اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

در استان اصفهان به زودی شرایط بحران اعلام می‌کنیم

در استان اصفهان به زودی شرایط بحران اعلام می‌کنیم

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در این استان خبر داد.

مدت بستری بیماران در بیمارستان بیشتر شده است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه تفاوت در سیر بیماران بستری در استان به صورت طولانی بودن مدت بستری تغییر پیدا کرده است، افزود: این موضوع باعث می شود تخت های بیشتر اشغال شود و یا مرگ و میر داشته باشیم.

وی در خصوص تعداد مرگ و میرها گفت: تعداد مرگ و میر افراد در اثر ویروس کرونا نسبت به گذشته افزایش یافته است.

بهروز کلیدری با تاکید براینکه هیچ گروه سنی در استان مصون از ابتلا و مرگ میر ناشی از کرونا نیست، خاطرنشان کرد: بیمارستان های استان در شهرهای مختلف به شدت گرفتار شده اند. بیمارستان الزهرا با بیش از ۵۰۰ بیمار تقریبا تکمیل است. بیمارستان عیسی بن مریم تقریبا تکمیل است. دیگر بیمارستان های شهر اصفهان هم بستری ناشی از کرونا دارند.

وی در مورد وضعیت بیماری در خمینی شهر، نجف آباد و فلاورجان گفت: با وجود اینکه دو بیمارستان دارند، ظرفیت تکمیل شده است. اشرفی خمینی شهر کاملا تکمیل شده و در ۹ دی منظریه هم بستری داریم. در فلاورجان هم این اتفاق افتاده و مجبور شدیم بیمارانی از فلاورجان به اصفهان منتقل کنیم. در نجف آباد بیمارستان منتظری هر روز به تعداد بستری ها اضافه می شود و عملا این بیمارستان را از چرخه خدمت بیماران غیرکرونایی حدف کردیم و قرار است همه خدمات در بیمارستان فاطمه الزهرا نجف آباد ارائه شود. بقیه شهرستان ها هم به تناسب بخش هایی از بیمارستان اشغال شده است.

در صورت ادامه روند بحران، بیمارستان های تخصصی به کرونا اختصاص می یابند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید کرد: باتوجه به شرایط، نقشه راه اختصاص تعداد بیشتر تخت ها به بیماران کرونایی است و اگر این روند ادامه داشته باشد در چند روز آینده بیمارستان های تخصصی را نیز از دست خواهیم داد. ابتدا بیمارستان فیض که مرکز تخصصی چشم است، بعد قسمتی از بیمارستان چمران که مرکز اصلی خدمات ویژه قلب است و بعد بیمارستان سوانح سوختگی استان که تنها مرکز خدمات به بیماران سوختگی در مرکز کشور است را از دست می دهیم و مجبوریم به بیماران کرونایی اختصاص دهیم و تعداد زیادی از بیماران غیرکرونایی که نیاز به خدمت دارند، طی این دوره آسیب جدی می بینند.

مرگ و میر بیماران غیرکرونایی ۵ برابر کرونایی ها می شود

کلیدری با بیان اینکه این وضعیت پیچیده در استان حاکم‌ شده و اگر نتوانیم با ابزارهایی که داریم بیماری را مهار کنیم همه گروه ها آسیب جدی خواهند دید، خاطرنشان کرد: تعویق خدمت رسانی به بیماران قطعا مرگ و میر را افزایش می دهد. برآورد بهداشت جهانی این است که مرگ های ناشی از بیماران غیرکرونایی که خدمات به آنها تعطیل شده، شاید تا ۵ برابر مرگ و میر بیماران کرونایی باشد به علت اینکه تمام زیرساخت ها اشغال شده درحالی که می توانستیم از این مرگ ها پیشگیری کنیم.

وی با تاکید براینکه به شدت نگرانیم چون تولید بیمار روزافزون بیشتر می شود و کادر درمان به شدت آسیب دیده و خسته است، اظهار کرد: ابتلا منجر به خارج شدن از صحنه می شود و دقت آنها حتما تحت تاثیر قرار می گیرد. امروز و فردا به احتمال زیاد در استان اعلام شرایط بحران می کنیم.

کلیدری اظهار کرد: در مطب ها و کلینیک ها بیش از ۹۰ درصد بیماران علائم کرونا دارند، همه را تست نمی کنیم شاید برخی بررسی نشده اند و به تولید بیمار بستری اضافه می کنند و منجر می شود تصمیمات سخت و پرتنش بگیریم.

ممنوعیت عمل های غیراورژانسی در استان از ۵ مهر

وی خبر داد: از ۵ مهر تمام عمل های جراحی غیر اورژانس در استان را ممنوع کردیم، زیرساخت ها کفاف نمی دهد به همه بیماران سرویس دهیم. می خواهیم تمام زیرساخت ها فقط در اختیار کرونا، اورژانس و سرطان باشد تا ببینیم چه اتفاقی می افتد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تنها راه جلوگیری را اینگونه عنوان کرد: هرچه سریعتر اقناع عمومی انجام دهیم، قواعد کنترل بیماری را مردم رعایت کنند تا تولید بیمار به حداقل برسد.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه ما شفافیت در اطلاعات است. از هفته گذشته شروع کردم و باز هم ادامه می دهم. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص اینکه چرا مصوبات ستاد جنبه ارشادی پیدا می کند، گفت: یک قسمت مربوط به دغدغه های خاصی است که دارند و دوم محدودیت هایی است که دستورالعمل های کشوری ایجاد کرده و سوم اینکه خیلی از همکاران در ادارات حساسیت اولیه را از دست داده اند.

وی تاکید کرد: باز هم می گویم ایمنی گله ای در دنیا پذیرفته شده نیست و جاهایی مثل سوئد پشیمان شدند. اسپانیا ابتدا عملا به این سمت رفت منجر به تراژدی شد و تعداد زیادی مبتلا شدند و فوت کردند برای رسیدن به ایمنی گله ای حداقل ۶۰ درصد اجتماع باید گرفتار شود عدد خیلی درشتی است چطور از جان صدها و هزاران نفر بگذریم که به ایمنی گله ای برسیم ضمن اینکه گزارشات متعدد از مراکز درمانی داریم که برخی بیماران قبلا مبتلا شده اند پس ایمنی که دنبال‌ هستیم با این سناریو ایجاد نمی شود.

کلیدری گفت: کرونا گریزی، نگرانی برای مردم ایجاد کرده است و اگر به مراکز درمانی مراجعه کنند ممکن است شرایط سخت تری تجربه کنند. شاید تعداد زیادی اکنون در منزل باشند که نیاز به بستری داشته باشند و نباید این اتفاق بیفتد. مردم بدانند اگر در زمان مناسب مراجعه نکنند، بسیار خطرناک است. جوان ۲۰ ساله از بدو ورود به اورژانس تا ایست قلبی ۱۵ دقیقه زمان داشت و وقتی مراجعه کرد اصلا ریه ای باقی نمانده بود و بدون هیچ بیماری زمینه ای فوت کرد. اینها در صورتی است که اگر زمان مناسب مراجعه می کرد این طور نمی شد.

وی افزود: درخواست می کنیم مردم توجه داشته باشند، اگر علائم هشدار دهنده ای دارند حتما به پزشک مراجعه و توصیه ها را جدی بگیرند. برای اینکه کمبود تخت داریم سخت گیری برای بستری و سهل گیری برای بیماران بهبود یافته تا ترخیص شوند و تخت خالی شود. مراکز ۱۶ ساعته وجود دارد مردم می توانند مراجعه کنند.

کلیدری  گفت: خدماتی را داریم از دست می دهیم و تمام منابع در حوزه بستری صرف رونمایی می شود و خطای بزرگی است که به ناچار دارد اتفاق می افتد و باید از آن جلوگیری کنیم وگرنه بیماران خاص را ممکن است به راحتی درحالی که سال ها می شد حفظ کنیم به راحتی از دست بدهیم. 

وی تاکید کرد: در این شرایط با ظرفیت های محدودی که داریم باید تولید بیمار را در استان کاهش دهیم وگرنه مرگ و میرهای پنهانی داریم که به جامعه آسیب می زند./ ایسنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید
 

کپی