اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹
معاون کل وزیر بهداشت آماری از افزایش بستری و مرگ و میر در تهران و قم ارائه داد

کرونا هر 7 دقیقه جان یک ایرانی را می‌گیرد

کرونا هر 7 دقیقه جان یک ایرانی را می‌گیرد

‌معاون کل وزیر بهداشت گفت: تعداد مبتلایان به کرونا در موج سوم، بیشتر از موج اول و دوم است. ایرج حریرچی شب گذشته در استودیو گفت‌و‌گوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما افزود: در موج سوم کرونا تعداد مبتلایان و بستری‌شدگان خیلی بیشتر از موج اول و دوم گزارش شده است به نحوی که در این میان نام استان‌های تهران و قم، چشم نوازی می‌کند. هر 7 دقیقه یک‌نفر بر اثر کرونا فوت می‌کند

 به گزارش صدا و سیما، وی ادامه داد: تعداد فوتی‌ها در برخی استان‌ها بی‌سابقه و خیلی بیشتر از حدنصاب‌های قبلی است و براساس آمار هفته گذشته، متوسط هر ۷ دقیقه یک نفر به علت کرونا فوت می‌کند که این آمار اصلاً زیبنده کشور ما نیست. حریرچی تأکید کرد: در حال حاضر موضوع و محور اصلی نگرانی‌ها، استان تهران است، زیرا تهران از تجمع و تردد‌های بالایی برخوردار است و تأثیر فراوانی بر سایر استان‌ها می‌گذارد پس امکان بازگشت تعطیلی‌ها در تهران بسیار بیشتر از سایر استان‌هاست.
معاون کل وزیر بهداشت از تعطیلی یک هفته‌ای مدارس و دانشگاه‌ها خبر داد و افزود: با صلاحدید مسئولان استانی، تعطیلی یک هفته‌ای مدارس و دانشگاه‌ها امکان تمدید خواهد داشت ودرباره تعطیلی سایر اماکن همچون ورزشگاه‌ها، باشگاه‌ها، آرایشگاه‌ها و تالار‌ها و برگزاری مراسم گوناگون هم مسئولان استانی، مستقل تصمیم‌گیری خواهند کرد.
وی گفت: برخی مشاغل مانند نیروی انتظامی، بیمارستان‌ها در گروه و دسته اول قرار می‌گیرند و این گروه از مشاغل هرگز تعطیلی ندارند، اما اعمال تعطیلی برای مغازه داران و برخی اداره‌ها با صلاحدید ستاد ملی مقابله با کرونا امکان‌پذیر خواهد بود. معاون کل وزیر بهداشت با بیان اینکه در چند ماه اخیر در حال تجربه آمار فوتی بالای ۱۷۰ نفر هستیم افزود: احتمال وقوع فوتی‌های بالاتر هم بار‌ها اعلام شده، اما بیشترین نگرانی ما درباره مدارس و دانش‌آموزان کشورمان است که با ایجاد فضای مجازی شاد از یک سو و حضور فیزیکی ۱۰ درصدی دانش‌آموزان در کلاس درس، بخش اعظم نگرانی ما رفع شده است.
وی درباره وضع ایران هم گفت: نمودار ابتلا به کرونا در یک ماه اخیر نسبت به اسفند و فروردین شرایط بدتری را نشان می‌دهد تا جایی که به آمار ۴ هزار نزدیک شده‌ایم.
آمار مرگ و میر مبتلایان در ایران؛ 8 تا 12 درصد
حریرچی درباره آمار مرگ و میر بیمارستانی مبتلایان به کرونا نیز افزود: این آمار در ایران، مشابه سایر کشور‌ها ۸ الی ۱۲ درصد است که نشان از عملکرد متوسط رو به بالای کشورمان دارد.
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به آمار جالب مصرف ۹۹ درصدی مردم ژاپن از ماسک تأکید کرد: استفاده نکردن از ماسک در ژاپن یک ننگ اجتماعی محسوب می‌شود. وی افزود: علت کاهش ابتلا به کرونا و پایین بودن این آمار در کشور‌های شرق آسیایی، اعمال فاصله‌گذاری اجتماعی سختگیرانه، آزمایش‌های فراوان و استفاده از ماسک در کنار اقتصاد قوی است.
افزایش بستری‌ها و فوتی‌ها
حریرچی گفت: در هفته پایانی اسفند سال قبل، آمار بستری‌های مبتلایان به کرونا حدود ۸ هزار نفر بود که این آمار در هفته اول مرداد امسال به ۱۲ هزار نفر رسید و این رقم هفته قبل به ۱۰ هزار و ۵۷۴ نفر رسیده است. وی تصریح کرد: آمار فوتی هم در حال حاضر، هفتگی حدود یک هزار و ۴۱۳ نفر است در حالی که این رقم در مدت مشابه هفته قبل حدود هزار و ۳۰۳ نفر بوده است.
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده در هفته اخیر را ۲۹ هزار و ۴۶۲ نفر عنوان کرد و افزود: این رقم در هفته قبل ۲۴ هزار و ۵۰ نفر بوده است.
افزایش فوتی‌های هفتگی قم از 3 نفر به 67 نفر
حریرچی درباره وضع وخیم استان قم نیز گفت: استان قم در هفته قبل ۷۴۵ مورد بررسی کرونایی به ثبت رسانده و آمار فوتی‌هایش از هفتگی ۳ فوت به ۶۷ فوت در هر هفته رسیده است. معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره وضع استان آذربایجان شرقی نیز افزود: این استان به نقطه اوج وضع وخیم و ناگوار خود رسیده و آمار هفته قبل آذربایجان شرقی حدود ۸۴۵ نفر بستری و ۱۰۴ فوتی بوده است.
وی با نگاهی آماری به شرایط کرونایی تهران گفت: تهران در هفته چهارم اسفند حدود هزار و ۹۹۳ نفر بستری داشت که این رقم در موج سوم کرونا به ۲ هزار و ۴۴۳ نفر رسیده است.
حریرچی افزود: آمار فوتی‌های تهران هم دوباره از نقطه اوج خود در موج اول و موج دوم فاصله گرفته و صعود کرده است.
اصناف متخلف
وی نانوایی‌ها را متخلف‌ترین صنف کشور در رعایت نکردن مقررات بهداشتی معرفی کرد و گفت: تا این لحظه حدود هزار و ۷۸۱ واحد نانوایی به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اعمال اخطار و معرفی به دستگاه قضایی حدود هزار و ۴۳۱ واحد مدرسه متخلف، ۶۰۵ رستوران، ۳۲۷ بانک، ۳۰۸ جایگاه سوخت، ۲۶۵ فروشگاه زنجیره‌ای، ۲۴۴ داروخانه، ۲۴۱ سازمان و اداره، ۲۳۸ پیشخوان دولت، ۱۸۲ پاساژ، ۱۳۲ آرامستان، ۸۹ سامانه مسافربری برون شهری، ۸۷ واحد مسافربری درون شهری و ۴۶ واحد پلیس +۱۰ خبر داد.
10 هزار دانش‌آموز مبتلا شدند؛ 200 دانش‌آموز فوت کردند
حریرچی افزود: از میان حدوداً ۱۴ میلیون دانش‌آموز در کشور میزان مبتلایان به کرونا حدود ۱۰ هزار نفر و تعداد فوتی‌ها هم تقریباً ۲۰۰ نفر عنوان شده است.
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره روند میزان رعایت مقررات بهداشتی در کشور گفت: در ماه‌های آغازین امسال میزان رعایت مقررات بهداشتی در کشور به ۸۱ درصد رسیده بود که در هفته اخیر این رقم به ۶۱ درصد نزول کرده است.
وی روند استفاده از ماسک در اداره‌ها، مکان های عمومی و در میان شاغلان صنوف را با حرکتی کاهشی از بازه ۷۰ درصد به بازه ۵۰ درصد عنوان کرد.
حریرچی با اشاره به میزان ابتلای افراد زیر ۲۰ سال به کرونا گفت: افراد زیر ۲۰ سال حدود ۲۰ درصد از جمعیت کشورمان را شامل می‌شوند و میزان ابتلای این افراد یک درصد یعنی حدود ۲۰۰ نفر است، اما دانش‌آموزان می‌توانند ناقلین جدی کرونا باشند.‌‌
کپی