اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

مجلس ۱۵۰۰ واکسن آنفلوآنزا را بازگرداند

مجلس ۱۵۰۰ واکسن آنفلوآنزا را بازگرداند

مجلس شورای اسلامی با توجه به شرایط ویژه امسال در تأمین واکسن آنفلوآنزا، تعداد یکهزار و ۵۰۰ دوز واکسن که طبق روال سال‌های گذشته به داروخانه بهارستان تخصیص داده شده بود را به وزارت بهداشت بازگرداند؛ این در حالی است که وزارت بهداشت در توضیحی، این اتفاق را تصمیمی طبق روال طبیعی توزیع واکسن به مراکز بهداشتی اعلام کرد.

در توضیح سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص این واکسن‌ها آمده است: در مرحله نخست، یک میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن برای استفاده افراد پرخطر و در معرض خطر در مراکز بهداشت تأمین شده و این واکسن‌ها بتدریج در حال توزیع در مراکز بهداشتی هستند؛ قاعدتاً مراکز بهداشت نهادهای مختلف از جمله مرکز بهداشت مجلس شورای اسلامی نیز ممکن است در این مرحله دریافت کننده واکسن باشند. البته تأکید بر آن است که هرگونه توزیع باید بر اساس پروتکل‌های ابلاغی باشد و توزیع و تلقیح عام آن به هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست.

«شهلا میرگلوبیات» مدیر کل سلامت مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص اظهار کرد: تخصیص واکسن آنفولانزا به داروخانه وابسته به مرکز بهداشت مجلس شورای اسلامی مطابق روال سال‌های گذشته صورت گرفته که با توجه به نزدیک شدن فصل پاییز و لزوم پیش‌بینی لازم برای این امر، تعداد ۱۵۰۰ واکسن از سوی سازمان غذا و دارو به داروخانه مجلس تخصیص داده شده است.
وی افزود: با اینکه واکسن‌های تخصیص داده شده به این مرکز بهداشت، مشابه دیگر مراکز درمانی صرفاً در زمانی که وزارت بهداشت اعلام کند و صرفاً مورد استفاده برای افرادی قرار می‌گرفت که مطابق با دستورالعمل وزارت بهداشت تعیین می‌شود و به رغم اینکه روند توزیع گسترده واکسن برای همه مراکز درمانی مشابه آغاز شده، در عین حال مقرر شد به دلیل شرایط خاصی که امسال وجود دارد، این ۱۵۰۰ واکسن به سازمان غذا و دارو برای استفاده دیگر مراکز درمانی بازگردانده شود.
وی درباره اظهارات مطرح شده توسط برخی نمایندگان در این‌باره نیز تأکید کرد: این اظهارات، نادرست است و احتمالاً از افراد مطلع در این باره پرس و جو نکرده اند./ ایرنا

تایید دریافت ۱۵۰۰ واکسن آنفولانزا از سوی مجلس/ شهریاری: این مجلس را انقلابی نمی‌دانم

کپی