اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹
سال 1347(نیمه اول)/ قهرمانی ایران در جام‌ ملت‌های آسیا

فریادی از امجدیه

فریادی از امجدیه
حسن مجیدی

نخستین حضور ایران در جام‌ ملت‌های آسیا به سال ۱۹۶۸ برمی‌گردد، جایی که تهران میزبانی این رقابت‌ها را در اختیار داشت و بازی‌ها برای اولین بار به‌صورت گروهی در ورزشگاه امجدیه (شیرودی) برگزار می‌شد.

  در این دوره پنج تیم ایران، برمه، چین، هنگ کنگ و رژیم صهیونیستی در یک گروه به رقابت پرداختند. آخرین مرحله بازی‌های نهایی جام آسیا بین دو تیم ملی فوتبال ایران و اسرائیل روز یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت سال 1347 دراستادیوم امجدیه برگزار شد. در این بازی، ایران با یک تساوی قهرمان می‌شد اما حریف نیاز به برد داشت.
ایران 2 - اسرائیل1
گل ها: گیورا اشپیگل دقیقه ۵۶ برای اسرائیل، همایون بهزادی دقیقه ۷۵ و پرویز قلیچ‌خانی دقیقه 86 برای ایران.
تماشاگر: بیش از ۳۸ هزارنفر. 
 داور: س ج.واز از هند
کمک داوران: ناتاراجان و باجارچی از هند
بازیکنان تیم ایران: عزیز اصلی (دروازه بان). حسن حبیبی (کاپیتان) مهراب شاهرخی، مصطفی عرب، جعفر کاشانی، حسن حسین فرزامی، پرویز قلیچ خانی، اکبر افتخاری، اصغر شرفی (همایون بهزادی)، حسین کلانی، فریبرز اسماعیلی.
فریادی از امجدیه،  «بچه‌ها متشکریم... بچه‌ها متشکریم...» این فریاد شادی و سپاس در پایان مسابقه فوتبال ایران و اسرائیل و قهرمانی ایران در جام ملت‌های آسیا بود که در استادیوم امجدیه طنین‌انداز شد و چنان شور و هیجانی با خود داشت که به سرعت برق و باد، سراسر پایتخت را فرا گرفت و از طریق شبکه رادیو و تلویزیون در اقصی نقاط کشور طنین افکند....فریاد پیروزی و موج شادی و هیجان تا ساعت‌ها پس از پایان مسابقه ادامه داشت.
مجله تهران مصور- سه‌شنبه 31 اردیبهشت 1347
 
کپی