اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹
مکرون: بر سر مکانیسم ماشه با امریکا مصالحه نخواهیم کرد /جین پینگ: هیچ راهی برای یکجانبه‌گرایی وجود ندارد

حمایت از ایران در تریبون سازمان ملل

حمایت از ایران در تریبون سازمان ملل

گروه سیاسی/ تأکید بر ضرورت احترام به حقوق کشورها و قوانین بین‌الملل و اعتقاد به اثرات مخرب یکجانبه‌گرایی در نظام بین‌الملل نقطه عطف مشترکی بود که سخنرانی مجازی اکثریت رهبران کشورهای عضو سازمان ملل را به یکدیگر پیوند می‌داد. در این میان تحریم‌های امریکایی علیه ایران و تلاش امریکا برای توسعه تحریم‌ها به بهانه‌های فراقانونی یکی از مصادیق همین یکجانبه گرایی و قلدرمآبی بود که حتی در سخنرانی رؤسای جمهوری برخی کشورهای متحد امریکا نیز به آن پرداخته شد.


به این ترتیب در حالی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا به تکرار ادعاهای گزافه خود درباره ایران پرداخته و گفته بود «ما از توافق هسته‌ای فاجعه‌بار ایران بیرون آمدیم و تحریم‌هایی فلج‌کننده علیه بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان وضع کردیم» و اگر چه سعی داشت با گفتن جملاتی نظیر اینکه «ما امروز از هر زمان دیگری قوی‌تریم. سلاح‌های پیشرفته‌ای داریم که هرگز قبلاً در اختیار نداشتیم و حتی فکر داشتن آنها را هم نمی‌کردیم. فقط به درگاه خدا دعا می‌کنیم که مجبور به استفاده از آنها نباشیم» به تحمیل نظر خود از طریق ارعاب دیگر کشورها بپردازد؛ موضعگیری دیگر کشورها نشان داد که چنین رویکردی تا چه حد می‌تواند در انزوا  قرار داشته باشد.
و برعکس رهبران بیشتری با این موضع حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در سخنرانی مجازی‌اش همراهی داشته باشند که گفت: «کجا سابقه دارد دولتی نتیجه ۱۳ سال مذاکره جهانی با حضور دولت سلف خود را، بدون هیچ دلیلی زیر پا ‌گذارد، قطعنامه شورای امنیت را با وقاحت نقض کند و حتی دیگران را به دلیل اجرای قطعنامه شورای امنیت تحریم و تنبیه کند و در همان حال مدعی مذاکره و معامله بزرگ باشد؟»
روز سه‌شنبه یکی از مهمترین موضعگیری‌ها در مخالفت با سیاست امریکا و همراهی با ایران در پیام مجازی و ضبط شده امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه مطرح شد. مکرون در سخنرانی‌اش با بیان اینکه همه طرف‌ها باید در حفظ توافق هسته‌ای ایران تلاش کنند، یکی از صریح ترین موضعگیری‌ها را در برابر تلاش امریکا برای مجبور کردن کشورهای دیگر به همراهی با تحریم‌های فراقانونی اخیرش اتخاذ کرد و گفت: «ما بر سر فعال‌سازی مکانیسمی که امریکا به دلیل خروج از برجام قادر به فعال‌سازی آن نبود، مصالحه نخواهیم کرد.» مکرون اقدام امریکا و  به‌کارگیری مکانیسم ماشه از سوی این کشور برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را  به منزله تضعیف شورای امنیت و مرجعیت تصمیم‌های آن دانست و سیاست فشار حداکثری امریکا علیه ایران را سیاستی شکست خورده توصیف کرد. او سپس تأکید کرد: فرانسه و شرکای اروپایی آن خواستار ادامه برجام و همچنین تعهدات مندرج در مذاکرات 2015 وین بوده و رفتار امریکا در خروج یکجانبه از برجام را تأیید نمی‌کنند.
رؤسای جمهوری چین و روسیه نیز دو کشور دیگر عضو ثابت شورای امنیت سازمان ملل بودند که با یکجانبه‌گرایی و اعمال تحریم‌های غیرقانونی امریکا اعلام مخالفت کردند.
«شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین  که سخنرانی‌اش روز دوشنبه انجام شد، با بیان اینکه هیچ کشوری حق ندارد مزایای توسعه را در انحصار خود داشته باشد و اعمال هژمونی را در جهان گسترش دهد تأکید کرد: «هیچ کشوری حق تصرف امور بین‌الملل و تسلط بر سرنوشت سایر کشورها را ندارد.» او که کشورش هدف حمله ترامپ و مواضع ادعایی او قرار گرفته بود، در ادامه افزود: هیچ راهی برای یکجانبه‌گرایی وجود ندارد و همه کشورها باید با پایبندی بر مشورت، ساخت و اشتراک مشترک، از امنیت عمومی حفاظت کنند.
ولادیمیر پوتین، رئیس ‌جمهوری روسیه هم در سخنرانی‌اش با دفاع از برداشته شدن تحریم‌ها و محدودیت‌ها علیه کشورها به عنوان اقدامی در جهت تقویت اقتصاد جهانی، گفت: نظر ما این است که شورای امنیت باید در جهت منافع همه کشورها با وجود اختلاف‌ها و مواضع متفاوت آنها حرکت کند.
رؤسای جمهوری دیگر کشورهای نیز در بخش‌هایی از سخنرانی‌شان به موضعگیری‌هایی پرداختند که در برابر موضع امریکا قرار می گرفت.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی خود از توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرد.
او در پیام ویدئویی‌اش به مجمع عمومی سازمان ملل با بیان اینکه ترکیه با در نظر گرفتن قوانین بین‌المللی و از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی از حل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران پشتیبانی می‌کند، گفت: «من مجدداً خواهش می‌کنم که همه طرف‌ها به مسئولیت‌های خود در برجام مشترک عمل کنند، زیرا برجام نقشی جدی در امنیت منطقه‌ و جهان دارد.»
«جوکو ویدودو» رئیس جمهوری اندونزی هم  با انتقاد صریح از نادیده گرفته شدن اصول منشور سازمان ملل و قوانین بین‌الملل نظیر احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها، گفت: «جنگ به سود هیچ کس نیست. جشن گرفتن پیروزی در میان خرابه‌ها هیچ سودی ندارد. تبدیل شدن به بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی در جهانی در حال غرق شدن سودی ندارد.» همچنان که «میگوئل دیاز کانل برمودز» رئیس‌ جمهوری کوبا دولت ترامپ را رژیمی متجاوز توصیف کرد که چندجانبه‌گرایی را تحقیر می‌کند و در روابط خود با نهادهای سازمان ملل از تهدیدات مالی سوء‌استفاده می‌کند. او با اشاره به خروج یکجانبه امریکا از برجام تأکید کرد: ایالات متحده علیه هرآن کس که مقابل طرح‌ها و برنامه‌های این کشور تسلیم نشود، از سیاست‌ تحریم‌ها و تهدیدات یکجانبه استفاده می‌کند و حامی براندازی اجباری دولت‌های مستقل از طریق روش‌های جنگ‌های غیرمتعارف است.
در همین راستا بیانیه دیروز وزارت امور خارجه ونزوئلا نیز جالب توجه بود که در برابر تهدید‌های امریکا اعلام کرد: امریکا قادر به ممانعت از برقراری روابط کاراکاس با جمهوری اسلامی ایران نخواهد بود.
به‌جز سخنرانی‌های مصداق انزوای ترامپ در میان  دولت‌های متحدش و نشان‌دهنده رنگ باختن تهدیدهای امریکا نزد کشورهای مستقل، روز گذشته یک اندیشکده امریکایی نیز بر اساس نظرسنجی‌های صورت گرفته اعلام کرد که میزان نگرش‌ مثبت نسبت به امریکا و «دونالد ترامپ» در میان نزدیک‌ترین متحدان غربی این کشور به پایین‌ترین سطح خود رسیده است.
به گزارش فارس، تحلیل اندیشکده «ریسپانسیبل استیت‌کرافت» که بر نظرسنجی از شهروندان 13 کشور متحد امریکا ابتنا دارد که این نگرش‌های نامطلوب هم نسبت به کشور امریکا و هم نسبت به نحوه مدیریت دونالد ترامپ بوده‌اند. آمار و ارقام این مرکز تحقیقاتی نشان می‌دهد که به طور متوسط  66 درصد از  شهروندان کشورهای انگلیس، فرانسه، آلمان، اسپانیا، ایتالیا و هلند، بلژیک، سوئد، دانمارک، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و کانادا نسبت به امریکا و سیاست‌های خارجی دولتش نظر مساعدی ندارند.
بی‌اعتباری که باید امیدوار بود به اتحادی نانوشته برای ایستادن در برابر یکجانبه گرایی امریکا از طریق همراهی نکردن با تحریم‌های تحمیلی‌اش منتهی شود.

کپی