اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

تشریح فعالیت هنرمندان تئاتر در آخرین روزهای هفته دفاع مقدس

تشریح فعالیت هنرمندان تئاتر در آخرین روزهای هفته دفاع مقدس

تجلیل از چند هنرمند فعال در زمینه تئاتر دفاع مقدس، رونمایی از چند کتاب و اجرای چند نمایش خیابانی در استان‌های گوناگون از جمله فعالیتهای هنرمندان تئاتر در آخرین روزهای هفته دفاع مقدس است.

در این هفته هنرمندان تئاتر نیز مانند هنرمندان دیگر رشته‌ها، برنامه‌های مختلفی را تدارک دیده بودند.
از جمله این برنامه‌ها، اجرای نمایش «کجایی ابراهیم» به کارگردانی لیلی عاج  است که از اول مهرماه در تماشاخانۀ سرو روی صحنه است.
این نمایش با نگاهی به زندگی شهید ابراهیم هادی از اول مهرماه لغایت نهم آبان‌ماه، از ساعت 19 اجرا دارد.
در کنار این نمایش صحنه‌ای، چهار نمایش خیابانی هم اجرا دارند.
با برنامه‌ریزی صورت‌گرفته از سوی کانون تئاتر خیابانی اداره‌کل هنرهای نمایشی به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس ٢٣ گروه نمایشی به مدت ٥ روز، از سوم تا هفتم مهرماه در چهار استانِ ایلام، خوزستان، کردستان و کرمانشاه به اجرا می‌پردازند.
این اجراها هم‌زمان در مناطق عملیاتی، گلزار شهدا، سطح شهر و یادمان‌های دفاع مقدسِ چهار استانِ ایلام، خوزستان، کردستان و کرمانشاه توسط گروه‌های تئاتر خیابانی با موضوع دفاع مقدس و احوالات آن دوران، میزبان علاقه‌مندان است.
روز گذشته نیز ویژه‌برنامۀ «راویان مقاومت» با تجلیل از هشت هنرمند تئاتر دفاع مقدس برگزار شد.
این مراسم به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و مرکز هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی-هنری شهرداری تهران، در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که کوروش سلیمانی اجرای آن را برعهده داشت، حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حماسه‌سازان دوران دفاع مقدس، با بیان اینکه تقدیر و تجلیل از نام‌آوران عرصه تئاتر مقاومت یکی از وظایف اصلی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس است گفت: همان‌گونه که رزمندگان در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل سلحشورانه جنگیدند، هنرمندان نیز وظیفه دارند تا با بیان هنرمندانه خود، فداکاری آنها را برای ثبت در تاریخ و انتقال به نسل‌های آتی به یادها بسپارند.
در بخش دیگری از این مراسم و با حضور مدیران و صاحبان اثر از کتاب‌نمایش‌نامه «کاش به جای استخوان‌هایت لب‌هایت برمی‌گشت» نوشته شهرام کرمی، کتاب‌نمایش‌نامه «کجایی ابراهیم» نوشته لیلی عاج و همچنین کتاب پژوهشی «روایت هزار مجنون» نوشته دکتر مهدی نصیری رونمایی شد.
در ادامه حجةالاسلام والمسلمین میثم امرودی، رئیس سازمان فرهنگی-هنری شهرداری تهران، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حماسه‌سازی‌های ایثارگران و رزمندگان دوران دفاع مقدس گفت: آنچه که امروز و از دوران دفاع مقدس برای جامعه به یادگار مانده‌، مبنای نوین و تمدن‌سازی است که توسط آن مجاهدان راه خدا برای ما برجای مانده است.

وی با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس، جنگ عقیدتی را شاهد بودیم افزود: چه‌بسا در دوران حماسه‌ساز دفاع مقدس با کمترین عُده و عدّه بر لشکریان سپاه بعث پیروز شدیم و این چیزی جز روحیه خودباوری و باورداشتن توانایی‌های خود نبود.

سپس با حضور مسئولان و مدیران با اهدای هدایایی از مجید کاظم‌زاده مژدهی، کامران شهلایی، علیرضا حنیفی، رویا افشار، حمیدرضا آذرنگ، مالک سراج، مرتضی شاه‌کرم و شهرام کرمی تقدیر شد.
رونمایی از کتاب" تریلوژی های جنگ" نوشته ایوب آقاخانی که شامل سه نمایشنامه جنگی" فصل خون"، "اروند خون" و "آسمان و زمین"، است، از دیگر برنامه های آخرین روز هفته دفاع مقدس است که این برنامه امروز، دوشنبه ۷ مهر ماه در کتابفروشی حوزه هنری برگزار می شود./ایسنا

کپی