اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
هنرمندان موسیقی از انتظارات خود از خانه موسیقی می‌گویند

زیرساخت‌های اصولی برای یک انتخابات درست

زیرساخت‌های اصولی برای یک انتخابات درست
رضا مهدوی پژوهشگر و منتقد موسیقی

هرانتخاباتی ملزم است براساس قانون و چارچوب تعریف شده شکل گرفته و عمل کند. این موضوع درباره انتخابات خانه موسیقی هم صدق می‌کند بنابراین حال که قراراست دوره جدید انتخابات این خانه برگزارشود باید دروهله اول به اساسنامه آن رجوع و تمامی بندها و تبصره‌های آن اجرا گردد.

اما درحال حاضر و بنا برشرایط حاکم برجامعه اگر تصمیم است این انتخابات را به طریق الکترونیکی برگزار کنند ابتدا باید بدانیم آیا اساسنامه اجازه می‌دهد و زیرساخت‌ها وامکانات لازم وجود دارد یا خیر! چرا که درانتخابات بسیارمهم تری همچون مجلس و دولت نیزهنوز نتوانسته‌اند به زیر ساخت درستی برای فضای مجازی دست پیدا کنند! اگر انتخابات الکترونیکی شکل گیرد حالت خوبی خواهد داشت به این دلیل که باید همراه با تکنولوژی روز دنیا حرکت شده و  ریشه این کاغذ بازی‌های اداری به نوعی برکنده می‌شود.
نکته دیگر، انتقادات برخی ازاهالی موسیقی براعضای خانه موسیقی است چرا که برخی ازاین دوستان براین نظرند اعضای این خانه به وظایف خود بدرستی عمل نکرده‌اند. البته نمی‌توانیم اینگونه قضاوت کنیم چرا که تا حدودی این وظایف رعایت می‌شود اما اینکه قاطبه هنرمندان گلایه‌مند هستند و هنرمندان سرشناس دیگر رفت و آمد نمی‌کنند موضوع دیگری است. به‌طورکلی باید رفتارهای خودخواهانه ونگاه از بالا به پایین در این به اصطلاح خانه برداشته شود واین اصلاحات انجام شود تا تمامی اعضای این مجمع که گفته می‌شود 17 هزار نفر عضو دارد در انتخابات شرکت داشته و حضور مؤثر داشته باشند اما متأسفانه می‌بینیم درمجموع کلاً کمیته‌ها 400 نفر هم دراین انتخابات جمعی شرکت ندارد و نشان از این است که خانه موسیقی به یک بازبینی کلی نیاز دارد و دربین هنرمندان اعتماد‌سازی به‌وجود نیامده تا شاهد یک انتخابات واقعی با حضورجمعی هنرمندان باشیم، انتخاباتی که بتواند خانه موسیقی را پویا نگاه دارد و از تکرار و رخوت و مسائل درون گروهی برون سپاری شود و به‌عنوان یک صنف واقعی عمل کند. لازم به ذکر است متأسفانه خانه موسیقی تا به امروز در وزارت کار به ثبت نرسیده تا مجلس شورای اسلامی بند و تبصره‌ای برای آن قائل شود بلکه مؤسسه‌ای است مانند مؤسسه‌های دیگر که در کشور فعالیت می‌کنند تحت نظر و مجوزهای دفترموسیقی...
اما صنف خانه سینما در وزارت کار به ثبت رسیده و اساسنامه آن به‌صورت قانونی عمل می‌شود و قرار بود برای خانه موسیقی هم این اتفاق صورت بگیرد این درحالی است که اهم فعالیت خانه موسیقی پیگیری بیمه هنرمندان است که تنها با ارائه یک لیست به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این موضوع را پیگیری می‌کنند و مورد اعتماد معاونت هنری و دفترموسیقی است چرا که زیر مجموعه آن محسوب می‌شود این درحالی است که معاونت هنری می‌تواند از جای دیگری صلاح اندیشی و این بیمه را پرداخت کند پس منتی بر این جماعت نیست و این بیانگر آن است که باید در اساسنامه خانه موسیقی پالایشی صورت بگیرد و با احترام به حضور و تلاش پیشکسوتان از حضور نیروهای تازه نفس و جوانان نخبه دانشگاهی هم بهره ببرند.
مهم‌ترین وظیفه خانه موسیقی ایجاد همدلی بین تمامی هنرمندان و ژانرها و اقوام موسیقی است اما این اتفاق تا به امروز بدرستی صورت نگرفته و این خانه حتی محلی برای رفت و آمد تمامی هنرمندان هم نیست. موسیقی هم همچنان در کشورمان وضعیت نا معلومی دارد مانند سند موسیقی که تا به امروز به تصویب نرسیده است البته عده‌ای موافق  تصویب آن هستند و عده‌ای مخالف آن ومعتقدند اگر این سند تصویب شود، معضل بسیار بزرگی بر سر راه موسیقی خواهد بود.البته مسئولان دولتی طی این سال‌ها همچنان تلاش دارند قدمی برای موسیقی برداشته شود به‌طور مثال در ابتدای دولت یازدهم دکتر روحانی ارکسترهای تعطیل شده سمفونیک و ملی را احیا کرد و بودجه بسیار خوبی هم اختصاص یافت اما می‌بینید که امروز به چه روزی افتاده است و سرمایه‌های مادی و معنوی هدر می‌رود. بدنه دولت تمایل دارد موسیقی را جدی بگیرد و این دغدغه وجود دارد اما این تکاپو کافی نیست و باید برنامه‌ریزی و سیاستگذاری درستی شکل بگیرد تا اتفاقی که برای خانه هنرمندان رخ داده است گریبانگیر دیگرصنوف هنری نشود. قطعاً تکرار این موضوعات موجب خدشه دارشدن آینده هنری هنرمندان و هنر کشور است.

کپی