اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹

حکم اعدام محیط‌ بان همدانی نقض شد

حکم اعدام محیط‌ بان همدانی نقض شد

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست از نقض حکم اعدام محیط‌بان همدانی - مومیوند - در دیوان عالی کشور خبر داد.

سرهنگ جمشید محبت‌خانی ضمن اشاره به اینکه حکم قتل عمد و اعدام محیط‌بان «سعید مومیوند» در دیوان عالی کشور نقض شده است، اظهار کرد: محیط‌بان «مومیوند» در سال ۹۷ به اعدام محکوم اما در خردادماه ۹۸ با پیگیری‌ها و اعتراض‌های انجام شده حکم او نقض شد و دیوان عالی کشور پرونده را برای تجدیدنظر به همان شعبه دادگاه و همان قاضی که حکم اعدام را صادر کرده بود، فرستاد. در نتیجه پرونده به دستگاه قضایی همدان بازگشت ولی مجدد در دادگاه استان، رای قصاص صادر و این محیط‌بان محکوم به اعدام شد.

وی ضمن اشاره به اینکه با اعتراض دوم به رای دادگاه، پرونده محیط‌بان «مومیوند» برای دومین بار به دیوان عالی کشور فرستاده شد و ما پرونده را تکمیل و موارد جدیدی را به آن اضافه کردیم، تصریح کرد: خوشبختانه دیوان عالی حکم اعدام را نقض کرد و پرونده را به شعبه دیگری ارجاع داد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست با بیان اینکه درحال حاضر در دستگاه قضایی بررسی خواهد شد که قتل شبه عمد یا غیر عمد بوده است، گفت: در این صورت محیط‌بان به پرداخت دیه محکوم می‌شود. درحال حاضر محیط‌بانان بیمه هستند و مشکلی برای پرداخت دیه وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، در سال ۹۵ محیط‌بانان اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان در منطقه محافظت‌شده «نشر»، شاهد حضور فردی مسلح در این منطقه محافظت شده می‌شوند و خودروی آنان که پیکان بود را توقیف می‌کنند و یکی از دو سرنشین متواری می‌شود. محیط‌بان مومیوند پس از اخطار فراوان اقدام به شلیک هوایی می‌کند اما با توجه به ناهموار بودن زمین و شرایط منطقه این تیر ناخواسته به فرد خاطی اصابت می‌کند. فرد مجروح متأسفانه پس از گذراندن ۱۷ روز در کما، جان خود را از دست می‌دهد و پس از دو سال رأی قصاص نفس برای محیط‌بان صادر و محیط‌بان در سال ۹۷ به اعدام محکوم می‌شود.

کپی