اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

هشدار اتحادیه اروپا نسبت به مداخلات خارجی در مناقشه قره‌باغ

هشدار اتحادیه اروپا نسبت به مداخلات خارجی در مناقشه قره‌باغ

در بحبوحه تشدید درگیری‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، اتحادیه اروپا و روسیه نسبت به مداخلات خارجی در این مناقشه هشدار دادند.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در پی تشدید تنش‌ها در منطقه قره باغ، اتحادیه اروپا نسبت به مداخلات خارجی در مناقشات ایجاد شده میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان هشدار داد.

بروکسل روز دوشنبه نسبت به مداخله طرف‌های خارجی در بحران ایجاد شده میان ایروان و باکو بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ هشدار داد. اتحادیه اروپا روز گذشته نیز خواهان توقف فوری اقدامات خصمانه در «ناگورنو قره باغ» و نیز پایبندی به آتش بس در این منطقه شد.

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه نیز خواستار آتش بس فوری و خاتمه درگیری‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ شد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اوایل روز یکشنبه اعلام کرد که ارمنستان حملات گسترده‌ای را علیه غیرنظامیان و ارتش این کشور آغاز و متعاقباً عملیاتی تلافی جویانه را در امتداد خط مرزی آغاز کرده است.

منطقه «ناگورنو-قره باغ» (قره باغ کوهستانی) در جنوب شرق جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۴ میلادی به اشغال نیرو‌های ارمنستان درآمد و از آن پس با نام «جمهوری قره باغ کوهستانی» به صورت یک جانبه اعلام استقلال کرد. با این حال هیچ یک از کشور‌های جهان حتی خود ارمنستان نیز این جمهوری خودخوانده را به رسمیت نمی‌شناسند و سازمان ملل متحد نیز همچنان آن را بخشی از خاک جمهوری آذربایجان می‌داند.  / باشگاه خبرنگاران

کپی