اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

بازخورد خوب جام باشگاه‎های کتابخوانی در زندان‎ها / کتابخانه ملی ۹۵ هزار کتاب به سراسر کشور فرستاد

بازخورد خوب جام باشگاه‎های کتابخوانی در زندان‎ها / کتابخانه ملی ۹۵ هزار کتاب به سراسر کشور فرستاد

جلسه معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مسئولان فرهنگی سازمان‌ زندان‌های کشور برگزار شد.

 محسن جوادی در دیدار با مسئولان فرهنگی سازمان‌ زندان‌های کشور با تاکید بر انجام اقدامات فرهنگی برای اصلاح رفتار زندانیان و بزهکاران گفت: تجهیز کتابخانه‎های زندان‌ها گام موثری برای اصلاح زندانیان است و در میان زندانیان افرادی هستند که پیشینه کتابخوانی دارند و به دلیل ناآشنایی و ندانم‎کاری به زندان افتاده‎اند.

وی ادامه داد: تجهیز کتابخانه‎های سازمان‌ها و نهادها یکی از وظایفی است که بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. در طول این سالها نیز زندان‎های کشور به صورت مجزا یا از طریق سازمان زندان‎ها اقدام به ارسال درخواست‎ برای تجهیز کتابخانه‎‌ها کرده‌اند که در اسرع وقت حمایت‎های لازم صورت گرفته است.

به گزارش ایلنا ، جوادی با اشاره به برگزاری جام باشگاه‎های کتابخوانی در زندان‎ها گفت: یکی دیگر از اقداماتی که در چند سال گذشته انجام شده برگزاری جام باشگاه‎های کتابخوانی برای مددجویان است. با این اقدام کتابخوانی به صورت هدفمندتر در زندان‎ها انجام شده است که می‎تواند توسعه بیشتری پیدا کند و بازخوردهای بهتری داشته باشد.

معاون امور فرهنگی با اشاره به آمادگی معاونت امور فرهنگی برای برگزاری مسابقات کتابخوانی، تقدیر از برگزیدگان و برگزاری نمایشگاه کتاب در زندان‎ها گفت: در تفاهم‎نامه همکاری که در حال آماده‌سازی است به این موارد توجه خواهد شد و امیدوارم با ایجاد بستر فرهنگی در زندانها شاهد کاهش بروز جرم و بزه در کشور باشیم و از بروز جرایم و تخلفات جلوگیری کنیم.

در ادامه این مراسم آقای جوهری؛ معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان‌ها با اشاره به تغییرات صورت گرفته در سازمان زندان‎ها در ماه‌های اخیر گفت: سعی داریم نگاه امنیتی به زندان‌ها را کاهش دهیم تا بتوانیم از گروه‌های مختلفی که در حوزه آموزش فعال هستند برای آموزش زندانیان بهره ببریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر سوادآموزی به زندانیان و ادامه تحصیلات تکمیلی از مواردی هستند که در زندان‎ها انجام می‎شوند. تلاش داریم از ظرفیت نهادها و سازمان‎های برای ایجاد فضای فرهنگی بهتر در زندان‎ها بهره ببریم تا از این طریق نرخ بازگشت بزهکاران به زندان را کاهش دهیم زیرا آموزش به زندانیان نقش مستقیمی در کاهش بازگشت زندانیان به زندان دارد.

در این جلسه آقایان علیرضا اسماعیلی، ابراهیم حیدری، مهدی حافظی، حجت‌الاسلام و المسلمین ملکی و آقای جوهری حضور داشتند.

معاون اداره کل فراهم آوری و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از اهدای ۹۵ هزار و ۷۱۳ نسخه منبع کتابی و غیرکتابی در پنج ماه نخست سالجاری به کتابخانه‌های سراسر کشور توسط این سازمان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، فرناز محمدی (معاون اداره کل فراهم‌آوری و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران) با اعلام خبر درباره جزئیات منابع اهدایی گفت: منابع اهدایی شامل ۸۲ هزار و ۸۷۵ کتاب و ۱۲ هزار و ۸۳۸ نشریه و منبع غیرکتابی می‌شود؛ که به کتابخانه‌های عمومی، آموزشگاهی، مدرسه‌ای و دانشگاهی در نقاط مختلف کشور به خصوص مناطق جنوبی و مرزی ارسال شده است.

وی در ادامه یادآور شد: در همین بازه زمانی پنج ماه، ۱۵۶ هزار و ۳۱ منبع کتابی و غیرکتابی جهت غنی‌سازی مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و نیز ارسال به کتابخانه‌های سراسر کشور از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی و نیز سازمان‌ها دولتی و غیردولتی به این سازمان اهدا شده است.

محمدی تصریح کرد: گروه مبادله و اهدای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از طریق دریافت منابع اهدائی از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی سعی در غنی‌سازی منابع موجود در کتابخانه ملی ایران دارد؛ این منابع علاوه بر اینکه از طریق اهدا به سازمان منتقل می‌شوند، منابع وجین شده مراکز دولتی و غیردولتی را نیز شامل می‌شود.

وی درباره چگونگی درخواست کتابخانه‌ها و مراکز مربوطه برای تامین منابع از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: کتابخانه‌های سراسرکشور می‌توانند از طریق مکاتبه با معاونت کتابخانه ملی ایران درخواست خود را مبنی بر دریافت کتاب‌ها و منابع اعلام کنند.

معاون اداره کل فراهم آوری و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، تنها نهاد رسمی برای جمع آوری و توزیع منابع اهدائی بین کتابخانه‌های سراسر کشور است و چرخه اهدای منابع دریافتی به صورت مدام توسط این بخش در حال انجام است.

محمدی در بخشی از صحبت‌های خود به مکاتبه گروه مبادله و اهدای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با ناشران برای غنی‌سازی موجودی مخازن مبادله و اهدای سازمان اشاره کرد و گفت: به منظور ارتقای کیفیت منابع مخزن مبادله و اهدای سازمان مکاتباتی را با برخی از ناشران داشته‌ایم و خوشبختانه همکاری قابل توجهی از سوی برخی از ناشران با گروه مبادله و اهدای این سازمان صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: برهمین اساس انتشارات «یساولی» در شهریور ماه سال جاری تعداد ۱۵۸ هزار و ۹۷۰نسخه از منابع کتابی و غیرکتابی، به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا کرد.

محمدی در پایان گفت: به منظور تداوم چرخه توزیع منابع کتابی و غیرکتابی اهدائی از طریق شبکه توزیعی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از ناشران دعوت می‌کنم با اداره کل فراهم آوری و حفاظت این سازمان همکاری کنند تا بتوان از این طریق گامی موثر در راستای ارتقای فرهنگ کتابخوانی در کشور برداشت.

کپی