اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹

مالیات، رکن اقتصاد غیر نفتی

مالیات، رکن اقتصاد غیر نفتی
مظفر عدالت نسب روابط عمومی اداره کل امورمالیاتی کهگیلویه و بویراحمد

مالیات یکی از مهمترین درآمد های پاک و پایدار کشورهای توسعه یافته است،کشورهایی که بدون نفت و با اتکا به اقتصاد غیرنفتی توسعه اقتصاد و برخورداری از رفاه عمومی را تجربه کرده اند.

ایران آنلاین/ متکی بودن اقتصاد کشورهای برخوردار به پرداخت مالیات یکی از اساسی ترین حرکت های بنیادین برای توسعه زیر ساختها، شکوفایی ظرفیت های اقتصادی و افزایش بهره وری از تمامی منابع در جهت رونق تولید، ایجاد اشتغال و ایجاد مراکز کسب و کار و از طرفی افزایش درآمدزایی و پرداخت مالیات است.
آنچه که قدرت اقتصادی کشورهای دارای بالاترین سرانه وصول مالیات را از دیگر ملت ها متمایز کرده ارزش افزوده ای است که به وسیله تولید کالا و خدمات و بهره وری از منابع و امکانات متناسب با پتانسیل های جغرافیایی و اقلیمی بدست آورده اند.
اقتصاد معیوب و پر نوسان و نا کارآمد نفتی در کشورهای جهان سوم و نیز ایران  ناشی ازبی توجهی به ظرفیت های اقتصادغیرنفتی ودیراقدام کردن برای  فرهنگ مالیات است که این غفلت زیر بنای چالش های اقتصاد کنونی محسوب می شود.
اگر چه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سالهای اخیر با اجرای طرح جامع مالیاتی و بهره گیری از دولت الکترونیک و رصد تراکنش های بانکی خود اظهاری مالیاتی و هوشمند سازی وصول مالیات گام های اساسی برای ترویج فرهنگ مالیاتی و افزایش در آمدهای مالیاتی انجام گرفته اما هنوز مقوله وصول مالیات متناسب با ظرفیت های اقتصادی نیست و با شرایط ایده آل فاصله زیادی دارد.
فرار مالیاتی از اساسی ترین مشکلاتی است که همواره مانع وصول مالیات واقعی صاحبان ثروت و درآمد می شود و این مهم با توسعه زیرساختها دسترسی بیشتر به اطلاعات و همکاری دیگر بخش ها ممکن خواهد شد./

 

کپی