اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹
سال 1349(نیمه اول)

استاد بدیع‌الزمان فروزانفر درگذشت

استاد بدیع‌الزمان فروزانفر درگذشت
حسن مجیدی

استاد بدیع‌الزمان فروزانفر متولد ۲۰ تیرماه ۱۲۸۳ در بشرویه از توابع فردوس، از مفاخر فرهنگ و از بزرگان ادب معاصر ایران، بعدازظهر دیروز [چهارشنبه 16 اردیبهشت 1349] بدرود حیات گفت. استاد فروزانفر 68 سال داشت و به علت ابتلا به انفارکتوس درگذشت.

 فقید سعید پس‌ از پایان تحصیلات در رشته علوم و ادبیات عرب و علوم دینیه از مشهد سال ۱۳0۳ به تهران آمد و فلسفه را نزد شادروان میرزا طاهر تنکابنی و فقه و علوم دینی را نزد استادان زمان فرا گرفت. خدمات فرهنگی خود را از سمت معلم ادبیات و فقه در دارالفنون آغاز کرد و سپس در مدرسه عالی حقوق به تدریس منطق مشغول شد. شادروان فروزانفر در دارالمعلمین عالی با سمت معلم ادبیات عربی و منطق و فلسفه مشغول تدریس شد و در سال ۱۳۰۸ به استادی ادبیات فارسی دارالمعلمین انتخاب گردید. چندی نیز ریاست مؤسسه وعظ و خطابه را به عهده داشت.

در سال ۱۳۱۳ هنگام تأسیس دانشگاه به سمت معاون دانشکده معقول و منقول منصوب شد و از سال ۱۳۲۳ به سمت ریاست این دانشکده انتخاب شد و تا یک سال قبل از آنکه به سمت رئیس کتابخانه سلطنتی انتخاب گردد، در این سمت خدمت می‌کرد (سال ۱۳46) در سال ۱۳۲۸ به نمایندگی مجلس مؤسسان و در همین سال به نمایندگی مردم فردوس در مجلس سنا انتخاب شد. تألیفات گرانبهای استاد که متجاوز از یازده جلد کتاب در رشته‌های ادبی است از آثار ارزنده ادبیات تحقیقی معاصر بشمار می‌رود. وی گذشته از تدریس در دانشکده الهیات استاد رشته لیسانس و دکترای ادبیات فارسی در دانشگاه تهران بود و سال‌ها عضویت فرهنگستان ایران و همچنین شورای عالی فرهنگ را به عهده داشت.
روزنامه اطلاعات - پنجشنبه 17 اردیبهشت 1349
کپی