اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
سال 1347(نیمه دوم)

رهی معیری درگذشت

رهی معیری درگذشت
حسن مجیدی

محمد حسن رهی معیری غزلسرای نامی معاصر ایران ساعت ۳ بامداد دیروز [جمعه 24 آبان 1347] در 59 سالگی دیده از جهان فروبست. او که نوه معیرالممالک (نظام الدوله) وزیر خزانه‌داری ناصرالدین شاه قاجار بود، سال ۱۲۸۸ در تهران در خاندانی سرشناس پا به عرصه وجود گذارد. پس از پایان تحصیلات خود در رشته‌های ادبی و بخصوص آثار شعرا و منظومه‌ها به تحقیق و تفحص پرداخت.

  وی از آغاز ایجاد برنامه گلها در رادیو با این برنامه دلپذیر به همکاری پرداخت و اشعار بسیاری از آهنگ‌های موسیقیدان‌های معاصر ایران از رهی معیری است. رهی را می‌توان در شمار هنرمندانی دانست که از هنر جدایی نداشته‌اند. او در همه رشته‌های شعر و هنر دست داشت، گویی که هنرمند از مادر‌ زاده شده بود. رهی شعرهای دلنشینی می‌گفت، ساز می‌زد و نقاشی‌های جالبی می‌کشید.... اشعار رهی از ۱۳ هزار بیت تجاوز می‌کند. او با وجود این همه هنر، ناچار بود بنا به ملاحظاتی به کار اداری خود ادامه دهد. وی در وزارتخانه‌های پیشه و هنر و اقتصاد کار کرد و مدت‌ها ریاست اداره مطبوعات وزارت اقتصاد ملی را به عهده داشت. رهی به علت علاقه عمیق به مادرش تا پایان عمر ازدواج نکرد....
بیماری رهی از یک سال قبل شروع شد و پزشکان آن را سرطان طحال تشخیص دادند. رهی در یک سال اخیر در ایران و در چند کشور خارجی به معالجه بیماری خود پرداخت ولی معالجات مؤثر واقع نشد و از بامداد چهارشنبه به حال اغماء افتاد و سرانجام جان سپرد.
روزنامه اطلاعات شنبه 25 آبان ۱۳۴۷
 
کپی