اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

رئیس جمهوری از تدابیر ویژه برای مهار موج سهمگین کرونا در روزهای پیش رو خبر داد

احتمال تعیین مجازات برای آنهایی که ماسک نمی­‌زنند

احتمال تعیین مجازات برای آنهایی که ماسک نمی­‌زنند

رئیس جمهوری ضمن اشاره به آمار نگران کننده از شیوع بیماری در روزهای گذشته و احتمال افزایش تلفات در روزهای آینده، اقدامات دولت در این راستا را تشریح کرد.

 به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام‌ حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به گذشت هفت ماه از شیوع کرونا در کشور گفت: ممکن است عده‌ای دستورالعمل‌های بهداشتی را مراعات نکرده باشند، اما آمار را که بررسی کنیم، می‌بینیم ۴۸ تا ۵۳ درصد مراعات کردند، البته این آمار کم است و ما دلمان می‌خواهد که مراعات بالای ۹۰ درصد باشد. همیشه بیش از نیمی از جمعیت همراهی کردند و از مردم می‌خواهیم این همکاری‌ها را افزایش دهند تا از این مراحل عبور کنیم. روحانی بیان داشت: امروز وزیر بهداشت و درمان در همین جلسه اعلام کرد، ۱۴ درصد از آنهایی که امروز بستری هستند ، سابقه ابتلا به بیماری را داشتند و ۲ ماه پیش بستری بودند و با این که  بهبود پیدا کرده بودند اما دوباره مبتلا شده‌اند. روحانی ادامه داد: این بیماری قبلاً بیشتر افراد مسن و افرادی که زمینه‌دار بودند را مبتلا می‌کرد و خیلی به جوان‌ها کاری نداشت ولی الآن می‌بینیم که جوان‌ها را هم مبتلا می‌کند.
نظارت ویژه در «تهران بزرگ»
رئیس جمهوری درباره تشدید نظارت‌ها و مقررات مقابله با کرونا در تهران بزرگ گفت: پنجشنبه هفته گذشته از کمیته امنیتی-اجتماعی و کمیته بهداشتی خواستیم تا پایان این هفته فعلاً برای «تهران بزرگ» برنامه‌ریزی کنند و برنامه ویژه‌ای را آماده کنند که از افرادی که ماسک نمی‌زنند به سادگی عبور نکنیم. طبق این طرح افرادی که به اشخاص بدون ماسک خدمت می‌دهند مسئول هستند و آنها فقط باید به فردی که ماسک زده خدمات بدهند. اگر فردی ماسک ندارد نباید به وی خدمات داده شود، چه در تاکسی، اتوبوس، بازار و پاساژ یا بانک خدمت گیرندگان باید ماسک داشته باشند، خدمت دهنده موظف است مراعات کند اگر مراعات نکند با او برخورد خواهد شد.
می‌توانیم افرادی که در جامعه ماسک نمی‌زنند را شناسایی کنیم
روحانی گفت: باید طرحی آماده شود که [مشخص کند] فردی که در زمان حضور در جامعه ماسک زدن را مراعات نمی‌کند، ‌چگونه با وی برخورد شود. البته به اندازه کافی وسایل و ابزار داریم که تشخیص بدهیم چه کسی در خیابان و پیاده‌رو ماسک ندارد و می‌توانیم آنها را شناسایی کنیم. از این طریق برای افرادی که ماسک زدن را مراعات نمی‌کنند مجازات در نظر بگیریم که قرار شد تا پایان هفته این موضوع بررسی و تکمیل شود و در جلسه کمیته‌های تخصصی در روز پنجشنبه مطرح شود و شنبه بعد در ستاد ملی مقابله با کرونا در این زمینه تصمیم‌گیری خواهیم کرد. رئیس جمهوری گفت: اگر در ستاد ملی کرونا این طرح تصویب شد ابتدا در تهران بزرگ با یک فاصله زمانی ۴ تا ۵ روزه برای آموزش و اطلاع‌رسانی کافی اجرایی و عملیاتی می‌شود و اگر مؤثر بود آن را برای شهرهای بزرگ دیگر اجرایی و عملیاتی می‌کنیم.
رئیس دولت تدبیر و امید درباره اختیارات استانداران برای مقابله با کرونا گفت: در جلسه امروز ستاد ملی تصمیم گرفتیم که ستادهای استانی بتواند برای استان خود برای مدت یک هفته برخی از موارد را محدود یا تعطیل کند که این موارد ما طبق فهرستی در اختیار همه استانداران و ستادهای استانی قرار گرفت که شامل دانشگاه‌ها، مدارس و حوزه‌های علمیه و مراکز تفریحی و سینما و موزه‌ها و تالار پذیرایی، آرایشگاه‌ها و مساجد و مصلی‌ها و مراسم فرهنگی اجتماعی باشگاه‌های ورزشی، قهوه خانه و شهربازی و نمازجمعه و...است. وی افزود: اگر استانداران در جایی ضروری دیدند که این مراکز برای یک هفته باید تعطیل شوند پیشنهاد خود را به کمیته امنیت اجتماعی ستاد ملی کرونا در وزارت کشور بدهند تا در این کمیته و کمیته بهداشتی بررسی شده و در نهایت با تأیید وزیر کشور و وزیر بهداشت برای یک هفته آن مقررات اجرا و عملیاتی می‌شود تا بتوانیم از این شرایط سخت که امروز رو به روی ما قرار گرفته و بار خیلی بسیار سنگین آن بر دوش کادر درمان و مدافعان سلامت و بیمارستان‌ها در استان‌ها است، عبور کنیم.
آدرس غلط ندهیم
روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات خصمانه امریکا علیه مردم ایران گفت: مردم برای کمبود و مشکلات در کشور اگر می‌خواهند لعن و نفرین کنند آدرسش کاخ سفید در واشنگتن است، آدرس اشتباه کسی به آنها ندهد یک عده‌ای به خاطر منافع غلط گروهی و باندی به مردم آدرس غلط ندهند، آدرس صحیح تمام جنایات و فشار بر مردم عزیز ایران واشنگتن دی‌سی و ‌کاخ سفید است و آن‌هایی که داخل این ساختمان هستند این همه جنایات علیه ملت ایران روا داشته‌اند و شما می‌بینید هر روز فشار و مشکلات است.
کپی