اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹

معترضان آمریکایی از خشونت پلیس به کلیسا پناه می‌برند

معترضان آمریکایی از خشونت پلیس به کلیسا پناه می‌برند

چهار ماه از کشته شدن جورج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی در اثر رفتار خشونت آمیز پلیس می گذرد و موج عدالتخواهی و اعتراض مردم آمریکا به تبعیض نژادی و خشونت پلیس ادامه دارد. گزارش رسانه‌های آمریکایی حاکی است معترضان برای در امان بودن از خشونت پلیس، به کلیساها پناه می برند.

 شبکه خبری سی ان ان دراین باره گزارش داد: اعتراض های در شهرهای سیاتل، پورتلند و لوئیزویل به رای دادگاه ایالت کنتاکی و رفتارنژادپرستانه نیروهای پلیس علیه سیاهپوستان همچنان ادامه دارد و در شنبه  شب (شب گذشته) نیروهای امنیتی مبادرت به بازداشت ده ها معترض کردند.

این شبکه خبری آمریکایی ادامه داد: تصاویری که در ساعت های گذشته از سیاتل به دست رسید حاکی از آن است که نیروهای پلیس شب گذشته (شنبه) تعدادی از معترضان را بازداشت کرده است.

این رسانه تصویری آمریکایی افزود: شهر پورتلند که به دنبال قتل جرج فلوید به کانون اعتراض های ضد نژادپرستی بدل گشته و ماه ها است در ناآرامی به سر می برد نیروهای پلیس ده ها نفر را بازداشت کردند.

 

خبرنگار سی ان ان از شهر لوئیزویل نیز گزارش داد: در چهارمین شب اعتراض به رای دادگاه کنتاکی که سه پلیسی که در به قتل رساندن «برونا تیلور» دختر سیاه پوست ۲۶ ساله   متهم بودند را تبرئه کرد؛ به سر می برد.

سی ان ان از لوئیزویل گزارش داد: مقامات این شهر که از قبل خود را برای اعتراض ها با اعلام حکم دادگاه کنتاکی آماده کرده بودند، هرشب از ساعت ۲۱ اقدام به گسیل داشتن نیروهای گارد ملی  و پلیس برای برخورد با معترضان به این حکم می کند.

خبرنگار این شبکه خبری گزارش داد: معترضان به کلیسایی که در پشت سر من قرار دارد تجمع می کنند تا با پناه بردن به آن از حمله و بازداشت شدن به دست نیروهای پلیس در امان بمانند، مقامات کلیسا نیز اجازه ورود و ماندن کسانی که به صحن کلیسا پناه آورده اند، می دهند.

رای نژاد پرستانه دادگاه کنتاکی

این شبکه خبری افزودمعترضان در شهر لوئیزویل خواهان آن هستند تا دادگاه کنتاکی باید سه افسر سفید پوست در قتل برونا تایلر را بعنوان متهمان ردیف اول معرفی می کرد.

دادگاه ایالتی کنتاکی دوم مهرماه  و پس از گذشت یکصد روز، افسران پلیس قاتل، «برونا تیلور» دختر سیاه پوست ۲۶ ساله  در شهر لوئیزویل را  تبرئه کرد.

«برونا تیلور»  ۲۶  ساله سیاهپوست آمریکایی که دانشجوی پزشکی در دانشگاه کنتاکی بود، در ۱۳ ماه مارس  ۲۰۲۰   (۲۳ اسفند ۱۳۹۸)با یورش نیروهای پلیس  به آپارتمان مسکونی  وی که حکم تفتیش مواد مخدررا داشتند،  درحالی که خود را تسلیم کرده بود ، با شلیک بیش از ۲۰ گلوله که هشت گلوله به وی اصابت کرد، جان باخت، در دادرسی و بررسی های بعدی مشخص شد که بسته مواد مخدری در آپارتمان وی وجود نداشته است.

در پی این قتل و اعتراض های گسترده در آمریکا، کشته شدن جرج فلوید دیگر شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست پلیس سفیدپوست در مینه سوتا در پنجم خردادماه، موج اعتراض به رفتار نژاد پرستی نیروهای پلیس علیه رنگین پوستان شدت گرفت و تا به امروز که تنها ۳۶ روز دیگر به انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا زمان باقی است، به یکی از بحران های سیاسی داخلی برای دولت ترامپ بدل گشته است.  / ایرنا

 

کپی