اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

خاموشی درختان کهور ۳۰۰ ساله در ریگان

خاموشی درختان کهور ۳۰۰ ساله در ریگان

بزرگترین و منحصر به فردترین جنگل های کهور که در شهرستان ریگان واقع شده در حال نابودی است.

درست آنجایی که کویر پهنه خود را گسترده است و کمترین منبع طبیعی آب وجود دارد بزرگ‌ترین ذخیره‌گاه جنگل‌های کهور ایران واقع شده است که از عجایب خلقت است.

این جنگل‌های انبوه که گاهی ارتفاع درختانش به ۱۲ متر می رسد پناهگاهی برای جانوران و حیوانات وحشی منطقه است و در کنار آن مهم‌ترین نقش خود را حفظ کرده است.

خاموشی درختان کهور ۳۰۰ ساله در ریگان

یکی از با ارزش‌ترین عرصه‌های طبیعی استان کرمان جنگل‌های کهور در عمق کویر کرمان و در شهرستان ریگان است.

یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های این جنگل وسیع تثبیت شن در کویر کرمان و جلوگیری از بیابان‌زایی است به طوری که ادامه حیات در بسیاری از مراکز جمعیتی شرق کرمان وابسته به این جنگل است.

در این میان عوامل انسانی و همچنین خشکسالی و کم‌آبی پیاپی طی سال‌های اخیر صدمات جبران‌ناپذیری به جنگل‌های کهور ریگان وارد کرده است که حفظ و بقای این جنگل منحصر به‌فرد را نیازمند تدبیر و توجه بیشتر مسئولان کرده است.

قرار گرفتن این جنگل منحصر به فرد ایرانی در حاشیه جاده ترانزیت ریگان چابهار از این محور در برابر طوفان‌های شدید شن محافظت می‌کند.

خاموشی درختان کهور ۳۰۰ ساله در ریگان

در قسمت‌هایی از شهرستان که سفره‌های آب زیر زمینی بالاست جنگل هنوز سر سبزی وطراوت خود را دارد، اما در جا‌هایی که افت سفره‌های آب زیر زمینی است جنگل در حال نابودی است.

این درختان کهور منحصر به فرد ایرانی همانند چتری بر فراز کویر ریگان واقع شده اند وتا حدودی از گرمی طاقت فرسای این شهرستان جلوگیری می‌کند، ولی با نابودی آن‌ها گرمای ریگان نیز دو چندان می‌شود.

محمد شهیکی یکی از شهروندان ریگانی گفت: جنگل های کهور ما را از هجوم شن‌های روان در امان نگه می دارد.

خاموشی درختان کهور ۳۰۰ ساله در ریگان

رضا دستی یکی دیگر از شهروندان ریگانی افزود: جنگل کهور منحصر به فرد ایرانی در بین روستا‌ها تا مرکز شهرستان در منطقه بمبویان وجزان خواص در حال نابودی است.

او بیان داشت: اگر این جنگل در این منطقه احیا نشود نیمی از شهر در زیر شن‌های روان مدفون خواهد شد.

مصطفی برزنگ از اهالی یکی از روستا‌های یگان گفت: وجود این جنگل در اطراف روستای ما باعث شده است تا ما بهترین محصولات را برداشت نماییم.

او گفت: با نابودی جنگل، اقتصاد ما از بین خواهد رفت وما مجبوریم روستای خود را ترک کنیم.

خاموشی درختان کهور ۳۰۰ ساله در ریگان

محمد نظری بیان داشت: ریگان به واسطه همین جنگل تا کنون حیات خود را ادامه داده است، ولی با نابودی آن ریگان نیز نابود می‌شود.

او افزود: مسئولین باید نسبت به احیا جنگل کهور در ریگان تلاش کنند تا شاهد سر سبزی این جنگل باشیم.

مجیدامیرزاده رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری ریگان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: شهرستان ریگان در منطقه گرمسیری قرار دارد و به همین دلیل این گونه منحصر به‌فرد و زیبا دارای دیر زیستی بالا بوده و در سطح ۳۵ هزار هکتار از این منطقه پراکنش دارد.

او افزود: تاج و پوشش این درختان در سطح شهرستان به طور میانگین بین یک تا پنج درصد مشاهده شده که در برخی مناطق این تاج پوشش به ۳۶ درصد نیز می‌رسد.

امیرزاده بیان داشت: سال ۸۹ در محدوده ۲۳ هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی جنگلی طرح صیانت از جنگل‌های خلیج عمانی با هدف حفظ و احیای درختان کهور ایرانی تهیه و تاکنون در محدوده طرح از سال گذشته در ۱۵۰۰ هکتار مساحت کانال حفاظتی بطول ۱۳ هزار و ۵۰۰ متر حفر و مساحت ۵۸ هکتار آن به وسیله سیم خاردار محصور شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری ریگان تصریح کرد: با کمک جوامع محلی و در قالب طرح‌های بیابان زدایی این جنگل‌ها نیز احیا می‌شود.

او گفت: اعتباراتی جهت احیا جنگل کهور منحصر به فرد ایرانی در ریگان در نظر گرفته خواهد شد تا مجددا شاهد سر سبزی واحیا آن باشیم.

امین باقری فرماندار ریگان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: این گونه گیاهی به دلیل ساختار خاص برگ‌های خود در فصل‌های خشک و بدون بارندگی قادر است رطوبت مورد نیاز خود را از طریق برگ جذب کند و در سطح شهرستان گونه‌های کوره‌گز و کهور دره‌ای نیز همراه این گونه مشاهده شده است.

امین باقری گفت: در گذشته سر شاخه‌های این گونه گیاهی زیبا و منحصر به‌فرد به دلیل کالری زیاد در برگ‌ها توسط دامداران و همچنین به دلیل چوب مستحکم و زغال مرغوب توسط افراد سودجو قطع می‌شده است.

او افزود: در سال‌های گذشته با توجه به اقدامات قانونی و فرهنگ‌سازی‌های انجام شده به وسیله‌ اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان از این امر جلوگیری شده است.

فرماندار ریگان بیان داشت: با توجه به پراکنش کهور ایرانی در سطح ۲۹۶ روستای شهرستان و همچنین با توجه به ارتفاع و تاج پوشش این گونه درختی نقش مهمی در تولید اکسیژن، کاهش سرعت باد، فرسایش بادی و تثبیت شن‌های روان در سطح این شهرستان ایفا می‌کند.

باقری افزود: با توجه به افت شدید آب‌های زیرزمینی بر اثر خشکسالی‌های اخیر و برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی و توسعه شهری و روستایی زادآوری طبیعی درختان کهور ایرانی به شدت کاهش یافته و تعدادی از پایه‌های سبز شادابی خود را از دست داده‌اند و در حال خشک شدن هستند.

او خواستار تخصیص اعتبار جهت احیا جنگل کهور منحصر به فرد ایرانی در ریگان شد./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی