اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

تصاویر دیدنی هیولای رودخانه ها

تصاویر دیدنی هیولای  رودخانه ها
آرزوکیهان

کشف فسیل بیش از هزار دندان از هیولای رودخانه ها تعریف جالبی از موجودات ماقبل تاریخی را به دانشمندان داده است.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از ساینس، دیرینه شناسان با بررسی دندان های فسیل یک دایناسور ماقبل تاریخی که در سال 2012 میلادی در مراکش بدست آمده است اعلام کردند که که این حیوان شکارچی قابلی در رودخانه ها بوده است.

---

این فسیل از گونه خزندگان منقرض شده به شمار می آمد  که با دم غول پیکر و باله بزرگی بر پشتش امواج بزرگی را در رودخانه ها ایجاد کرده و شناگر قابلی بوده است.

"دیوید مارتیل "متخصص بیولوژی شناسی دانشگاه پورتسموث در این باره گفت: این هیولا با زندگی در آب سازگاری زیادی داشته و ساختار فیزیکی بدنش به حیوان کمک می کرد که شکارچی قابل و شناگری حرفه ای باشد و لقب "هیولای رودخانه " را از آن خود کند.

وی افزود: با استفاده از یافته های خود ساختار دایناسور را بازسازی کردیم و متوجه شدیم این دایناسور آبزی بوده و بیشتر عمر خود را در آب می گذرانده است. دندان های زیاد این حیوان در بستر رودخانه ای در مراکش تا الجزایر بدست آمده است و با توجه به تعداد دندان ها درون رودخانه حیوان مدت زمان زیادی را درون آب گذرانده است.

"مارتیل" اضافه کرد:نخستین بار در سال 2014 میلادی فرضیه وجود هیولای رودخانه ای توسط "ابراهیم نزار " متخصص و باستان شناس مطرح شد اما اختلاف نظرهایی وجود داشت تا اینکه امروز متوج شدیم که آنچه ابراهیم درباره فسیل این دایناسور بیان کرده بود درست است.

 

کپی