اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

وزیر فرهنگ: هشت سال دفاع مقدس تلالو خاصی در تاریخ چند هزار ساله ایران دارد

وزیر فرهنگ: هشت سال دفاع مقدس تلالو خاصی در تاریخ چند هزار ساله ایران دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه دفاع مقدس در تاریخ ایران یک نقطه نورانی و خاص است ، گفت: در کل تاریخ ایران هشت سال دفاع مقدس تلالو خاصی در تاریخ چند هزار ساله ایران دارد.

سید عباس صالحی در ارتباط زنده تصویری چهاردهمین برنامه سه شنبه های تکریم با خانواده شهید شعبان نصیری از استان البرز که در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، گفت: رزمندگان اسلام در طول دو هزار و ۸۰۰ روز مقاومت و ایستادگی از ناموس و ارزش ها و کیان خود دفاع کردند.

وی در ادامه با اشاره به حضور در مظلومانه ترین جنگ‌های تاریخ و عبور سرافرازانه از آنها ، اظهار داشت: هشت سال دفاع مقدس کمتر مشابه دارد چراکه فقط در میدان‌های رزم درگیر جنگ نبودیم؛ تقدیم ۱۶ هزار شهید جنگ شهری که مظلومانه زیر موشک باران های دشمن به شهادت رسیدند و از طرفی جنگ شیمیایی اتفاق خاصی بود که تاریخ آن را اینگونه به یاد ندارد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: ۱۰ هزار شهید و ۳۰ هزار جانباز شیمیایی با مقاومت خود تاریخ پرفروغی را از خود به یادگار گذاشتند.
صالحی در عین حال گفت: کارکردهای دفاع مقدس زاویه های بسیار متنوعی دارد و باید آن را به عنوان تاریخ سازی آینده در نظر بگیریم
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس به نکات مهمی اشاره کردند از جمله اینکه دفاع هشت ساله، حافظه تاریخی ۲۰۰ ساله ایران را تغییر داد. یعنی از اواخر دوره صفویه تا دوران دفاع مقدس در هر جنگ و هجومی طی دویست سال گذشته گرفتار عقب‌نشینی های شدیم و سرزمین‌هایی را از دست دادیم.

بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد و علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در این مراسم حضور دارند.
ناصر مقدم مدیر کل فرهنگ و ارشاد البرز هم در این ارتباط تصویری به بیان برخی ویژگی های شهید رشیدی از زبان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پرداخت.
سلیمان رستمیان مدیر کل بنیاد شهید البرز با ارائه گزارشی از تقدیم ۱۱۰ شهید مدافع حرم در این استان سخن گفت و شهید رشیدی را از شهدای شاخص مدافع حرم در استان البرز برشمرد.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌رضا ارزانی رئیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در بخشی از این ارتباط زنده تصویری با اشاره به چهارده هفته از گذشت طرح ملی«سه‌شنبه‌های تکریم» تصریح کرد: اگر امروز کشور ما سرافراز است به خاطر رشادت شهدا است، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این طرح کاملا ما را یاری کرده و این هفته نیز به طور خاص در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

وی افزود: امنیت و آرامش امروز خود را مدیون خون شهدا هستیم، یکی از با برکت‌ترین دوران کاری بنده در طول عمر ۵۰ساله خود را این چهارده هفته تکریم خانواده شهدا می‌دانم.

رئیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از پایان این طرح در فاز تابستان و ادامه آن در فصل‌های آتی با حمایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تا پایان سال خبر داد.

در بخش دیگری از این ارتباط زنده تصویری سردار کارگر  از برگزارکنندگان این طرح ملی تشکر و آن را الگویی برای سایر مسئولین دانست.

مادر شهید نصیری نیز در بخشی از این ارتباط زنده تصویری با بیان اینکه فرزندم ولایت‌مدار و گوش به فرمان امام راحل بود، خاطرنشان کرد: برای خانواده ما مایه افتخار است که چنین فرزندی داشتیم، ایشان هشت سال در جبهه‌های نبرد دفاع مقدس حضور پیدا کرد و پس از پایان جنگ به کمک جبهه نبرد در عراق و سوریه رفت و هیچگاه از جهاد فروگذار نبود و همیشه خود را وقف کمک به دیگران می‌کرد.

در ادامه این ارتباط زنده تصویری برادر شهید نصیری ضمن قدردانی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سبب برگزاری طرح ملی «سه‌شنبه‌های تکریم» گفت: آنچه شهدای ما به عنوان هدف خود یعنی جهاد، ولایت‌مداری، خدمتگذاری و... انتخاب کردند در برادر بنده نیز وجود داشت. ایشان در ابتدای انقلاب یکی‌از بنیان‌گذاران سپاه کرج بود و در آموزش جوانان نیز فعالیت زیادی داشت.

وی افزود: در دوران دفاع مقدس در سخت‌ترین شرایط جنگ حضور پیدا می‌کرد و به همین منظور بارها مجروح شد، پس از دوران دفاع مقدس نیز در جبهه‌های مقاومت عراق و سوریه حضور پیدا کرده و مشاوره‌های خود را ارائه و سپاه بدر را تشکیل داد و در نهایت شهادت نصیب وی شد.

برادر شهید نصیری بیان کرد: شهید نصیری در کشور سومالی و بین انقلابیون این کشور برای مقابله با قاچاقچیان نیز حضور پیدا کرد و در این کشور هم مشاوره‌ها و کمک‌های خود را ارائه و سپس به عراق و لبنان بازگشت. سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی پس از شهادت برادر در منزل ما حضور پیدا کرد و خاطرات زیادی را از ایشان برای ما تعریف کرد.

همچنین در بخش دیگری از این ارتباط زنده تصویری سلیمان رستمیان، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران استان البرز طی سخنانی اظهار کرد: تکریم و احترام به خانواده شهدا از افتخارات نظام و از تاکیدات مقام معظم رهبری است.

وی ضمن تقدیر از برگزاری طرح ملی سه شنبه‌های تکریم افزود : دیدار و تکریم از خانواده شهدا از فعالیت‌هایی است که در سرفصل فعالیت های مدیران اجرایی کشور است.

رستمیان گفت: شهید شعبان نصیری از شهدای شاخص استان البرز است، سالها تلاش و مجاهدت و دفاع از مظلومان در دستور کار آن شهید بود و نهایتا در مسیر اهداف والای خود در ۵ خرداد سال ۱۳۹۶ به مقام رفیع شهادت رسید.

وی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: استان البرز ۱۱۰ شهید مدافع از حریم اهل بیت علیهم السلام را تقدیم کرده است./ایرنا

کپی