اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

مکرون: لوکاشنکو باید برود
سه روز بعد از اینکه اتحادیه اروپا اعلام کرد، ریاست جمهوری الکساندر لوکاشنکو را به رسمیت نمی‌شناسد، امروز نیز امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در سخنانی مداخله جویانه گفت: لوکاشنکو باید از قدرت کناره‌گیری کند. او معترضان بلاروسی را انسان‌های شجاعی توصیف کرد که با‌وجود خطرات به خیابان‌ها می‌روند. مکرون مدعی شد، بیش از هر چیز تحت تأثیر قیام زنان بلاروسی علیه لوکاشنکو قرار گرفته است. این در حالی است که دولت بلاروس، کشورهای اروپایی را متهم به مداخله در امور خود دانسته و مسئول شورش‌ها در این کشور را شماری از کشورهای اروپایی توصیف کرده است.
 
 
---
 
جدیدترین آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 33 میلیون و 89 هزار و 13 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 999 هزار و 114 نفر بود. امریکا همچنان رکورد دار کرونا است و 7 میلیون و 287 هزار و 593 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 209 هزار و 177 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌‌ از امریکا، هند با 5 میلیون و 996 هزار و 823 مبتلا و 94 هزار و 559 قربانی در جایگاه دوم کرونایی‌ها قرار دارد. برزیل هم با 4 میلیون و 718 هزار و 115 نفر مبتلا و 141 هزار و 441 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه 1 میلیون و 151 هزار و 438 مبتلا و 20 هزار و 324 قربانی کووید 19 دارد. کلمبیا هم با 806 هزار و 38 مورد ابتلا و 25 هزار و 296 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.
 
 
---
 
کمک زندانیان به آتش‌نشانان کالیفرنیا
سازمان آتش‌نشانی کالیفرنیا اعلام کرد، با استخدام زندانیان سابق در این سازمان قصد دارد با یک تیر دو نشان بزند و هم برای زندانیانی که به‌خاطر سوء سابقه نمی‌توانند شغلی پیدا کنند، کمک کند درآمدی داشته باشند و هم از آنها برای خاموش کردن آتش‌سوزی جنگل‌های این ایالت کمک بگیرد. این کار با پیشنهاد یک زندانی سابق این ایالت که اکنون در این سازمان کار می‌کند، انجام شده است.
 
---
 
 
وعده‌های بایدن به شهرداران امریکایی
«جو بایدن»، نامزد پیشتاز انتخابات 2020 در نظرسنجی‌های امریکایی به شهرداران کشورش قول داد در صورت پیروزی همکاری بسیار خوبی با آنها در مسائل اقتصادی و اقدامات قانونی در قبال تنش‌های نژادپرستانه داشته باشد. وی گفت: «اگر من انتخاب شوم با شهرداری‌ها ارتباط مستقیم خواهم داشت. فرقی ندارد دموکرات باشید یا جمهوریخواه من کنارتان خواهم بود. قول می‌دهم.»
 
 
---
 
غیرنظامیان قربانی مناقشات کهنه قره باغ
اختلاف کهنه آذربایجان و ارمنستان بر سر مالکیت منطقه مورد مناقشه قره باغ از صبح امروز بار دیگر دو کشور را در برابر یکدیگر قرار داد.
آتش باران منطقه قره باغ که جان ساکنان مناطق مسکونی را نیز به خطر انداخته است، در حالی پس از چند ساعت ارتش ارمنستان را با دستور نخست‌وزیر به منطقه کشاند که هر یک از کشورها دیگری را آغازگر این درگیری می‌خوانند. «ایروان» مدعی است آماده باش ارتش پاسخی بر آتش باران نظامیان آذری در منطقه قره باغ است و باکو نیز ارمنستان را به‌دلیل حمله به ارتش کشورش و مواضع غیرنظامیان محکوم کرده است. براساس آخرین گزارش‌ها به نقل از وزیر دفاع ارمنستان در این حمله شماری از غیرنظامیان کشته شده‌اند اما هنوز آمار دقیقی در اختیار نیست. 
کپی