اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

مکرون با مخالف لوکاشنکو دیدار کرد

مکرون با مخالف لوکاشنکو دیدار کرد

رئیس جمهوری فرانسه امروز (سه‌شنبه) در لیتوانی با رهبر اپوزیسیون بلاروس دیدار کرد. سوتلانا تیخانوفسکایا از ماکرون خواسته تا در مذاکرات برای انتخابات ریاست جمهوی جدید در بلاروس شرکت کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، براساس بیانیه تیم سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس، او با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در ویلنیوس ملاقات کرده و این مذاکرات روی مذاکرات احتمالی درباره انتخابات ریاست جمهوری جدید در بلاروس و احتمال میانجیگری دیگر کشورها از جمله فرانسه متمرکز است.

در این بیانیه به نقل از تیخانوفسکایا آمده است: اهمیت بسیاری دارد که کشورهای اروپایی در رابطه با تحولات بلاروس بی‌تفاوت باقی نمانند. فرانسه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دموکراسی‌ها به خوبی ما را درک می‌کند. برای همین است که من هدف اصلی خودمان را به ماکرون بازگو کردم، یک انتخابات آزاد و شفاف که باید امسال برگزار شود.

تیخانوفسکایا پس از دیدار با ماکرون گفت، رئیس جمهوری فرانسه وعده داد هر آنچه لازم باشد برای کمک به مذاکرات با هدف حل و فصل این بحران سیاسی انجام دهد.

رهبر اپوزیسیون بلاروس به خبرنگاران گفت: ماکرون به ما وعده داد تا هر کار ممکنی را برای کمک به مذاکرات برای حل و فصل این بحران سیاسی در کشورمان انجام دهد... او گفت ما به لحاظ زمانی تحت فشاریم، چون مردم بیشتری هر روز بابت این نظام رنج می‌بینند، بسیاری از مردم زندانی شدند و او هر کاری برای کمک انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که تمام زندانیان سیاسی آزاد می‌شوند.

رئیس‌جمهوری فرانسه هم در بیانیه‌ای گفت: ما گفت‌وگوهای بسیار خوبی داشتیم اما اکنون ما نیاز داریم که عملگرا باشیم و از مردم بلاروس حمایت کنیم و باور کنید که ما نهایت تلاشمان را می‌کنیم.

پیشتر یکی از اعضای تیم سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس گفته بود او امروز در جریان دیدار با  امانوئل ماکرون خواست خود برای برگزاری انتخاباتی جدید در بلاروس طی سال جاری میلادی را مطرح می‌کند. وی افزود: تیخانوفسکایا به ماکرون خواهد گفت که امیدوار است شاهد حمایت متحدانه اروپا از تغییرات در بلاروس باشد.

سخنگوی رهبر اپوزیسیون بلاروس همچنین امروز در بیانیه‌ای گفت: موضوع اصلی این دیدار سازماندهی انتخابات ریاست جمهوری جدید بلاروس و میانجی‌گری احتمالی دیگر کشورها از جمله فرانسه خواهد بود.

تیخانوفسکایا از ماکرون خواسته تا در بحران کنونی در بلاروس به عنوان یک میانجی عمل کند.

بلاروس از زمان انتخابات ریاست جمهوری جنجالی ۹ اوت که الکساندر لوکاشنکو و تیخانوفسکایا هر دو در آن ادعای پیروزی کردند، گرفتار اعتراضات گسترده شده است.

تیخانوفسکایا در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فرانسه گفت: ماکرون می‌تواند ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و متحد کلیدی لوکاشنکو را ترغیب به مشارکت در مذاکرات کند. قرار نیست اعتراضات متوقف شوند. بلاروس به شدت به یک گفت‌وگو میان دولت و اپوزیسیون به منظور تضمین توقف درگیری‌ها و خونریزی‌ها نیاز دارد.

دیدار ماکرون با رهبر اپوزیسیون بلاروس به عنوان بخشی از یک سفر سه‌ روزه به لیتوانی صورت گرفت که در جریان آن با گیتاناس نوسدا، رئیس‌جمهوری لیتوانی شب گذشته دیدار کرد.

این دو رهبر در جریان این دیدار به توافق‌نظر رسیدند که اتحادیه اروپا باید در خصوص تحریم‌ها علیه بلاروس در نشست قریب‌الوقوع رهبران این بلوک تصمیم‌گیری کند.

نوسدا پس از دیدار با ماکرون در ویلنیوس گفت: ما موافقیم که اتحادیه اروپا نمی‌تواند زمان را از دست بدهد و باید هر کار می‌تواند انجام دهد تا در نشست قریب‌الوقوع رهبران اتحادیه اروپا در خصوص تحریم‌ها مذاکره، توافق و تصمیم‌گیری کند.

ماکرون نیز از روسیه خواست تا در خصوص مسمومیت الکسی ناوالنی، منتقد برجسته کرملین شفاف‌سازی کند و تهدید کرد که این مساله می‌تواند پیامدهای بین‌المللی برای مسکو داشته باشد. وی گفت:‌ بدون شک این یک اقدام به قتل صورت گرفته در خاک روسیه، علیه یکی از رهبران اپوزیسیون روسیه و با مواد شیمیایی ساخته شده در روسیه است. بنابراین روسیه موظف به شفاف‌سازی در این خصوص است. / ایسنا

کپی