اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹

۲.۵ هکتار از کوه آبیدر کردستان در آتش سوخت

۲.۵ هکتار از کوه آبیدر کردستان در آتش سوخت

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سنندج گفت: آتش سوزی گسترده که از ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه امروز به جان بخش بزرگی از آبیدر افتاد و ۲.۵ هکتار در آتش سوخت و پس از حدود سه ساعت مهار شد.

محمد رئوف نصری اظهار داشت: این آتش سوزی از منطقه گویزه کوره آغاز و تا پناهگاه ادامه یافت.

وی به مشارکت نیروهای مردمی، اکیپ‌های آتش نشانی و منابع طبیعی برای اطفای آتش اشاره کرد و افزود: ۶ اکیپ از انجمن های مردم نهاد، ۴ اکیپ منابع طبیعی و  و سه اکیپ شهرداری با همکاری هم این آتش را مهار کردند.

وی با بیان اینکه این دومین باری است که امسال آبیدر دچار آتش سوزی می‌شود، افزود: علت این آتش سوزی خطای انسانی بوده ولی هنوز درباره عمدی یا غیرعمدی بودن آن اطلاعی در دست نیست.

نصری افزود: حین مهار آتش یک نفر از نیروهای شهرداری به دلیل کمبود اکسیژن ناشی از دود غلیظ مصدوم و به بیمارستان منتقل شد.

در غرب شهر سنندج در انتهای خیابان آبیدر، پارک جنگلی‌ای قرار گرفته که یکی از بی نظیرترین جاذبه‌های سنندج به شمار می آید. کوه آبیدر با چشمه‌های آب زیرزمینی که در دل خود دارد به یکی از زیباترین مناطق گردشگری در غرب ایران تبدیل شده است.

چشم اندازه زیبای پارک جنگلی آبیدر چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند و در تمامی سال منظره‌ای زیبا از خود به جای می‌گذارد که موجب سفر عده‌ای کثیر از گردشگران به  این منطقه شده است. از مشهورترین مکان‌های گردشگری آن می‌توان شفا، ماماتکه، کانی بانته، گویزه کویر و غیره را نام برد.

آبیدر به معنای دره‌ای است که آب زیاد از آن می‌جوشد، این کوه از دو کوه به نام‌های آبیدر بزرگ و کوچک تشکیل شده و اکثر کوهنوردان از کوه کوچک جهت کوهنوردی استفاده می کنند./ ایرنا

بیشتر بخوانید:

سفر نماینده سرزمین فراعنه به اورامانات و بازدید رایگان از موزه‌ها

آب شرب سنندج قطع می‌شود

کپی