اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
افزایش قیمت نهاده‌های دامی دامپروران را به ستوه آورده است

سود پرورش دام عشایر در جیب دلالان

سود پرورش دام عشایر در جیب دلالان
زهره افشار خبرنگار

عشایر کشور با داشتن 22 میلیون رأس دام سبک و بیش از 2 میلیون رأس دام سنگین سالانه حدود 25درصد گوشت مورد نیاز کشور را تأمین می‌کنند که به دلیل دامپروری در آب و هوای مناسب ،گوشت تولیدی عشایر از کیفیت بالایی برخوردار است اما امسال با افزایش قیمت علوفه ،عشایر برای تأمین جو و کاه با مشکلاتی روبه رو شده‌اند.

 از سوی دیگر گوشت تولیدی آنها با قیمت پایینی به فروش می‌رسد و تقاضا برای آن کاهش یافته است. نکته اینجاست که با وجود اینکه دام زنده از عشایر با قیمتی پایین‌تر از سال گذشته خریداری می‌شود، اما در فروشگاه‌ها و قصابی‌ها گوشت با قیمت بالای 100 هزار تومان به مشتری فروخته می‌شود و در واقع سود اصلی نصیب دلالان می‌شود.
 
تولید گوشت با این  قیمت علوفه برای عشایر صرف ندارد
«علی دریک وند» از عشایر کوچ‌رو استان لرستان به «ایران» گفت: در حال حاضر برای تأمین علوفه دام‌هایمان با مشکل روبه‌رو هستیم و واقعاً  دیگر نمی‌دانیم چگونه باید شکم گوسفندان‌مان را سیر کنیم.
وی افزود: قیمت هر کیلو جو به 3 هزار و 400 تومان و کاه به 2 هزار و 200 تومان رسیده و ما از عهده هزینه خرید علوفه با این قیمت برنمی‌آییم.
به گفته وی برای پروار کردن هر گوسفند روزانه حداقل یک کیلو جو لازم است.
 امسال در یکی دو نوبت امور عشایر استان به ما علوفه داد ولی کیفیت آن بسیار پایین بود تا جایی که من بار دوم برای خرید پیشقدم نشدم.
دریک وند گفت: در حال حاضر هر کیلو گوشت گوسفند جوان 38 هزار تومان، گوسفند بزرگ و پروار 24 هزار تومان و گوساله حدود 25 هزار تومان است که در چنین شرایطی اصلاً دامپروری برای عشایر به صرفه نیست.
وی با گلایه از عدم حمایت از عشایر دامدار در بحث تأمین علوفه دام گفت: عشایر، گوشت با کیفیت تحویل جامعه می‌دهند ولی برای تولید گوشت از آنها حمایت نمی‌شود. این در حالی است که گوشتی که در قصابی‌ها به مردم عرضه می‌شود، اصلاً با قیمتی که از ما می‌خرند، قابل مقایسه نیست.
 
عشایر لرستان 12 هزار تن گوشت تولید می‌کنند
در همین حال «سعید کریمی» مدیرکل امور عشایر لرستان نیز به «ایران» گفت: استان ما به دلیل همجواری با زاگرس و مراتع ییلاقی بکر و تنوع آب و هوایی مستعد دامپروری عشایری است.
وی افزود: لرستان  ۱۴ هزار و ۶۳۸ خانوار عشایری دارد که جمعیت آنها به 84 هزار نفر می‌رسد.
عشایر لرستان  ۱۴ ایل و ۱۵ طایفه دارند که  در مجموع عشایر هفت درصد جمعیت عشایری کشور را تشکیل می‌دهند.
به گفته وی عشایر لرستان سالانه 12 هزار تن گوشت قرمز، 29 هزار تن شیر، 15 تن روغن حیوانی و 18 تن عسل مرغوب تولید می‌کنند.
وی تصریح کرد: عشایر لرستان 1.5 میلیون واحد دامی در اختیار دارند، از سوی دیگر عشایر استان با داشتن 10 درصد از اراضی لرستان که 85 هزار هکتار می‌شود 130 هزار تن انواع محصولات زراعی و باغی تولید می‌کنند.
کریمی خاطرنشان کرد: عشایر استان لرستان در مجموع 900 میلیارد تومان تولید دارند.  وی همچنین از رایزنی با نیروی انتظامی، راهداری آب و فاضلاب برای کوچ ایمن و سالم خبر داد و گفت: عشایر با داشتن دامی که تحت پوشش بیمه باشد، می‌توانند علوفه با قیمت مصوب دریافت کنند.
مدیر کل امور عشایر لرستان تأکید کرد: از آنجا که لازم است دام عشایر هویت داشته باشند بحث بیمه دام عشایر اجباری است.
در همین حال عشایر استان لرستان 8هزار فقره بیمه اجتماعی دارند  که می‌توانند از بحث بازنشستگی و از کارافتادگی آن
استفاده کنند.
وی گفت: هرچند در حال حاضر قیمت خرید گوشت بره از عشایر منطقی‌تر است ولی قیمت خرید گوشت گوساله پایین است.
در همین حال «فضل خرم» مدیرعامل اتحادیه عشایری  تعاونی‌های دامداران متحرک ایرانیان گفت: افزایش قیمت نهاده‌های دامی واقعیتی انکارناپذیر است که دامن بسیاری از بخش‌های تولیدی دام و طیور را گرفته است.
وی افزود: آنچه بیشتر جای نگرانی دارد، این است که اگر اتفاقی که در بخش طیور افتاده برای دامپروری عشایر هم بیفتد آن موقع باید شاهد تغییر شغل عشایر و روی آوردن آنها به حاشیه‌نشینی در شهرها باشیم که تبعات بسیار منفی به بار می‌آورد.
وی تصریح کرد: جدا از گرانی نهاده‌ها، متأسفانه قدرت خرید مردم هم کاهش یافته و همین مسأله کاهش شدید تقاضا برای گوشت قرمز را به دنبال داشته است.
خرم  با اشاره به اینکه جامعه یک میلیون و 200  هزار نفری عشایر حدود 25 درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور را تأمین می‌کنند خاطرنشان کرد: اگر وضعیت به همین منوال بماند قطعاً تولید گوشت قرمز توسط عشایر کاهش می‌یابد و با توجه به واردات سالانه 150 تن گوشت به کشور این مسأله می‌تواند ضرر بزرگی به بخش تولید گوشت بزند.
وی گفت: برای جلوگیری از تبعات منفی این مسأله به شرکت پشتیبانی امور دام پیشنهاد خرید 15 درصد دام مازاد بر نیاز عشایر را با قیمت تمام شده به علاوه سود منطقی برای عشایر را داده‌ایم که در حال رایزنی هستیم.
به گفته وی، در حال حاضر هر کیلو بره گوسفند را به صورت دام زنده کیلویی 37 هزار تومان خریداری می‌کنند که قیمت پایینی به شمار می‌رود.
وی گفت: در سال جاری حدود 220 هزار تن نهاده با قیمت مصوب دولتی بین عشایر توزیع شده است ولی کافی نیست.

کپی