اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

کرونا در آذربایجان‌غربی؛ همچنان به سمت وضعیت بدتر

کرونا در آذربایجان‌غربی؛ همچنان به سمت وضعیت بدتر

آذربایجان‌غربی که در برهه‌های مختلف طی هفت ماه گذشته، نوسانات نزولی و صعودی شیوع بیماری کرونا را سپری کرده، در روزهای اخیر در بدترین شرایط خود قرار گرفته و با بی توجهی مردم، وضعیت آن نگران کننده‌تر از قبل است.

حدود هفت ماه از پیدایش نخستین موارد کرونا مثبت در کشور و اضطراب و نگرانی شهروندان و مسوولان در خصوص شیوع این بیماری می‌گذرد که در این مدت، این بیماری به دغدغه اصلی مسوولان عالی رتبه کشوری، مسوولان استانی، خانواده ها و اقشار مختلف تبدیل شده است.

با وجود اینکه در روزهای ابتدایی، تعداد مبتلایان در کشور و آذربایجان غربی روند ثابت با تعداد کمی را تجربه می‌کرد، در خیزهای مختلفی، تعداد افراد مبتلا به کرونا افزایش یافت و روز به روز بر شمار مبتلایان و حتی جان باختگان کرونایی اضافه شد.

طی هفته های ابتدایی تابستان امسال، وضعیت آذربایجان‌غربی در شیوع بیماری کرونا بسیار نامناسب شده بود و کمتر کسی تصور می‌کرد که در کمتر از یک ماه، روند برعکس شود.

مهمترین عامل این تغییر روند، توجه مردم به توصیه های بهداشتی مسوولان، کارشناسان و متخصصان در خصوص رعایت موارد ایمنی و پروتکل های مربوط به بیماری کرونا بود.

طی روزهای اخیر، به گواه مدیران حوزه های بهداشتی، شاهد افزایش نگران کننده تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در آذربایجان غربی به ویژه ارومیه بوده ایم که می تواند آغازی بر مشکلات قابل توجه طی روزها و هفته های آتی باشد.

ظرفیت همه بیمارستان‌های درگیر کرونا در ارومیه تکمیل شده است

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی گفت: ظرفیت همه بیمارستان‌های درگیر کرونا در ارومیه به عنوان مرکز استان تکمیل شده که این امر، وضع بسیار خطرناکی است.

دکتر جواد آقازاده افزود: در حال حاضر پذیرش بیش از ظرفیت های بیمارستان های درگیر با بیماری کرونا در ارومیه صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: بیماری کرونا در ارومیه به یک بحران تبدیل شده و تعداد افراد بستری به سرعت در حال افزایش است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی  خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: در حال حاضر تنها راه پیشگیری از ابتلا به کرونا، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی است تا این روند رو به افزایش متوقف شده و کاهش یابد.

آقازاده اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۷۰۰ نفر در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد نزدیک به ۱۵۰ بیمار در آی سی یو بستری بوده و خدمات لازم دریافت می کنند.

وی درباره بیمارستان های درگیر کرونا در ارومیه گفت: بیمارستان های طالقانی، مطهری، امام خمینی (ره) و امام رضا (ع) در ارومیه درگیر بیماری کرونا هستند.

معاون استاندار: آذربایجان‌غربی در شرایط سخت کرونایی قرار گرفته است

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به روند افزایشی ابتلا به بیماری کرونا در استان گفت: تا اوایل شهریور، شرایط خوبی داشتیم ولی پس از آن، در شرایط بسیار سختی قرار گرفته ایم.

علی مصطفوی افزود: متأسفانه بیماری کرونا در بین مردم عادی انگاری شده که با ادامه این روند و با توجه به این که در فصل پاییز به سر می‌بریم بر اساس پیش‌بینی کارشناسان در شرایط سخت‌تری نسبت به گذشته قرار خواهیم گرفت.

وی با اشاره به تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های آذربایجان‌غربی به ویژه ارومیه بیان کرد: در صورت رعایت نکردن مسائل بهداشتی از سوی مردم با مشکلات بسیاری مواجه خواهیم شد و باید دیگر بیمارستان‌ها و نقاهت‌گاه‌ها را درگیر این موضوع کنیم.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی با هشدار در مورد احتمال درگیری با بیماری آنفلوانزا و کرونا به صورت همزمان در استان اضافه کرد: واکسن آنفلوانزا همه ساله برای افرادی که نیازمند بوده‌اند، تأمین شده و امسال نیز تأمین خواهد شد.

مصطفوی گفت: از عموم انتظار می‌رود نسبت به اقدامات سودجویان آگاهی کامل داشته باشند و دستگاه‌ها و مسوولان نیز باید با چنین افرادی برخورد کنند.

وی با اشاره به تقارن هفته دولت با ایام محرم و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در این مدت، اظهار داشت: به جهت اجرای طرح تحول نظام سلامت توانستیم بهتر از بسیاری از کشورهای پیشرفته این بیماری را با وجود تحریم، مدیریت کرده و تبدیل به ۱۰ کشور اول دنیا در بهبود یافتگان بیماری کرونا شویم.

ظرفیت بیمارستان طالقانی ارومیه دوباره پر شد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: ظرفیت بیمارستان طالقانی ارومیه به طور کامل از بیماران کرونایی پر شده که این امر نشان دهنده اوج دوباره بستری‌های کرونایی در مرکز استان است.

ابراهیم حسنی افزود: افرادی که به بیمارستان طالقانی ارومیه مراجعه می کنند، در اورژانس بیمارستان در انتظار بستری هستند.

وی اضافه کرد: تعداد بیماران بستری در ارومیه نسبت به دهم تیرامسال که بالاترین آمار بیماران بستری استان ثبت شده بود، ۱.۵ برابر شده که بسیار نگران کننده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی ادامه داد: در ارومیه به شدت تحت فشار هستیم و تعداد مبتلایان و بستری‌ها همچنان افزایش می یابد.

حسنی گفت: بخش دیگری از بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه را نیز به بیماران کرونایی اختصاص داده ایم تا از تمام ظرفیت موجود استفاده کنیم.

وی افزود: در شرایط بحرانی قرار داریم و بیمارستان های دیگر شهر از جمله شهید عارفیان، ارتش و سایر بیمارستان ها نیز باید پای کار بیایند./ ایرنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

کپی