اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

سال 1349(نیمه اول)

گورستان مدرن بهشت‌زهرا افتتاح شد

گورستان مدرن بهشت‌زهرا افتتاح شد
حسن مجیدی

بهشت زهرا گورستان جدید تهران بعدازظهر روز پنجشنبه [25 تیر 1349] افتتاح شد. در این مراسم رئیس انجمن شهر، شهردار، حضرت آیت‌الله شهرستانی، مهندس سمیعی معاون شهردار و معتمدان محلات تهران شرکت داشتند. گورستان جدید تهران در دو کیلومتری کهریزک واقع در جاده قم ساخته شده است.

 در این مراسم مدیرعامل گورستان [مهندس محمد توسلی از 1348 تا اسفند 1357] گزارش داد و اعلام داشت که فکر ساختمان گورستان برای تهران در دوره تصدی تیمسار صفاری [محمدعلی صفاری، شهردار تهران از 1خرداد 1346 تا 14 شهریور 1347] مطرح شده و زمینی به مساحت سه میلیون و صد و چهل هزار متر بدین منظور خریداری شد. دیوارکشی این واحد در دوره تصدی آقای منوچهر پیروز [شهردار تهران از 15 شهریور 1347 تا 12 آبان 1347] انجام شد و درختکاری آنجا نیز در دوره تصدی آقای شهرستانی [جواد شهرستانی، شهردار تهران از 13 آبان 1347 تا 9 مهر 1348] انجام شد.
قرار بود گورستان طبق برنامه در سال 1350 آماده شود ولی از زمان تصدی آقای نیک پی [غلامرضا نیک پی، شهردار تهران از 12 مهر 1348 تا 25 مرداد1356] فعالیت شدید ساختمانی در این مرکز شروع شد و برنامه یک سال زودتر از موعد مقرر اجرا گردید.
در گورستان جدید تهران هزار اصله درخت کاشته شده و هفت چاه عمیق حفر گردیده است. تأسیسات این واحد بر طبق تشریفات عرف و مذهب رو به قبله است و در آنجا مسجد بزرگ، سالن تشریفات و برگزاری مجالس سوگواری، غسالخانه، سردخانه و دیگر تأسیسات ساخته شده و گورستان جدید تهران برای مدت 25 سال آینده تهران کافی است.
پس از سخنان مدیرعامل، آقای نیک پی شهردار تهران صحبت کرد و گفت: آماده شدن گورستان تهران موجب تغییر امر کفن و دفن مردگان می‌شود. این موجب افتخار من است که مأموران توانسته‌اند در مدت کوتاهی مجهزترین و زیباترین گورستان را در تهران و یک سال زودتر از موعد مقرر بسازند.
سپس شهردار همراه حضرت آیت‌الله شهرستانی و رئیس انجمن شهر و معتمدان محلات به بازدید از تأسیسات گورستان پرداختند و از گورهای آماده، سرویس حمل اجساد که مجهز به بیست آمبولانس مرسدس بنز بوده و دیگر اماکن گورستان دیدن کردند.
روزنامه اطلاعات- شنبه 27 تیر 1349
کپی