اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

دورهمی کمپرداران در کاخ نیاوران

دورهمی کمپرداران در کاخ نیاوران
فاطیما کریمی خبرنگار

خودروهای مسافرتی که به نام «کمپر» یا کاروان در ایران و جهان شناخته می‌شوند روز گذشته 3 مهر ماه در کاخ نیاوران گردهم آمدند تا برای نخستین بار خود را به مردم و مسئولان به صورت رسمی معرفی کنند.

ایران آنلاین: صاحبان ۲۱۰ خودروی کمپر در کاخ نیاوران از کانون جهانگردی و اتومبیلرانی خواستند تا کلوپ کمپرسواران آنها زیرمجموعه این کانون رسمیت پیدا کند و مجوزی برای تردد آنها در جاده‌ها داده شود.

شناخته شده نبودن خودرویی که زمانی مسافری یا باری بوده به خودرویی که حالا جایی برای خواب، صندلی برای استراحت، اجاق گازی برای تهیه غذا و استفاده شخصی از سرویس بهداشتی دارد، برای بسیاری از بازدیدکنندگان از گردهمایی یک روزه کمپرسواران گردشگر جالب توجه بود.

این خودروها که بیشترشان در واقع خودروهای تغییر کاربری پیدا کرده هستند، در جاده‌ها توسط مالکان شخصی برای سفرهای یک روزه تا چند ماهه تجهیز شده‌اند. هر مالک خودرو بسته به میزان هزینه‌کرد و سلیقه و امکانات خودرویی که دارد، ماشین را به امکاناتی از جمله، اجاق گاز، یخچال، دستشویی و حمام و محل خواب تجهیز می‌کند.

مینا روحی یکی از کمپرها که یک ون را برای سفر در ایران تجهیز کرده درباره هزینه‌های انجام شده در خودرویش می‌گوید: «جدا از اینکه هر کسی خودروی خود را به چه قیمتی خریداری کرده، تجهیز خودروها به توان مالی آن شخص و خودرویی که دارد بستگی پیدا می‌کند به عنوان مثال من برای تجهیز ون که حمام و دستشویی و سیستم گرمایشی خاصی ندارد ۵۰ میلیون تومان هزینه کرده‌ام که آن هم صرف دکور داخل، اجاق گاز، کپسول‌های مختلف و… بوده است.
اما خودروهای سنگین و بزرگتری هستند که کابینت یا ظرفشویی و یخچال و سرویس کامل دارند. این خودروهامسلما برای تجهیزشان هزینه‌های زیادی کرده‌اند که از ۱۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان هم می‌رسد.»
این زن ایرانگرد که تا حالا ۵۰ سفر داخلی داشته و یکبار هم با همین ون به ترکیه رفته معتقد است که وقتی با خودروی شخصی سفر می‌کند زمان و مکان سفر در اختیار خودش است.
یکی از جذابیت‌هایی که در محوطه کاخ نیاوران تماشاچی‌ها را به خود جلب کرده بود ماشین‌های کوچک و بزرگ، مدل بالا و مدل پایینی بود که به شکل خودروی کاروان درآمده بودند. از دووی سه سیلندر گرفته تا تویوتای شش سیلندر. هر کسی به سلیقه خود، خودرویش را به کاروان دلخواهش درآورده بود.
به عنوان مثال خانواده‌ای کاروان خودروی خود را طبق خانه‌های ایرانی تزیین کرده بودند یعنی کف کاروان را فرش کرده و دو جفت پشتی به دیوار تکیه داده بودند. ماشین دیگری مبله بود و ماشین‌هایی هم دقیقا مثل یک سوییت جمع و جور کابینت و یخچال و اجاق گاز و حمام و تختخواب داشت.
البته این گردهمایی جنبه‌های دیگری هم داشت و آشنایی بیشتر این اعضا با هم و تبادل اطلاعات و تجربه‌های سفر بود.

برخی از این کاروان‌ها یا به اصطلاح کمپرها فقط سفر نمی‌روند بلکه وقتی اتفاق و حادثه‌ای برای هموطنان‌مان مثل سیل و زلزله رخ می‌دهد به مناطق آسیب‌دیده می‌روند و خودرویشان را برای اسکان و استفاده از سرویس بهداشتی در اختیار مردم قرار می‌دهند.
باید به این نکته اشاره کنیم که همه کمپرها مجهز به سیروس بهداشتی یا آشپزخانه نیستند ولی سرپناه راحت و امنی هستند برای کسانی که روز و شب برای ایرانگردی دل به جاده و دشت و بیابان می‌زنند.
اما مسئله‌ای که بیشتر کمپرها آن را مطرح می‌کنند این است که هنوز پلیس راهنمایی و رانندگی و پلیس راه باکاربرد این خودروهای کاروان‌دار آشنایی ندارند و معمولا آنها را بخاطر نصب یخچال و اجاق گاز و حتی تختخواب جریمه می‌کنند!
گردهمایی کمپرها در محوطه کاخ نیاوران برای به رسمیت شناخته شدن آنها و معرفی‌شان به مردم و مسئولان بود و البته این کارشان موفقیت‌آمیز بنظر می‌رسد.
عکس‌ها و گزارش: ایران

---
---
---
---
---

 

کپی