اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

نگران گرفتن کرونا از غذا نباشید

نگران گرفتن کرونا از غذا نباشید
آرزوکیهان

کارشناسان می‌گویند هیچ مدرکی وجود ندارد که بتواند ثابت کند کرونا از طریق دست زدن به غذا منتقل می‌شود.

به گزارش ایران آنلاین به نقل از هلث، سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرد که هیچ منبع معتبری وجود ندارد که نشان دهد تماس افراد کرونایی به غذا یا میوه و سبزیجات می‌تواند آنها را آلوده کند.
این در حالی است که بنا بر آخرین توصیه‌های پزشکی مردم نباید بسته‌های مواد غذایی مقوایی یا پلاستیکی را با مواد ضدعفونی کننده پاک کنند زیرا ممکن است مواد غذایی را آلوده‌تر کنند.
اما متخصصان بهداشت تاکید دارند که برای غذا، میوه‌ها و سبزیجات باید همان اقدامات احتیاطی صورت بگیرد که در گذشته توصیه شده و همه چیز باید ضدعفونی و شسته شود.
ماه‌ها پس از همه گیری کرونا اکنون به مردم توصیه شده که مطمئن باشید که از غذا نمی‌توانید کرونا بگیرید.

دکتر «نیکت سونپال» متخصص داخلی و گوارش در نیویورک و استاد پزشکی کالج در این باره گفت: مردم نباید نگران آلوده شدن به کرونا از طریق غذا باشند. تاکنون هیچ گزارشی در سراسر جهان دریافت نشده تا نشان دهد کرونا از طریق محصولات غذایی یا تحویل غذا یا خرید غذا به دیگران منتقل شده باشد.
سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل و پیشگیری بیمارها تنها اعلام کرد که کرونا می‌تواند در ماهی سالمون تازه برای یک هفته باقی بماند به همین دلیل دستور داده شد تا تمامی گوشت‌ها از جمله قرمز، سفید و ماهی قبل از خوردن به صورت کامل پخته شود.
دکتر «دانیل دیوین» متخصص داخلی و اطفال از پنسیلوانیا آمریکا نیز بیان کرد که مصرف کنندگان محصولات غذایی باید با آب سرد شیر و یک برس تمیز محصول را قبل از استفاده شستشو دهند. در برخی موارد نیز استفاده از صابون و مواد ضد عفونی کننده توصیه می‌شود.

از سوی دیگر برخی متخصصان بر این باورند که هنوز زود است تا راجع به این موضوع نظر قطعی داده شود زیرا رفتار انسان در انتقال ویروس نقش مهمی دارد. به گفته آنها ویروس کرونا پس از سرفه و عطسه و یا گفتگو توسط قطره‌های ریز تنفسی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و در صورتیکه فرد مبتلا سطحی را لمس کند در صورت لمس شدن همان سطح توسط فرد سالم وی نیز ممکن است به کرونا مبتلا شود.

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

 

کپی