اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹
گشتی در بزرگترین باغ موزه دفاع مقدس کشور

جلوه‌های ماندگار مجاهدت و ایثار در همدان

جلوه‌های ماندگار مجاهدت و ایثار در همدان
سمیه مظاهری همدان

همدان در هشت سال جنگ تحمیلی حضور پررنگی در دفاع از کشور داشته و رزمندگان آن حماسه‌های بزرگی از خود به یادگار گذاشتند. حماسه‌هایی که امروز ثبت و نگهداری‌شان برای نسل‌هایی که دوران دفاع مقدس را درک نکرده‌اند؛ ضروری است تا یاد و خاطره قهرمانانی که دل از خانواده و آسایش خود بریدند تا از میهن‌شان دفاع کنند برای فرزندان این سرزمین به یادگار بماند.

تأسیس  موزه راهکاری است  که برای بازسازی وقایع دوران دفاع مقدس می‌توان انجام داد و استان همدان مفتخر به ایجاد نخستین باغ موزه دفاع مقدس کشور است.
ساخت این موزه از سال 76 به همت جمعی از رزمندگان و فرماندهان دوران دفاع مقدس آغاز شده و سردار سرلشکر حسین همدانی در ساخت این مرکز فرهنگی، نقش بسیار مهمی ایفا کرد.
موزه دفاع مقدس همدان پس از 13 سال در سال 89 و همزمان با برگزاری کنگره 8 هزار شهید استان گشایش یافت و از آن زمان تاکنون پذیرای علاقه‌مندان است.
هرچند باغ موزه دفاع مقدس همدان تا اندازه‌ای مهجور مانده و تلاش زیادی  برای معرفی آن در سطح کشور انجام نشده، اما وجود آن در منطقه گردشگری عباس آباد با آب و هوای مطبوع و طبیعت روح‌نواز چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌سازد.
این موزه که اداره آن به اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس واگذار شده 6 هزار و 500 متر مربع  مساحت و 6 بخش دارد که تاکنون چهار بخش آن به بهره‌برداری رسیده و تکمیل دو مرحله دیگر در گرو تأمین اعتبار است.
ورودی موزه، فضای روباز و حیاط بزرگی است که طراحی بسیار زیبایی دارد؛ انواع وسایل و ماشین‌های جنگی در کنار درختان و گل‌ها جای گرفته است.
در دو طرف پله‌ها نیز سردیس فرماندهان همدان در دوران دفاع مقدس قرارگرفته تا بازدیدکنندگان با بزرگمردان این خطه آشنا شوند.
در بخشی از محوطه نیز کتیبه بزرگی قرارگرفته که نام 8 هزار شهید استان همدان در دوران دفاع مقدس بر آن حک شده و در بخش دیگر نیز دریاچه‌ای قرار دارد که زیبایی ویژه‌ای به موزه بخشیده است.
دریاچه مصنوعی باغ موزه دفاع مقدس همدان، محل اجرای آب‌نمای موزیکال است و جز در روزهایی که شهادت ائمه اطهار(ع) یا روزهای عزاداری باشد؛ این آب نما با پخش موسیقی و حرکات موزون آب، تصاویر دوران دفاع مقدس را به نمایش می‌گذارد.
مجسمه مادر در هنگام بدرقه فرزندان به جبهه، مجسمه آزادی و سایر تصویرسازی‌های منحصر به فرد بر زیبایی این مرکز فرهنگی، گردشگری افزوده است.
محوطه داخلی موزه نیز شامل 24 غرفه است که در 4 تالار تقسیم شده و برای ورود به این بخش باید ابتدا به شهید گمنام آرمیده در ورودی تالار ادای احترام کرد.
این فضا 5 هزار متر مربع وسعت دارد که نزدیک به 2 هزار متر آن به آمفی تئاتر، ساختمان اداری و بقعه مطهر شهید گمنام اختصاص دارد.
در فضایی بالغ بر 3 هزار مترمربع نیز غرفه‌ها ایجاد شده که عملکرد یگان‌های مختلف نظامی و نهادهای مرتبط در دوران دفاع مقدس را با استفاده از ابزار و وسایل جنگی و تندیس به معرض دید علاقه‌مندان می‌گذارد.
نصب تصاویر شهدا بر دیوار غرفه و نمایش دست‌نوشته‌ها و وسایل شخصی شهدا مانند پلاک، قرآن و لباس رزم نیز زینت‌بخش فضای داخلی موزه است.دو بخش باقی‌مانده موزه نیز شامل بوستان 2 هزار و 500 هکتاری دربرگیرنده المان‌ها و ماشین‌های جنگی به غنیمت گرفته شده از دشمن، تندیس فرماندهان و رزمندگان، جنگ نابرابر(تن در مقابل تانک) و سراسر نما(پانوراما) می‌شود.
این سراسرنما یک هزار متر مربع مساحت داشته و شامل استوانه‌ای به ابعاد 42 در 27 متر و 3 طبقه می‌شود و قرار است صحنه‌های مختلف نبرد دوران دفاع مقدس در آن طراحی شود.پس از شهادت سردار سرلشکر حسین همدانی در سوریه نیز به پاس سال‌ها مجاهدت این قهرمان ملی برای دفاع از وطن و تلاش جدی برای ساخت نخستین موزه دفاع مقدس کشور در بعد وسیع و بخش‌های متنوع، بخش جدیدی به باغ موزه دفاع مقدس همدان اضافه شد.
در این غرفه ویژه، مدارک، اسناد و وسایل شخصی سرلشکر همدانی و و وصیت‌نامه این قهرمان ملی به نمایش گذاشته شده و تندیس وی نیز در محوطه بیرونی موزه جای گرفته است.
سردار سرلشکر حسین همدانی، بنیانگذار سپاه استان همدان بود و پس از جنگ نیز در مسئولیت‌های متعدد به کشور خدمت کرد و در راه دفاع از حرم اهل بیت(ع) به شهادت رسید.
شرح حماسه‎های بزرگ با برپایی نمایشگاه اقتدار 40 ساله
این روزها و همزمان با فرارسیدن چهلمین سال آغاز دفاع مقدس نظام جمهوری اسلامی، باغ موزه کهن شهر همدان حال و هوای جالبی پیدا کرده و با برپایی نمایشگاه به شرح گوشه‌ای از وقایع دوران دفاع مقدس پرداخته است.
مدیر اجرایی باغ موزه دفاع مقدس همدان به  «ایران» می‌گوید: این موزه که از سال 89 گشایش یافته ، بزرگترین  موزه دفاع مقدس کشور است که ساخت آن 14 سال زمان برد.
خسرو زند می‌افزاید: به بهانه هفته دفاع مقدس، نمایشگاهی با همکاری 13 دستگاه اجرایی در محوطه بیرونی موزه برپا شده که ضمن معرفی گوشه‌ای از تلاش رزمندگان در هشت سال جنگ تحمیلی، سلاح‌ها و دستاوردهای صنایع دفاعی را به نمایش گذاشته است.
وی بیان می‌کند: معرفی عملکرد دستگاه‌های اجرایی استان برای معرفی وقایع دوران دفاع مقدس نیز بخشی از این نمایشگاه بوده و 65 غرفه دارد.
زند اعلام می‌کند: علاقه‌مندان می‌توانند تا پایان هفته دفاع مقدس، هر روز از ساعت 9 تا 13 و 15 تا 18:30 از نمایشگاه اقتدار 40 ساله بازدید کنند.
وی تأکید می‌کند: همه دستورالعمل‌های بهداشتی در موزه دفاع مقدس همدان رعایت شده و بازدیدکنندگان در قالب گروه‌های 5 نفره به داخل هدایت می‌شوند تا در فاصله‌های زمانی کوتاه از غرفه‌ها بازدید کنند.

کپی