اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

سال 1348(نیمه دوم)/ در منطقه اسد آباد همدان

ایستگاه فضایی ایران شروع به کار کرد

ایستگاه فضایی ایران شروع به کار کرد
حسن مجیدی

از سحرگاه امروز[پنجشنبه سوم مهر 1348] ایستگاه فضایی ایران در همدان شروع به کار کرد و بین 19 کانال این ایستگاه با ماهواره مخابراتی که بر فراز اقیانوس اطلس قرار دارد، ارتباط برقرار گردید. وزارت پست و تلگراف اعلام کرد که پیش از برقراری ارتباط با ماهواره اقیانوس اطلس، ایستگاه فضایی همدان با قمر مصنوعی فراز اقیانوس هند ارتباط دایر کرده بود و با انجام یک رشته عملیات مخابراتی، ارتباط با این قمر و کانال‌های ایستگاه میزان شد.

 کانال‌های ایستگاه فضایی ایران از بامداد امروز با مرکز مخابرات تهران در میدان سپه تماس برقرار کرد و امواج صوتی مکالمه کنندگان از همین مرکز و بوسیله آنتن میدان سپه به مرکز فضایی در همدان پرتاب شد و سپس آنتن دوار این مرکز بزرگ فضایی، مکالمات را به ماوراء جو و ارتفاعات 3000 کیلومتری زمین که ماهواره در آنجا گردش می‌کند فرستاد.
ایستگاه اسد آباد در 65‌ کیلومتری همدان و در منطقه‌ای میان چند کوه بلند قرار دارد، که ایران از طریق آن با کمک ماهواره‌ها با سایر کشورهای جهان ارتباط مخابراتی مستقیم برقرار خواهد کرد، یعنی ارتباط تلفنی و تلگرافی «تلکس» میان ایران و ممالک بزرگ، در آن سوی دریا‌ها از طریق فضا برقرار خواهد شد و تلویزیون ایران خواهد توانست برنامه‌های تلویزیون‌های ممالک بزرگ را از طریق همین ایستگاه اخذ کرده و پخش نماید.
کار ساختمان این ایستگاه که در نزدیکی اسد‌آباد همدان است یک سال تمام طول کشید. این ایستگاه زمینی به این دلیل در اسدآباد همدان ساخته شده است که این محل به‌علت وجود کوه‌های مختلف مانع از آن است که پارازیت‌های مختلف در امواج وارد به ایستگاه تداخل کند.ایستگاه در زمینی به مساحت 108 هکتار ساخته شده است.برای اداره امور این ایستگاه، در سازمان بی‌سیم پهلوی، اداره‌ای به‌نام «ارتباطات فضایی» به‌وجود آمده است.این مرکز دارای 40 مهندس و کارشناس و کارمند فنی است که همه آنها زیر نظر کارشناسان خارجی آموزش لازم را دیده‌اند.ایستگاه طوری تعبیه شده است که دائماً در دید ماهواره قرار دارد و اگر این دید به‌علت تغییر زاویه ماهواره برهم بخورد، ایستگاه با دستگاه‌های خودکار خویش تغییر جهت می‌دهد و در دید قمر مصنوعی مخابراتی قرار می‌گیرد.وزارت پست و تلگراف اعلام کرد هزینه مکالمات با ایستگاه فضایی برابر هزینه‌های مکالمات عادی است و از بابت فرستادن پیام به وسیله ایستگاه فضایی پول بیشتری مطالبه نمی‌گردد. مکالمات از طریق ایستگاه فضایی بسیار روشن، بدون پارازیت و قوی است و از اینکه صدا از مدار زمین خارج و سپس به آن باز می‌گردد تغییری در ماهیت آن روی این مرکز بزرگ فضایی و مکالمات نمی‌دهد.مهندسان برجسته وزارت پست و تلگراف ایران طی یکسال کوشش خود توانستند این مرکز عظیم فضایی که مخابرات کشور ما را وارد عصر فضا می‌نماید، ساخته و در موعد معین آماده بهره‌برداری نمایند.
روزنامه اطلاعات- پنجشنبه 3 مهر 1348
کپی