بود که روحانیت به رهبری امام خمینی آن را باطل کرد و شاه برای ادامه توطئه امریکایی‌ها، طرح رفراندوم 6 ماده‌ای را در تجمع مذکور اجرا کرد که به مقاومت امام و اعتصاب بازارها و برخی خیابان‌ها و درگیری و تظاهرات انجامید و در 6 بهمن 1341 در روز رأی‌گیری هم افتضاحی بزرگ برای شاه به بار آمد. شاه دیکتاتور، در پی رأی‌گیری از مردم نبود، بلکه با استبداد و خفقان همه را سرکوب می‌کرد و این اصلاحات ارضی نبود، تخریب کشاورزی ایران و وابسته کردن بیشتر ایران به دنیای استعماری غرب بود. این مواد ششگانه هم لایحه نبود، مواد پیشنهادی شاه بود. امام و مراجع علیه این توطئه که در پوشش اصلاحات و علیه اسلام انجام می‌شد، قیام کردند و این آغاز انقلاب اسلامی بود.  جبهه ملی مخالفتی نکرد، نهضت آزادی شعار «اصلاحات آری- دیکتاتوری نه» را سر داد. بنابراین مطالب اشاره شده در مقاله مذکور که القا می‌کند شاه در پی اصلاحات ارضی و واگذاری زمین به کشاورزان بوده و جامعه روحانیت و جبهه ملی و نهضت آزادی با آن مخالفت کردند، صحت ندارد. اشاره شده: «مردم روز ششم بهمن 1341 پای صندوق آرا رفته و طبق اعلام حکومت، 5 میلیون و 589 هزار نفر موافق و 521 هزار نفر مخالف رأی دادند.»
در ششم بهمن، همه بازارها و بخشی از خیابان‌ها اعتصاب کرده بودند. در تهران و شهرستان‌ها، مخالفت‌ها و تظاهرات تا روز پنجم بهمن علیه توطئه شاه و رفراندوم قلابی او ادامه داشت و تعداد بسیار محدودی پای صندوق‌های رأی می‌آمدند. مواد ششگانه بتدریج تا 19 ماده افزایش یافت که همه فریب و دروغ و اجرای توطئه امریکا و انگلیس بود که توسط شاه و اسدالله علم، فراماسونر و نوکر انگلستان و امریکا اعلام می‌شد. در مقاله مذکور درباره مسأله زنان و حضور در رأی‌گیری و نیز انجمن‌های ایالتی و ولایتی نیز تحریف واقعیت شده و اشاره گردیده: «بالاخره پس از تلاش‌هایی که از عصر مشروطه آغاز شده بود و با وجود مخالفت‌های صریح با این موضوع، زنان ایرانی روز ششم بهمن 1341 برای نخستین بار پای صندوق رأی رفتند.» قانون اساسی مشروطه که به تقلید از انگلستان و اروپا نوشته شده بود، حق رأی به بانوان نداده بود. شاه در جهت سوء‌استفاده برای اجرای برنامه امریکایی براندازی اسلام در ایران، این مسأله را اعلام کرد و امام توطئه شاه را علنی کرد و گفت: «مگر در این مملکت مردان آزادند که حالا شما می‌گویید زن‌ها آزادند و رأی بدهند؟» 
قائم مقام معاون سیاسی و رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر حزب مؤتلفه اسلامی محمد بومیان
کپی