اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

کانادا خواستار تلاش جهانی برای دسترسی همگانی به واکسن کرونا شد

کانادا خواستار تلاش جهانی برای دسترسی همگانی به واکسن کرونا شد

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا همزمان با افزایش مبتلایان کرونا در کشورش، قراردادی را برای خرید ۲۰ میلیون دوز واکسن امضا کرد و خواستار تلاش بین المللی برای تهیه واکسن برای همه کشورهای جهان شد.

 به نقل از گلوبال نیوز، در حالی که شمار مبتلایان به کرونا در کانادا از ۱۵۰ هزار نفر گذشته، دولت ترودو اعلام کرده  قراردادی را برای خرید این تعداد دوز واکسن از شرکت بین المللی انگلیسی آسترازنکا و دانشگاه اکسفورد امضا کرده است و کشورش به ائتلاف بین المللی توزیع واکسن ملحق می شود.

بر اساس این گزارش، کانادا ۴۴۰ میلیون دلار به تشکیلات دسترسی جهانی به واکسن موسوم به «کوواکس» کمک می کند.

کانادا در هر دو بخش این ابتکار عمل جدید مشارکت خواهد داشت: نخست تضمین دسترسی مردم کانادا به میلیون‌ها دوز از واکسن و دوم تلاش کشورهای ثروتمند برای تامین مالی تهیه واکسن برای کشورهای دارای درامد پایین یا متوسط .

ترودو گفت پیوستن به این برنامه جهانی به کانادا برای توزیع «سریع و عادلانه» واکسن در سراسر جهان کمک می کند.

در کانادا از زمان همه گیری ویروس کرونا ۹ هزار و ۲۵۵ نفر جان خود را از دست داده اند. تعداد کسانی که در این کشور از بیماری نجات یافته اند و حالشان بهبود یافته  ۱۲۹ هزار و ۵۷۳ نفر گزارش شده است.

اسپوتنیک در گزارشی در این زمینه نوشته است: آمریکا دوره های آزمایش واکسن شرکت آسترازنکا چند هفته بیش به دلیل خطرات جانبی آن متوقف کرد.

ترودو اعلام کرده ۳۲۸ هزار و ۳۲ میلیون دلار به کوواکس کمک خواهد کرد. وی از این که معدودی از کشورهای ثروتمند به تلاش های بین المللی برای تهیه و توزیع واکسن ملحق نشده اند ابراز تاسف کرد. به نظر می رسد اشاره ترودو به کشورهای آمریکا، چین و روسیه بوده که در وهله نخست بر تولید واکسن در داخل تمرکز دارند.

ترودو هفته پیش گفته بود که موج دوم همه گیری کرونا در کشورش «در راه است» و خواستار حفظ هوشیاری همه شد. اظهارات نخست وزیر در تضاد با مدیر مرکز پزشکی کانادا است که گفته موج دوم کرونا هنوز به این کشور نرسیده است.  / ایرنا

کپی