اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

سوئد روسیه و دانمارک را به نقض حریم آبی کشور متهم کرد

سوئد روسیه و دانمارک را به نقض حریم آبی کشور متهم کرد

وزیر دفاع سوئد نسبت به نقض حریم آبی کشورش توسط روسیه و دانمارک انتقاد کرد.

روزنامه "داگنز نی هتر" نوشت: نخستین ورود بدون اجازه ۱۴ سپتامبر در جنوب غربی گوتنبرگ اتفاق افتاد. بنا بر گزارش این روزنامه، دو کشتی جنگی روس شناسایی شدند که طول آن‌ها به ترتیب ۱۰۵ و ۱۰۶ متر بود. در مجموع این حضور بدون جواز ۱۱ دقیقه به طول انجامید.

وزیر دفاع سوئد در این باره گفت: با آن‌ها از طریق رادیو تماس گرفته شد و در پایان، جواب دادند و آب‌های سوئد را ترک کردند. این یک نقض به شمار می‌آید و ما باید واکنش نشان داده و علامت دهیم. نمایندگان روسی فرا خوانده شده‌اند. این مسلماً یک جرم و نقض سوئد بوده و کاملاً غیرقابل توجیه است.

دو روز بعد در ۱۶ سپتامبر، یک کشتی دانمارکی بدون اجازه از همین ناحیه عبور کرد. نیروهای مسلح سوئد در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد، هر دو سانحه به دفاتر دولتی با عنوان نقض ناپذیرفتنی گزارش شده است.

روابط بین روسیه و سوئد در سال‌های اخیر، به ویژه به دنبال الحاق مجدد کریمه به روسیه،  دارای تنش‌های بیشتری بوده است. از سال ۲۰۱۴، "تهدید روسیه" مرتباً در گزارش‌های نظامی و سخنرانی‌های سیاسی به عنوان عذری برای افزایش تخصیص دفاعی پدیدار می‌شود.

سال گذشته، دولت سوئد به تفاهمی "تاریخی" برای افزایش سالانه تخصیص دفاعی معادل ۵ میلیارد کرون (۵۵۰ میلیون دلار) بین سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۵ رسیده است.  به منظور تأمین مالی این افزایش عظیم در سوئد، مالیات‌های جدید نظیر مالیات بانک و مالیات بر روی الکل و تنباکو وضع شده است.

/ایسنا 

کپی