اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

هشدار بایدن به پوتین درباره عواقب دخالت در انتخابات آمریکا

هشدار بایدن به پوتین درباره عواقب دخالت در انتخابات آمریکا

نامزد دموکرات ریاست‌جمهوری آمریکا، به رئیس‌جمهور روسیه درباره عواقب تلاش برای دخالت در فرآیند انتخابات سوم نوامبر هشدار داد.

به نقل از اسپوتنیک، با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، گمانه‌زنی‌های حزب دموکرات درباره دخالت روسیه در انتخابات افزایش می‌یابد. ادعا می‌شود که مسکو در تلاش برای تضعیف ستاد بایدن است.

در همین خصوص، جو بایدن به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در مورد عواقب دخالت در فرآیند انتخابات و نقض حاکمیت آمریکا هشدار داده و گفت: پیام من به ولادیمیر پوتین این است: اگر من انتخاب شوم، می‌آیم، چون این یک معامله و رقابت است، دخالت او  نقض حاکمیت ماست. من قبلاً این موضوع را روشن کردم و باز هم آن را روشن خواهم کرد، ترامپ دلش می‌خواهد پوتین در این زمینه به راه خود ادامه دهد، اما من به شما قول می‌دهم، در صورت پیروزی ترامپ، این مداخله عواقب بدی به دنبال خواهد داشت.

او در ادامه پوتین را «قلدر» خواند و او را به تلاش برای دخالت در انتخابات آمریکا متهم کرد. این نخستین باری نیست که نامزد دموکرات‌ها، رئیس جمهور روسیه را مورد خطاب قرار می‌دهد. بایدن، ترامپ را نیز به اتهام بازی در نقش «تسلیم» در برابر رهبر روسیه مورد انتقاد قرار داد.

بایدن اوایل ماه اوت (مردادماه) در جریان یک کارزار انتخاباتی گفت: تاکنون هیچ کدام از رؤسای جمهور آمریکا چنین نقش فرومایه‌ای نسبت به یک رهبر روس نداشته است، این نه تنها خطرناک است، بلکه باعث تضعیف و تحقیر آمریکا در نگاه جهانی می‌شود.

این ادعا درباره روسیه در جریان انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا مطرح شد، زمانی که دموکرات‌ها از شکست غیرمنتظره هیلاری کلینتون متحیر شده و آشکارا ترامپ را به تبانی با روسیه متهم کردند؛ آن‌ها مدعی شدند مسکو در روند انتخابات آمریکا دخالت کرده است.

با نزدیک شدن به ماه نوامبر (آبان)، ادعا‌ها مبنی بر اینکه کرملین دوباره در انتخابات آینده دخالت می‌کند، قوت گرفته است.

در گزارش اخیر واشنگتن پست، سیا مدعی شده طی تحقیقاتی سری پیرامون این موضوع دریافته است پوتین همراه دستیاران ارشد خود، احتمالا یک عملیات مداخله جویانه را برای تغییر نتایج انتخابات هدایت می‌کند؛ در واقع نویسنده این گزارش به دنبال این است که بگوید هدف این عملیات تضعیف فعالیت‌های بایدن است. همچنین در این گزارش ادعا شده که یک قانونگذار برجسته اوکراینی با وکیل شخصی ترامپ در ارتباط است.

این در حالی است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، بار‌ها تأکید کرده است مسکو هرگز قصد دخالت در امور داخلی واشنگتن را نداشته و نخواهد داشت. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه بار‌ها به نبود شواهد کافی برای ادعا‌های آمریکا اشاره کرده است.

بر همین اساس، روز جمعه رئیس جمهور روسیه از ترامپ برای امضای تعهدات عدم مداخله در انتخابات یا سایر امور دعوت کرده و پیشنهاد داد نشست‌های منظمی بین آژانس و سطح بالاتر در مورد موضوعات اصلی تضمین امنیت اطلاعات بین‌المللی برگزار شود.  / باشگاه خبرنگاران

کپی