اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹

رشد ۸۰ درصدی گردشگری در دولت تدبیرو امید

رشد ۸۰ درصدی گردشگری در دولت تدبیرو امید

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از رشد ۸۰ درصدی گردشگری در دولت تدبیر و امید و نیز ثبت جهانی اورامانات با پیگیری رئیس جمهوری برای خبر داد.

علی اصغر مونسان، دربیست‌وپنجمین  آیین افتتاح طرح‌های زیربنایی و ملی کشور با شعار «تدبیر و امید برای جهش تولید»، در حوزه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت ورزش و جوانان با حضور رییس جمهوری، با اعلام حضور نمایندگان یونسکو در اورامانات برای ثبت جهانی این منطقه تاریخی، گفت: با دستور و پیگیری رییس جمهوری برای ثبت جهانی این منطقه در فهرست میراث جهانی ایران، امروز به مردم کردستان و کرمانشاه این مژده را می‌دهیم که پروسه ثبت جهانی این روستا به نتیجه رسیده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، با اشاره به افزایش هتل‌های کشور به بیش از ۸۰۰ واحد، گفت: در این حوزه بیش از ۵۰ درصد رشد را شاهد بوده‌ایم. پیش از دولت دوازدهم ۴۰۰ واحد بوم‌گردی در کشور وجود داشت که تعداد این مراکز اکنون به بیش از ۲ هزار واحد افزایش یافته و در کنار آن روستاهای ما آباد شدند.

مونسان با بیان این که تخت های اقامتی در کشور بیش از ۲۰۰ درصد رشد داشته است، افزود: اکنون بیش از ۴۷۱ هزار تخت اقامتی در کشور داریم که باعث رشد گردشگری می‌شوند.

گردشگران در سال ۱۳۹۷ ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار  نفر بوده‌اند که در سال گذشته با وجود از دست رفتن دو ماه پایانی سال به دلیل شیوع ویروس کرونا، به ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده اند و و در کل افزایش ۸۰ درصدی را در این زمینه شاهد بودیم.

وی افزود: پروژه‌های گردشگری پیش از دولت دوازدهم، ۷۸۳ طرح بوده اما در این چهار سال هزار و ۴۱۷ پروژه به اعتبار ۱۳۷ هزار میلیارد تومان بهره‌برداری شده است که شکوفایی آینده را نوید می دهد. در بخش موزه‌ها نیز، ۴۵۷ موزه در کشور داشتیم که اکنون ۷۱۱ موزه فعال در ایران داریم و رشد ۵۶ درصدی را تجربه کردیم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در پایان گفت: در ماه‌های باقی مانده تا پایان دولت دوازدهم چند هتل پنج ستاره و ۶۰۰ پروژه گردشگری به بهره برداری می رسد.

پیش از اظهارات وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، حسن روحانی رئیس جمهوری گفت: حرکت خوبی را در زمینه گردشگری شاهد هستیم.
وی با ابراز خشنودی از افتتاح‌ طرح‌های عمرانی در عرصه میراث فرهنگی، گردشگری و ورزشی، ادادمه داد: اضافه شدن هتل‌ها و موزه‌ها بیانگر این است که ما حرکت خوبی را در زمینه گردشگری شاهد هستیم.
روحانی، افزود: ما باید بتوانیم از ظرفیت استان‌های مختلف برای توسعه صنعت گردشگری استفاده کنیم چنان که امروز شاهد برداشتن قدم‌های خوبی در این زمینه هستیم و امیدوارم روز به روز تحول بیشتری را در صنعت گردشگری ببینیم.

رئیس جمهوری همچنین در این آیین با اشاره به سخنان مونسان، گفت: صنایع دستی هم از لحاظ اشتغال و هم از نظر معرفی هنر و فرهنگ ایرانی بسیار حائز اهمیت است.

 در آیین بیست‌وپنجمین هفته افتتاح طرح‌های ملی امروز پنجشنبه (۳ مهرماه) ، چندین طرح گردشگری در استان‌های فارس، آذربایجان‌شرقی، اردبیل و مازندران، کرمان و تهران، و همچنین ۲۶ طرح در استان گیلان و ۵ طرح در استان یزد با دستور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد.

در این مراسم ۱۲ هتل، ۱۷ مجتمع اقامتی-گردشگری، ۲۳ واحد پذیرایی و سفره خانه سنتی، ۵ طرح تفریحی و سرگرمی، ۳۰ اقامتگاه بومگردی با سرمایه‌گذاری به ارزش هزار و ۶۸ میلیارد تومان با هدف اشتغالزایی برای ۱۷۴۶ نفر افتتاح شد.

همچنین در حوزه ورزشی ، ۱۰۸ طرح ورزشی و ۲۰۰ خانه ورزش روستایی  و چهار استادیوم ورزشی در سبزوار، نیشابور، خِشت کازرون و ملایر، سالن ورزشی سنندج، هتل ورزش گرگان در مجموع با سرمایه‌گذاری ۶۹۰میلیارد تومان با دستور رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

/ایرنا

کپی