اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
سال 1347(نیمه دوم)/ حسین بهزاد تصویر مرگ را کشید

جاودانه مرد هنر ایران

جاودانه مرد هنر ایران
حسن مجیدی

استاد حسین بهزاد [متولد سال 1273 در تهران]، روزیکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۴۷ چشم از جهان فرو بست. با خاموش شدن چراغ عمر این هنرمند گرانقدر، هنر ایران یکی از مفاخر مسلم خود را ازدست داد. حسین بهزاد درگذشت ولی نامش نه تنها از صفحه زرین هنر ایران محو نخواهد شد بلکه جهان هم هرگز او را از یاد نخواهد برد. هنر بهزاد که بحق باید او را پدر مینیاتور مدرن ایران لقب داد مرز نمی‌شناخت.

 ژان کوکتو، نقاش فقید فرانسوی سال‌ها پیش ضمن تماشای آثار بهزاد گفته بود: «... مردی با موهای سپید و چشمانی با نفوذ و اندامی تکیده به یاری خط‌ها و رنگ های سحر آمیزش نقش‌های افسون کننده‌ای در برابر دیدگان ما گشوده است.»
حسین بهزاد از ۶ سالگی به  نقاشی پرداخت، خودش چند هفته قبل از آن که رخت  از جهان بر بندد در این باره گفته بود: من از 6 سالگی کار نقاشی را آغاز کردم. اول بار پدرم قلم مو را به دستم داد. پدرم نقاش خوبی بود که استادانه رنگ‌ها را به کار می‌گرفت من آن موقع به مدرسه شرف مظفر که دومین مدرسه مملکت بود می‌رفتم، از همان وقت شوق نقاشی مثل چشمه‌ای در دل من می‌جوشید. آن وقت ها موسیقی و نقاشی در نظر مردم چندان خوشایند نبود، یادم می‌آید یک روز معلم در سر کلاس چند تا از نقاشی‌های مرا دید و با حیرت آمیخته به شماتت پرسید:
-اینها را تو کشیده‌ای؟وقتی جواب مثبت دادم او در حالی که سعی می‌کرد انعکاس نقاشی‌های مرا از چهره‌اش بزداید گفت:
-مگر نمی‌دانی که این کارخطاست. به جای آن که وقتت را با این لاطائلات تلف کنی بهتر است که به درس و مشقت برسی.
بهزاد «لاطائلات »را رها نکرد، وقتی چند ماه بعد، پدر خود را از دست داد در کارگاه مجمع الصنایع شروع به کار کرد. ابتدا به کپی کردن آثار مینیاتور پرداخت و بعد آنچنان شیفته شد که یکباره تصمیم گرفت کِلک گهربار خود را وقف مینیاتور سازد.
استاد بهزاد برای دنیا یک هنرمند بزرگ و برای ایران یک قهرمان ملی بود، چون در جهان، هنر مینیاتور را از زوال نجات داد و در ایران به آن جنبه ملی و ایرانی داد. آخرین تابلوی بهزاد تابلویی است به نام «فتح بابل» که مرگ استاد آن را نیمه تمام باقی گذاشت.
مجله تهران مصور- سه‌شنبه 30 مهر1347
کپی