اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
«ترامپ» برای عراقی‌ها پیام فرستاد؛ اگر حملات موشکی به مواضع امریکا ادامه یابد، سفارت واشنگتن در بغداد را به اربیل منتقل می‌کند

زبان تهدید‌آمیز امریکا علیه دولت عراق

زبان تهدید‌آمیز امریکا علیه دولت عراق
زهره صفاری

وزارت خارجه امریکا در پیامی مقامات عراق را تهدید کرد و به آنها هشدار داد در صورتی که حملات موشکی به منطقه سبز بغداد را تحت کنترل خود در نیاورند، سفارت خود در این شهر را تخلیه کرده و حضور خود را به کنسولگری منطقه کردنشین «اربیل» محدود خواهد کرد.


به گزارش «واشنگتن پست»، این پیام تهدید‌آمیز که در تماس تلفنی چند روز قبل «مایک پمپئو» به «برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق و «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر اعلام شد، آنقدر برای مقامات این کشور عربی شوکه کننده بود که «احمد ملاطلال»، سخنگوی دفتر نخست‌وزیر گفت: «امیدواریم دولت امریکا در این تصمیم تجدیدنظر کند.
این حملات از سوی گروه‌های قانونی نیست و بدون شک تعطیلی سفارت پیام مثبتی از سوی امریکا برای آنها نخواهد داشت.» یک منبع دیپلماتیک آگاه در عراق هم گفت: «هنوز اینکه چرا کاخ سفید این تصمیم را گرفته یا می‌خواهد آن را عملی کند مشخص نیست اما این فرآیند در کمتر از 90 روز تکمیل نخواهد شد و این یعنی واشنگتن فرصت تغییر نظرش را محفوظ نگه داشته است.»
براساس آنچه منابع عراقی اعلام کرده‌اند دولت امریکا تنها شرط ماندن در بغداد را واکنش قاطع دولت در قبال شبه نظامیان تعیین کرده است. گرچه سخنگوی وزارت خارجه عراق از بیان جزئیات بیشتر تماس «پمپئو» خودداری کرده است اما تنها دلیل این اتفاق حملات موشکی عنوان شده که به ادعای امریکایی اخیراً یک تبعه این کشور، یک انگلیسی و شماری از نیروهای امنیتی عراق را به کشتن داده است.
به باور تحلیلگران فارغ از ویژگی‌های منحصر به فرد سفارت امریکا در بغداد، علت اینکه امریکا حاضر به ترک بزرگترین پایگاه دیپلماتیک خود در منطقه شود، درهاله‌ای از ابهام قرار دارد. از طرفی «الکاظمی» معتقد است خروج کامل امریکا از عراق، راه نفوذ داعش را باز کرده و ثبات کشورش را به مخاطره خواهد انداخت. از همین رو زمزمه‌هایی درباره آغاز رایزنی‌های پشت پرده او با شرکای اروپایی‌اش برای میانجیگری شنیده می‌شود. این در شرایطی است که مقامات سه کشور اروپایی مستقر در بغداد اعلام کرده‌اند حتی پس از خروج امریکا، سفارتخانه‌های خود را در بغداد دایر نگه می‌دارند.
امریکا در حالی از حدود یک ماه قبل خروج تدریجی نیروهایش از عراق را آغاز کرده و شمار نیروهایش را به 3 هزار نفر رسانده است که پنتاگون درباره بازگشت داعش هشدار داده است. اما گرچه مقامات امریکایی حضور نظامیان در عراق را برای مبارزه با داعش لازم می‌دانند ولی این تنها یک روی سکه است و روی دیگر آن هدایت عملیات‌ در سوریه است. در حال حاضر امریکا تنها هزار نیرو در سوریه دارد و پایگاه عراق به عنوان پشتیبان به شمار می‌رود.
به نوشته «وال استریت ژورنال»، «متیو توئلر»، سفیر امریکا در عراق در دیدار با «فؤاد حسین»، وزیر خارجه این کشور، با اعلام اینکه تعطیلی سفارت دستور مستقیم «دونالد ترامپ» بوده است، گفت: «اجرای این دستور دو کشور را به مرحله جدیدی از روابط وارد خواهد کرد.» به عبارت دیگر مقامات امریکایی که حمله به مواضع گروه‌هایی  را که حملات موشکی علیه سفارت امریکا ترتیب داده‌اند از تبعات تخلیه سفارت خود می‌دانند، با پیام‌های پی در پی خود برای رعب‌انگیز کردن این تصمیم، تصویری خصمانه از عراق پس از خروج امریکا را پیش چشم مقامات این کشور ساخته‌اند.
ناامیدی امریکا از «الکاظمی»
«الکاظمی» که در طول 5 ماهه نخست‌وزیری‌اش در عراق سعی در برقراری روابط خارجی متعادل با هم‌پیمانان خارجی داشته، ماه گذشته میهمان «ترامپ» در کاخ سفید بود. این چراغ سبزها با توجه به سابقه کاری او در وزرات اطلاعات، تا حدودی امریکا را امیدوار ساخته بود، عراق جدید تبدیل به متحدی مستحکم‌تر برای امریکا شود. این شرایط حتی سبب شد امریکا برای تأمین منابع نفتی و گازی عراق از کشورهای همسایه، با وجود تحریم‌ها، ابتدا هر 120 روز یک بار و بعدها هر 60 روز یک بار اجازه معاملات نفتی با ایران را به این کشور بدهد. اما به نظر می‌رسد شرایط آنطور که امریکایی‌ها می‌خواستند پیش نرفته و دولت ترامپ ناامید از آقای نخست‌وزیر، از شدت گرفتن حملات به مواضع خود در بغداد به ستوه آمده است. با این حال مقامات سابق امریکا این تصمیم را به سود کشورشان نمی‌دانند: «این تصمیم امریکا به سود قدرت‌های شیعی منطقه‌ای خواهد بود چرا که امریکا با خروج از خاک عراق بزرگترین هدف استراتژیک آنها را محقق کرده است.»
فرصتی برای روسیه
برخی کارشناسان با اشاره به مشکلاتی که امریکا پس از بستن کنسولگری بصره، دو سال قبل با آن روبه‌رو شد، معتقدند با توجه به از دست رفتن یکی از پایگاه‌های مهم منطقه‌ای، دود این تصمیم «ترامپ» بیش از عراق به چشم خود امریکایی‌ها خواهد رفت. به گزارش «تی ار تی ورلد»، این شرایط فرصتی طلایی برای روسیه خواهد بود چرا که «کرملین» با کمک‌های مالی و برقراری روابط در بخش انرژی، فضا را برای گسترش تفکر ضد امریکایی و پایان هژمونی این کشور در منطقه تقویت خواهد کرد. این کشور در سوریه نیز با کمک هم‌پیمانان منطقه‌ای، دولت این کشور را نجات داد و موضع محکمی برای خود ایجاد کرد. بنابراین در حالی که به ظاهر قرارداد انرژی روسیه، هدفی تجاری را دنبال می‌کند اما در اصل اهداف سیاست خارجی دولت پوتین مدنظر قرار دارد.

برش
با بزرگترین سفارت امریکا در جهان آشنا شوید

سفارتخانه امریکا در بغداد که در چند روز اخیر اهرم فشار امریکا برای مداخله‌جویی‌هایش در عراق شده است، یکی از بزرگترین و مجهزترین مراکز دیپلماتیک امریکا در جهان به شمار می‌رود. این سفارتخانه که با مساحت 104 هکتاری بزرگترین سفارتخانه جهان به شمار می‌رود، 5 و 10برابر بزرگتر از سفارتخانه‌های امریکا در ایروان و پکن (که به ترتیب دومین و سومین سفارتخانه بزرگ این کشور در جهان هستند) است. این مرکز دیپلماتیک عظیم از 17 سال قبل بزرگترین پایگاه امریکا در منطقه بوده که حدود هزار کارمند ثابت و بیش از سه هزار گمارده شامل نیروهای امنیتی دارد و در کل تعداد کارمندان این مرکز دیپلماتیک به 16 هزار نفر می رسد. هزینه ساخت این سفارتخانه که متشکل از 21 ساختمان است، 750 میلیون دلار برآورد شده بود. این سفارتخانه به غیر از ساختمان هایی که کارهای معمول سفارتخانه ها را در هر گوشه ای از جهان انجام می دهند، دارای ساختمان هایی با کاربری های تفریحی همچونف سالن تئاتر، رستوران، مرکز خرید، استخر، سالن بدنسازی و زمین های فوتبال و بسکتبال است. این سفارتخانه طوری طراحی شده که از آب و برق بغداد که اختلال فراوانی در آن مشاهده می شود، بی نیاز است. 

کپی