اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
سال 1348(نیمه اول)/ فضانوردان در ماه راه رفتند، غذا خوردند و خوابیدند!!!

تهران دیشب از تب فتح ماه بیدار بود

تهران دیشب  از تب فتح ماه بیدار بود
حسن مجیدی

روز یکشنبه بیستم ژوئیه سال 1969 برابر با بیست و نهم تیر سال ۱۳4۸، مرکز فضایی هوستون اعلام کرد: در ساعت 48/11دقیقه دو فضانورد امریکایی، نیل آرمسترانگ و ادوین آلدرین در فاصله ۳۸6۰۰۰ کیلومتری زمین سفینه ماه نشین آپولو را در سطح ماه فرود آوردند. آرمسترانگ از سطح ماه فریادزد: هوستون، اینجا پایگاه آرامش است. عقاب برماه نشست!!!

 «دیشب تهران و دیگر شهرهای ایران تا پاسی از نیمه شب از کنار رادیو و تلویزیون تکان نخوردند. همه می‌خواستند لحظه باشکوه نشستن ماه نشین را بیدار باشند.  مانند هر نقطه دیگری در روی این کره خاکی چشم به آسمان دوخته بودند، چشم به کره ماه که نخستین انسان‌های زمینی را در آغوش خویش جای می‌داد و هنگامی که دستگاه‌های مخابراتی خبر بزرگترین واقعه تاریخ یعنی فتح ماه را به گوش میلیون‌ها مردم جهان منجمله مردم ایران رسانیدند، در هر محفل و مجلسی در میان خانواده‌ها همگی بی‌اختیار شروع به کف زدن کردند و فریادهای پیروزی و هیجان سر دادند و در چشم هزاران نفر قطره‌های اشک، اشک شادی سرازیرگشت. در خیابان‌ها اتومبیل‌ها چراغ‌های خود را روشن کردند و در یک لحظه صدای بوق اتومبیل‌ها گویی خبر عروس شدن هزاران دختر جوان را اعلام می‌کرد و به قول یکی از شب زنده داران دیشب ماه عروس شد!
دیشب تهران بیدار بود، تب فتح ماه همه را دچار هیجان و التهاب کرده بود. مردم با چهره‌های گلگون و حیرت زده در مقابل رادیوها و و تلویزیون‌ها نشسته بودند و از قهوه خانه‌ها، کافه رستوران‌ها، پشت بام‌ها و داخل منازل آخرین اخبار مربوط به این حادثه تاریخی شنیده می‌شد....»
روزنامه اطلاعات-دوشنبه 30 تیر 1348
کپی