اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹

چرا رزم حسینی؟

چرا رزم حسینی؟
محسن ضرابی عضو اتاق بازرگانی ایران‌

یکی از اتفاق‌های خوبی که در هفته جاری رسانه‌ای شد، معرفی علیرضا رزم‌حسینی به‌عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی بود. او ویژگی‌های متعددی دارد که قطعاً از سوی نمایندگان مجلس مورد توجه قرار خواهد گرفت. رزم حسینی از جمله مدیرانی است که به فعالیت‌های صنعتی و تجاری آشنایی کامل دارد و معتقد است با همکاری بخش خصوصی می‌توان در مسیر توسعه اقتصادی گام برداشت.



وزارت صمت یکی از مجموعه‌هایی است که بخش خصوصی در آن می‌تواند بسیار نقش آفرین باشد از این‌رو با حضور رزم حسینی در این وزارتخانه همکاری تنگاتنگی با بخش خصوصی ایجاد خواهد شد و این مقوله‌ای است که بارها اتاق بازرگانی از سیاستگذاران خواسته است.
گزینه پیشنهادی رئیس جمهور، در استان‌های کرمان و مشهد، استاندار بوده و در دوره فعالیت خود موفقیت‌های بزرگی را به ثبت رسانده است، بدین جهت او با فکرهای نو و جدیدی که دارد می‌تواند تغییرات مناسبی را در وزارت صمت بدهد. چنین امری سیگنال مثبت به بازار خواهد داد و تا حدودی از نوسان‌های قیمتی فاصله خواهیم گرفت؛ البته اتفاق‌های خوب زمانی رخ خواهد داد که میزان اختیارات وی گسترده‌تر شود و همچنین مجلس نیز حمایت‌های لازم را انجام دهد.
مطمئن هستیم که گزینه پیشنهادی ریاست جمهوری برای تصدی پست وزارت صمت، می‌تواند کارهای متعددی را انجام دهد، اما تنها نگرانی ما این است که تا پایان عمردولت دوازدهم زمان زیادی باقی نمانده است و شاید رزم حسینی نتواند در مدت کوتاه، برنامه‌هایی که دارد، اجرایی کند. وزارت صمت با مشکلات متعددی مواجه است و همه بخش‌ها از بنگاه‌های تولیدی، صنعتی گرفته تا واحدهای صنفی و فعالان بازار انتظار دارند که گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری، بتواند مشکلات صادرات، واردات، تنظیم بازار، تأمین مواد اولیه، تأمین ارز واحدهای صنعتی، کنترل قیمت‌ها و سایر موارد را انجام دهد.
حجم مشکلات و چالش‌ها بسیار زیاد و زمان برای حل آنها خیلی کم است. اگر رزم حسینی دو سال فرصت داشت، می‌توانست اقدام‌های اثرگذاری  در این وزارتخانه مهم انجام دهد.
وزیر پیشنهادی صمت، توجه ویژه به بخش خصوصی دارد و در دورانی که استاندار بوده ارتباط صمیمانه با اعضای اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی واقعی برقرار کرده است. وقتی نگاه و باور اینچینی وجود داشته باشد یقیناً اتفاق‌های مثبتی در صادرات و واردات و حتی بازار رخ خواهد داد. رزم حسینی بر این موضوع باور دارد که با بخش خصوصی مشورت کند و اجازه ندهد بخشنامه‌های یکباره و شبانه ابلاغ شود؛ این امر بزرگترین چالشی است که فعالان اقتصادی با آن روبه‌رو هستند. اگر تصمیم‌ها کارشناسی باشد خیلی از مشکلات حل خواهد شد و روند اقتصادی کشور تغییر خواهد کرد به گونه‌ای که با شدیدترین تحریم‌ها هم تاب‌آوری اقتصاد کشور بیشتر خواهد شد. از دیگر ویژگی‌ها که وزیر پیشنهادی دارد می‌توان به طراحی مثلث توسعه اقتصادی ـ فرهنگی که هدف اصلی آن برقراری عدالت اجتماعی و امنیت است، اشاره کرد و از سویی اعتقاد به اقتصاد مقاومتی از دیگر موضوعاتی است که وی دارد.
با این توضیحات، آقای روحانی  گزینه مناسب و شایسته‌ای را برای وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی کرده است و امیدوارم که نمایندگان مجلس با رأی بالا او را راهی وزارت صمت کنند.‌

کپی