اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

مادر 7 بچه در مسند دیوان عالی امریکا
شنیده‌ها حاکی است، دونالد ترامپ در نظر دارد تا پایان امشب، قاضی ایمی کانی برت را به‌عنوان جانشین روت بیدر گینزبرگ که هفته پیش درگذشت، به‌عنوان یکی از 9 قاضی دیوان عالی امریکا منصوب کند. انتخاب برت که 48 ساله و مادر 7 فرزند است، برای این پست اهمیت زیادی در انتخابات آتی امریکا دارد، زیرا اگر همان طور که ترامپ در نظر دارد، نتایج انتخابات به دیوان عالی امریکا بکشد، قضات این نهاد باید رئیس جمهوری آتی امریکا را معرفی کنند. برت سومین قاضی است که دونالد ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود وارد دیوان عالی امریکا کرده است. این پست مادام العمر است.
 
 
---
 
 «ادیب» استعفا داد
نخست‌وزیر جدید لبنان کمتر از یک ماه پس از آغاز کارش برای تشکیل دولت این کشور، به‌دلیل ناکامی در رسیدن به این هدف، استعفا داد و بحران سیاسی لبنان را با چالش جدیدی روبه‌رو کرد. براساس اعلام رسانه‌های این کشور، «مصطفی ادیب» صبح امروز پس از نشستی با «میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان، استعفایش را به خبرنگاران اعلام کرد. بنا به گفته منابع آگاه، «ادیب» که از حمایت دولت فرانسه برخوردار است، قرار بود طبق نقشه راه «مکرون» کابینه متخصص و مستقل از احزاب تشکیل دهد اما این موضوع با توجه به ساختار طایفه‌ای و حزبی لبنان با اما و اگرهایی همراه شد و در نهایت تشکیل کابینه به بن‌بست خورد. «ادیب» به خبرنگاران گفت: «من کناره‌گیری می‌کنم چون کابینه‌ای که می‌خواستم تشکیل شود،  شکست خورد و من می‌خواهم وحدت ملی حفظ شود.»
 
 
---
 
احتمال 2 برابر شدن قربانیان کرونا
سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد، در صورتی که اقدامی برای پیشگیری از شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان نشود تا پیش از ساخت واکسن، شمار کشته‌ها دست‌کم به 2 میلیون نفر خواهد رسید. «میک رایان»، مسئول ستاد بحران سازمان بهداشت جهانی گفت: «اگر کاری انجام نشود نه تنها 2 میلیون کشته غیرقابل پیش‌بینی نیست که متأسفانه واقعیت پیدا می‌کند.» طبق آمارها پس از 9 ماه شیوع گسترده کرونا، شمار کشته‌ها نزدیک به یک میلیون نفر اعلام شده است.
 
---
 
 
مرگ 22 نفر در سقوط هواپیمای  اوکراین
وزارت کشور اوکراین مرگ 22 نفر را در سانحه سقوط هواپیمای ترابری ارتش این کشور تأیید کرد. این سانحه زمانی رخ داد که این هواپیما قصد فرود در فرودگاه شهر چوهوئیف در استان خارکف این کشور را داشت. اما در 2 کیلومتری فرودگاه سقوط کرد. هنوز علت این سانحه اعلام نشده است. این هواپیما 28 سرنشین داشت که 7 نفر خدمه پرواز بودند و 21 مسافر آن دانشجو بودند. در این سانحه 6 نفر نیز زخمی شدند و سرنوشت دو نفر دیگر هنوز مشخص نیست.
 
 
---
 
آخرین آمار کرونا در جهان
آمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا ساعت 14 امروز به 32 میلیون و 795 هزار و 818 نفر رسید. آمار قربانیان نیز 994 هزار و 16 نفر بود. امریکا همچنان رکورددار کرونا است و 7 میلیون و 244 هزار و 184 نفر در این کشور به کووید19 مبتلا شده و 208 هزار و 440 نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده‌اند. پس‌ از امریکا، هند با 5 میلیون و 908 هزار و 748 مبتلا و 93 هزار و 440 قربانی در جایگاه دوم کرونایی‌ها قرار دارد. برزیل هم با 4 میلیون و 692 هزار و 576 نفر مبتلا و 140 هزار و 709 قربانی در مقام سوم مبتلایان به ویروس کرونا ایستاده است. در رتبه چهارم هم روسیه 1 میلیون و 143 هزار و 571 مبتلا و 20 هزار و 225 قربانی کووید 19 دارد. کلمبیا هم با 798 هزار و 317 مورد ابتلا و 25 هزار و 103 قربانی در رده پنجم جدول کرونایی قرار گرفته است.
کپی