اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

ابراز تاسف سعد حریری از شکست ابتکار عمل مکرون

ابراز تاسف سعد حریری از شکست ابتکار عمل مکرون

نخست‌وزیر سابق لبنان از استعفای نخست‌وزیر مکلف این کشور و شکست ابتکارعمل رئیس جمهوری فرانسه ابراز تاسف کرد. در همین حال رئیس پارلمان و رئیس جمهوری این کشور نیز بر پایبندی خود به ابتکار عمل مذکور تأکید کردند.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، به دنبال استعفای مصطفی ادیب، نخست‌وزیر مکلف لبنان از تشکیل دولت جدید، سعد حریری، نخست‌وزیر سابق این کشور از این اتفاق و شکست ابتکارعمل امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه ابراز تاسف کرد.

وی در توییتی در این باره نوشت: کسانی که امروز شکست ابتکارعمل فرانسه برای سوق دادن رهبران لبنان به سمت تشکیل دولت جدید را جشن می‌گیرند به دلیل از دست دادن این فرصت پشیمان خواهند شد.

این در حالی است که نبیه بری، رئیس پارلمان و میشل عون، رئیس جمهوری لبنان بر پایبندی خود به ابتکارعمل امانوئل ماکرون تأکید کردند.

ریاست جمهوری لبنان در بیانیه‌ای در این باره تأکید کرد: میشل عون استعفای ادیب را پذیرفت و از تلاش‌های او برای تشکیل دولت لبنان تشکر و قدردانی کرد و دو طرف در دیدار امروز مشکلات موجود در مسیر تشکیل دولت را بررسی کردند.

در این بیانیه آمده است: میشل عون بر تداوم و حمایت از ابتکار عمل ماکرون طبق اصول اعلام شده از سوی وی تأکید میکند.

نبیه بری هم در سخنانی در واکنش به استعفای ادیب بر پایبندی به ابتکار عمل ماکرون برای تشکیل دولت جدید لبنان تأکید کرد و گفت: هیچ طرفی به اندازه پایبندی ما به ابتکار عمل فرانسه به آن متعهد نیست.

وی افزود: روح و ماهیت این ابتکار عمل، اصلاحات است و دولت ابزاری است که باید این اصلاحات را پس از تصویب اجرا کند و من معتقدم که همه فراکسیون‌ها موافق اصلاحات هستند.

مصطفی ادیب، نخست وزیر لبنان امروز از تشکیل دولت لبنان استعفا داد؛ اقدامی که می‌تواند لبنان را وارد وضعیت جدیدی از بحران سیاسی کند.

وی در سخنرانی کوتاهی از کاخ بعبدا گفت: می‌روم از مردم لبنان عذرخواهی کنم.

ادیب افزود: طرح فرانسه باید ادامه یابد زیرا بیانگر نیت صادقانه فرانسه است. / ایسنا

کپی