اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹

سال 1347(نیمه اول)/ به توصیه سازمان جهانی خواربار و کشاورزی

چاقوی سلاخ‌های ایران عوض شد!

چاقوی سلاخ‌های ایران  عوض شد!
حسن مجیدی

به‌توصیه سازمان جهانی خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد و وزارت کشاورزی مدل چاقو سلاخ‌های ایران را تغییر دادند، زیرا چاقوهای سابق سلاخ‌ها موجب ضایعاتی در دوازده میلیون طاقه پوست صادراتی می‌شد و مردم ایران از این کار ضرر فاحشی را تحمل می‌کردند

 .تا بحال هیجده نوع چاقوی مخصوص برای سلاخ‌های ایران ساخته شده و کارشناسان سه مدل آن را که محصول کار استادان چاقو‌سازی ایرانی است برای کار در کشتارگاه قبول کرده‌اند. اکنون امر پوست کنی در کشتارگاه تهران بوسیله چاقو‌های مدل جدید انجام می‌شود.
در حال حاضر بعلت ناقص بودن پوست‌های ایران، حدود یک میلیون طاقه پوست گاو جهت مصرف کارخانجات و کارگاه‌های کفاشی از خارج وارد می‌شود و بهمین سبب دو و نیم درصد واردات کشور را پوست و مواد دباغی تشکیل می‌دهد. با اقداماتی که برای پوست کنی صحیح در کشتارگاه تهران می‌شود حدود دو میلیون جفت کفش به ظرفیت قابل استفاده پوست‌های محصول کشور علاوه می‌گردد.اقداماتی نیز برای استاندارد کردن پوست ایران از طرف سازمان برنامه، وزارت کشاورزی و سازمان دامپروری در کشتارگاه تهران بعمل می‌آید و در قطعه زمینی به مساحت بیست هزارمتر مربع و با صرف شصت میلیون تومان هزینه تأسیسات تازه‌ای برای سالم‌سازی پوست‌های ایران و استفاده از خون و سایر مشتقات بدن حیوانات کشتار شده بعمل می‌آید.
ساخت جیر
طبق یک برنامه قرار است پوست‌های ایران تبدیل به جیر شده و پس از تأمین مصرف داخله بقیه به خارج صادر گردد.
روزنامه اطلاعات - سه‌شنبه 27 فروردین 1347
 
کپی