اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

سئو کلاه سیاه ، کلاه سفید و خاکستری چیست و چه اثراتی دارد؟

سئو کلاه سیاه ، کلاه سفید و خاکستری چیست و چه اثراتی دارد؟

سئو سایت دنیای بسیار گسترده و در عین حال ساده ای است. استراتژی و روش های مختلفی برای انجام انواع تکنیک های سئو وجود دارد.

سئو سایت دنیای بسیار گسترده و در عین حال ساده ای است. استراتژی و روش های مختلفی برای انجام انواع تکنیک های سئو وجود دارد. جهت انجام بهینه سازی سایت ممکن است هر فرد و یا شرکتی از یک سری تکنیک های خاص و متفاوت برای رسیدن به نتیجه مطلوب خود و به دست اوردن جایگاه برتر در نتایج گوگل بهره ببرد.  دسته بندی این تکنیک ها انواع مختلفی دارد، در اینجا به توضیح دسته بندی انواع مختلف سئو از منظر کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری بودن این تکنیک ها می­پردازیم. اگر شما از صاحبین مشاغل اینترنتی هستید و می­خواهید روی سایت خود انواع تکنیک های سئو را پیاده سازی کنید در وحله اول لازم است بدانید همانطور که برای انجام هر کار دیگری که برای درست انجام شدن آن از تخصص و تجربه افراد متخصص در آن حوزه استفاده می­کنید، برای انجام سئو سایت نیز لازم است با دریافت مشاوره سئو از موسسه ها و یا افراد داری تخصص و تجربه در این حوزه قدم در راه درستی بردارید. در اینجا تا حدودی شما را با بخشی از این دنیای گسترده آشنا می­کنیم و به توضیح تکمیلی در مورد تکنیک های از قبل گفته شده می­پردازیم.

 


سئو کلاه سفید چیست؟


به طور کلی به مجموعه تکنیک های درست، اصولی و قانونی جهت انجام سئو، سئو کلاه سفید گفته می­شود. تکنیک هایی که مورد تأیید موتور های جست و جو نظیر گوگل باشند و هدف از آن ها جلب رضایت کاربر در و رضایت موتور های جست وجو به طور هم زمان باشد. تکنیک های کلاه سفید اگر به روشی درست و اصولی بر روی سایت شما پیاده سازی شوند در مدت زمانی چند ماهه می­توانند بر روی جایگاه سایت شما در بین نتایج جست و جوی گوگل بسیار تأثیرگذار بوده و باعث بهبود جایگاه سایت شما شوند.

مهم ترین و اصلی ترین تکنیک های سئو کلاه سفید عبارتند از:

 

  • یافتن کلمات کلیدی مناسب


با تحقیق و جست و جو و همچنین بررسی سایت رقبای خود کلمات پر سرچ توسط کاربر، مهم و کلیدی در حوزه فعالیت خود را بیابید. از این کلمات برای نام گذاری صفحات سایت، عنوان سایت و ... به اندازه و اصولی استفاده نمایید.

  • تولید محتوای جامع


محتوا اگر کامل و جامع باشد و بتواند به نیاز کاربر به بهترین شکل ممکن پاسخ دهد، می­تواند تأثیر بسیار زیادی بر روی جایگاه شما در نزد موتور های جست و جو بگذارد. پس صرف کردن زمان و هزینه و تولید محتوای درست و اصولی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بودن محتوای مناسب و کاربردی برای کاربر در سایت شما باعث ماندن کاربر در سایت و استفاده از این محتوا می­شود و همین ماندگاری کاربر پالس هایی مبنی بر رضایت او از سایت شما برای موتور های جست و جو ارسال می­کند.

  • فعالیت بر روی سئو داخلی


به طور کلی به مجموعه فعالیت های انجام شده جهت بهینه سازی سایت که در درون سایت انجام شود، سئو داخلی و یا سئو  on-page گفته می­شود. این فعالیت ها شامل درست بودن ساختار سایت، انجام لینک سازی درست و اصولی در بین صفحات مختلف سایت، تولید محتوای جدید، فعالیت بر روی محتوا های قدیمی و ... هستند.

  • فعالیت بر روی سئو خارجی


به مجموعه تکنیک هایی که خارج از سایت برای بهبود جایگاه سایت انجام می­شود، تکنیک های سئو خارجی و یا سئو off-page  گفته می­شود. از اصلی ترین این تکنیک ها می­توان به دریافت لینک از سایت هایی که به نحوی مربوط به حوزه فعالیت شما هستند اشاره کرد.

  • فعالیت در شبکه های اجتماعی


فعالیت افراد در شبکه های اجتماعی روز به روز در حال افزایش است. اگر کسب و کار  خود را درون شبکه های اجتماعی به معرض نمایش بگذارید، افراد بسیار زیادی با محصولات و یا خدمات شما آشنا می­شوند و همین امر سبب می­شود در صورت تمایل این افراد تبدیل به مشتری شما بشوند.

سئو کلاه سیاه چیست؟


سئو کلاه سیاه دقیقاً در نقطه مقابل سئو کلاه سفید قرار دارد. یعنی به صورت غیر قانونی و نادرست از تکنیک های گفته شده استفاده شود. سئو کلاه سیاه ممکن است در برخی موارد به صورت مقطعی و کاملاً موقتی باعث بهبود جایگاه سایت شما شوند اما به محض تشخیص این موضوع برای موتور های جستجو که از تکنیک های کلاه سیاه برای بهینه سازی سایت خود استفاده کرده اید، سایت شما جریمه می­شود، جایگاه را از دست می­دهد

مهم ترین و اصلی ترین تکنیک های سئو کلاه سیاه عبارتند از:

 

  • استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی


تکرار بیش از حد کلمات کلیدی به گونه ای کاملاً غیر طبیعی که اصطلاحاً به آن Keyword Stuffing گفته می­شود. در گذشته این امکان وجود داشت تا با استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی بتوان جایگاهی را در بین نتایج جست و جو گوگل کسب کرد. اما امروزه با به روز شدن الگوریتم های گوگل این موضوع توسط الگوریتم های گوگل اسپم شناخته شده و باعث افت جایگاه شما می­شود. پس از کلمات کلیدی تا جایی که لازم است استفاده کنید و نه بیشتر از آن.

  • لینک سازی غیر واقعی


لینک سازی غیر واقعی به معنی خریدن لینک از سایت هایی است که لینک برای فروش دارند و هیچ گونه ارتباطی با محصولات و یا خدمات سایت شما ندارند. این کار نیز توسط موتور های جست و جو جز تکنیک های سئو کلاه سیاه قرار می­گیرد.

---

سئو کلاه خاکستری


تکنیک های سئو کلاه خاکستری، در واقع تکنیک های سئو کلاه سیاهی هستند که هنوز توسط الگوریتم های گوگل شناسایی نشده اند، اما امکان به روز شدن این الگوریتم ها و شناسایی این تکنیک ها همواره وجود خواهد داشت. پس توصیه می­شود برای بهینه سازی سایت خود هرگز سمت این تکنیک ها نیز نروید.

سخن آخر


اگر قصد بهینه سازی سایت خود را دارید، بهتر است این کار را با روش درست و اصولی آن  انجام دهید. با این کار هم می­توانید به جایگاه مناسبی در نتایج جست و جو  گوگل برسید و هم در این جایگاه ماندگار شوید. استفاده از تکنیک های کلاه سیاه و یا خاکستری شاید خیلی بد به نظر نرسند اما نتایجی مانند حذف از لیست جست و جوی گوگل ارزش استفاده از این تکنیک ها را نخواهد داشت.

کپی